Oprawy oświetleniowe
Przeczytano 237 razy

Dobór oświetlenia do szafy przesuwnej

Cześć Koleżanki i koledzy,
Pomóżcie proszę dobrać produkty :) Chciałbym w szafie przesuwnej w korytarzu zamontować oświetlenie led które będzie się załączać po przesunięciu szafy i gasnąć jak zasuniemy drzwi, jakie produkty potrzebuje ? Co polecicie ?
- taśma LED( wiem jest tego sporo w internecie :), chyba powinienem sobie dać radę ale może naprowadzicie mnie na jakiegoś producenta z sensowną ceną współmierną do jakości :) ?

- profile pod taśmy ( to samo wiem jest tego sporo w internecie :), chyba powinienem sobie dać radę ale może naprowadzicie mnie na jakiegoś producenta z sensowną ceną współmierną do jakości :) ?

- zasilacz LED - jaki? jak dobrać? co polecacie?
 

- czujnik otwarcia szafy - tu totalnie nie mam pomysłu, czekam na sugestię ( dodam tylko że mam w domu kilka produktów pod Tuya i kilka produktów Bleboxa, może jest coś co będzie też działać z tymi aplikacjami? w razie co :P nie jest to priorytet tylko dodatek :))

- czy o czymś jeszcze zapomniałem ?

Czekam na Waszą pomoc i z góry dziękuję

Odpowiedzi (2)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 39 pytań
    • 265 odpowiedzi
    • 96.3% pozytywnych ocen od użytkowników
  • Sławomir Lesiak Ekspert Elektronik - telekomunikacja

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 45 pytań
    • 1020 odpowiedzi
    • 99% pozytywnych ocen od użytkowników

    W dzisiejszych czasach wykonanie oświetlenia do szafy to naprawdę bajka i tylko wyobraźnia może nas ograniczyć. W różnych sklepach z oświetleniem lub z meblami możemy kupić tzw. gotowce, czyli oświetlenie LED w oprawie z odpowiednim czujnikiem powodującym zapalenie się światła po otwarciu szafy czy to rozsuwanej czy też z otwieranymi skrzydłami. Ale oczywiście najfajniejsze są te z własną aranżacją, gdyż można je indywidualnie dopasować do preferencji świetlnych jak i do wymiarów samej szafy. Są pewne jednak zasady, które warto znać.

    W szafach powinno się stosować oświetlenie o barwie neutralnej ok 4000K do 6000K. Im wyższa temperatura barwowa, tym lepsze odwzorowanie kolorów. Osobiście na podstawie własnych doświadczeń uważam że bardzo dobrze spełniają zadanie paski LED-owe umieszczone w odpowiednich profilach. W przypadku profili płaskich, prostych fajnie jest zrobić sobie frezem wnękę czy to z boku czy też z góry. Wtedy będziemy mieli zlicowane fajnie oświetlenie z płytą montażową, ściankami bocznymi czy też sufitem szafy. W innych przypadkach, zwłaszcza przy oświetleniu górnym dobrze sprawdza się profil kątowy, bo możemy dobrze ukierunkować strumień świetlny. Rzeczą nie bagatelną jest dobranie odpowiedniego dyfuzora, albo jak go też się nazywa osłonkę, żeby dobrze rozproszyć światło i żeby nie było rażąco widać pojedynczych diod w pasku. Tutaj sprawdza się dyfuzor mocno mleczny. Co do czujników powodujących zapalanie się oświetlenia mamy niesamowicie bogaty wybór. Od bardzo prostych typu krańcówka przez czujniki ruchu , magnetyczne czy mikrofalowy. W czujnikach też mamy bardzo duży wybór ze względu na wielkość jak sposób montażu oraz sposób załączania. Osobiście wybieram czujniki magnetyczne lub ruchu. Wybór samego czujnika jest podyktowany możliwościami zainstalowania takiego czujnika oraz miejsca. Niektóre czujniki mają możliwość ściemniania i rozjaśniania oświetlenia LED, gdy taśm to umożliwia. Nie jestem zwolennikiem wrzucania do sterowania takim oświetleniem jakiegokolwiek urządzenia ze smart domu. To ma być pewne i chwilowe oświetlenie, wiec jakie miało by tam być sterowanie z poziomu aplikacji ? Z istotnych rzeczy, o których warto tez pamiętać żeby tak dobrać profil do taśmy LED aby mógł spokojnie odprowadzić ciepło paska oraz umiejscowienie transformatora w takim miejscu, by nie było możliwości przegrzania a była dobra wentylacja no i nie można zapomnieć o dobraniu właściwego przekroju przewodu do przepływającego prądu. Transformator powinien być dobrany do pełnej mocy taśm LED i właściwie przewymiarowany. Osobiście uważam że powinno się zostawić co najmniej 30% mocy większy transformator niż wynosi sumaryczna moc taśm LED. Gdyby mocy było sporo, bo będą duże długości taśmy, wtedy dobrze jest zainstalować nawet dwa transformatory lub więcej. Po pierwsze nie doprowadzimy do przegrzewania się transformatora a po drugie będzie można zastosować cieńsze przewody zasilające.

Czytaj także:

Switch do szafy sterowniczej
Społeczność

Switch do szafy sterowniczej

Poszukuje switch przemysłowy do szafy sterowniczej, nic wyszukanego

Więcej
Dobór komponentów do szafy sterowniczej
Społeczność

Dobór komponentów do szafy sterowniczej

Witam, Chciałbym zwrócić się z prośbą o pomoc w doborze odpowi

Więcej
dobór szafy
Społeczność

dobór szafy

CześćPotrzebuję szafę na cokole 100mm na modułówkę z maskownicami ,

Więcej
Oświetlenie świąteczne – jak je bezpiecznie zrealizować?
Blog

Oświetlenie świąteczne – jak je bezpiecznie zrealizować?

Zastanawiasz się jakie lampki choinkowe wybrać do wewnątrz i na zew

Więcej
Lumen, lux, kandela. O czym one mówią i na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie
Blog

Lumen, lux, kandela. O czym one mówią i na co zwrócić uwa

Artykuł dotyczy trzech kluczowych jednostek pomiaru w oświetleniu:

Więcej
Oświetlenie świąteczne pełne magii, ale i energooszczędne
Blog

Oświetlenie świąteczne pełne magii, ale i energooszczędne

Stworzenie właściwej atmosfery w naszym domu podczas Świąt Bożego N

Więcej