2 odpowiedzi

Sprawdź

Energetyczna gra Niemiec.

Br3xPL 76 pkt dodane:

Czy w ekologii, aby na pewno zawsze chodzi o ratowanie środowiska.  

Zapraszam do materiału: Energiewende - energetyczna gra Niemiec 

 • Piotr Bibik

  @Jacek Niżyński racja, tylko w kwestii OZE, warto brać pod uwagę całość, czyli nie tylko jaki wpływ na środowisko ma wytwarzanie energii elektrycznej w danej chwili, ale całość czyli jaki wpływ na środowisko ma już sam proces produkcji danego rozwiązania, przez czas jego eksploatacji, aż po jego utylizację.

  Np. panele fotowoltaiczne.

  W momencie produkcji energii gdy już są na dachu, to produkują energie nie wpływając negatywnie na środowisko, ale jaki wpływ na środowisko ma proces produkcji paneli PV, kabli i przewodów użytych do PV, inwerterów, produkcja zabezpieczeń, konstrukcji montażowych? 

  Warto również przeanalizować proces utylizacji tych wszystkich elementów.

   

  Dopiero dysponując pełną wiedzą, i uwzględniając taki sam czas życia porównywalnych źródeł energii (przyjmijmy np. czas życia elektrowni atomowej) można stwierdzić, który sposób produkcji energii jest bezpieczniejszy zarówno dla ludzi jak i środowiska. Wówczas można również porównać łączne koszty produkcji energii elektrycznej.

  Ludzie mają tendencję do wypowiadania się w wielu kwestiach mając tylko wiedzę szczątkową, lub opierając się nie na danych źródłowych, a na doniesieniach medialnych które w zależności od źródła finansowania reprezentują stanowisko swoich mocodawców (sponsorów).
   

  @Jacek Niżyński byłbym ostrożny z określeniem "na całym świecie". Chiny, Indie, dawny obszar ZSSR, oraz wiele krajów Ameryki, jak i część Afryki to terytorialnie bardzo duży obszar, i nie są zauroczeni OZE tak jak Europa.

 • Jacek Niżyński

  Fajny materiał, ale czy wszystkie dane są wiarygodne? 

  Obecnie na całym świecie a w szczególności na starym kontynencie energetyka przechodzi bądź będzie przechodzić rewolucyjne zmiany. Cały świat obędzie stopniowo odchodził od pozyskiwania jej z paliw kopalnianych ( może nie koniecznie od gazu) a nowoczesne technologie dominujące w poszczególnych rejonach będą uzależnione od warunków jakimi dysponują kraje oraz od ich zamożności. OZE stają się  najsilniej rozwijającym się rynkiem, ale i atom nie zostanie odstawiony. To oczywiście moje zdanie. Prawda jest taka że energii potrzebujemy coraz więcej. Upraszczają można stwierdzić, że światem rządzi pieniądz, a środowiska ekologów wpływają na przyspieszenie uzyskania neutralności ekologicznej. 

  Również zachęcam do dyskusji i wyrażania swoich opinii.