Przeczytano 186 razy

Filtry EMC

Dzień dobry, przeglądając strony natknąłem się na Filtry EMC, czy ktoś mógłby mi przytoczyć jak one działają i gdzie najczęściej są montowane?

@Phoenix Contact

Odpowiedzi (3)

 • @Phoenix Contact  wyczerpująco opisał zagadnienie.

  @Pysiak Ja najcześciej spotykam sie z filtrami tłumiącymi zakłócenia w układach napędowych - jak na załączonym rysunku, gdzie dobieram wyłączniki różnicowoprądowe do napędów.

 • Można dodać, że są powszechnie stosowane na wejściu zasilania wszelkich urządzeń, gdzie rolę zasilacza pełni przetwornica, inwerter itp. gdzie podczas pracy występują prądy i napięcia z ostrymi zboczami. Niektórzy określają te filtry mianem przeciwzakłóceniowymi i mogą mieć różną charakterystykę - albo pojemnościową albo indykcyjną lub mieszaną. Uzależnione jest to od zakresu generowanej częstotliwości.

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Dzień dobry !

  Filtry EMC ograniczają napięcia zakłóceniowe o wysokiej częstotliwości, powodowane przez urządzenia podczas normalnej pracy oraz w przypadku usterki. 

  Filtry EMX są stosowane w przypadku: 

  - Ochrona wrażliwego sprzętu: do tłumienia zakłóceń HF w celu zwiększenia niezawodności czułego sprzętu- który jest podatny na zakłócenia HF

  - Przy sprzęcie wytwarzającym zakłócenia: Tłumienie zakłóceń HF wytwarzanych przez sprzęt, który nie spełnia podstawowych wymagań dotyczących emisji EMC

   

  Przykłady: 

  -Przemienniki częstotliwości 

  -urządzenia z silnikami szczotkowymi 

  -urządzenia spawalnicze 

  -Lampy z statecznikiem elektronicznym