Przeczytano 1 105 razy

Czym zajmuje się elektryk?

Elektronik zajmuje się  montowaniem instalowaniem oraz naprawia instalacje elektryczne?

Odpowiedzi (8)

  • montaż instalacji elektrycznych zgodnie z dokumentacją techniczną
  • diagnozowanie i naprawa instalacji, wykonywanie przeglądów technicznych i konserwacja
  • projektowanie sieci elektrycznych
  • konserwacja oraz naprawa linii napowietrznych i kablowych
  • planowanie zakresu i harmonogramowanie prac remontowych
  • remont silników elektrycznych
  • naprawa maszyn i urządzeń elektrycznych
  • kładzenie kabli, instalacja oświetlenia, ogrzewania
  • naprawa uszkodzonych elementów w rozdzielniach energii elektrycznej
 • Taki filmik mi wpadł w ręce

 • Elektryk oscyluje przy urządzeniach na napięcie >=230V AC/DC czyli montaż instalacji elektrycznych w budynkach, konserwacja oraz eksploatacja maszyn i urządzeń elektrycznych, pomiary elektryczne instalacji elektrycznych

 •  

  Elektronik zajmuje się urządzeniami i podzespołami które oscylują przy napięciu niskim od 0,01V do 24V DC. Ponadto elektronik zajmuje się  projektowaniem elektroniki, projekty płytek pcb
  programowaniem mikrokontrolerów, a także serwis urządzeń: komputerowych (pod względem ukłądów scalonych) itp.

 • Zazwyczaj inni elektrycy po przyjściu po innym elektryku , popatrzą, popatrzą EEEEEeeeee panie, panie kto panu tak to zpier.....ł !

 • Tutaj w kwestii uzupełnienia zawodu elektryka :) A dla autorów filmiku info: za pomoca amperomierza cyfrowego nie mierzymy wartości napięcia :) (patrz zdjęcie) :)

 • Cześć! W dzisiejszych czasach elektronika bardzo silnie wdziera się w życie codzienne elektryka. Ciężko szukac instalacji pobawionej automatyki opartej przeciez o elektronikę. Dlatego warto traktować te dwie pokrewne dziedziny wspólnie. Ale generalnie jest tak, że: 

  Elektryk zajmuje się instalacjami domowymi i przemysłowymi, kładzie przewody, montuje rozdzielnice, uruchamia aparaturę i instalacje. Robi audyty i pomiary. Podłącza także i uruchamia automatykę zawierającą bardzo rozbudowaną elektronikę.

  Elektronik albo projektuje nowe urządzenia elektroniczne, gdzie w większości opierają się one na mikrokontrolerach programowalnych, a zatem projektuje on płytki pcb, pisze oprogramowanie do procesora, czasem coś zlutuje na płytce. Inną opcją jest po prostu przekwalifikowanie się na elektryka i wówczas po zdobyciu praktycznego doświadczenia robi on to co elektryk, ale dodatkowo odważniej podchodzi do urządzeń zawierających duże ilości elektroniki.

  Jeżeli chodzi o finanse, to elektryk musi baaaaaardzo dużo napracować się fizycznie i umysłowo, ale ma zapewnioną pracę do końca świata (bo rynek eksplodował ilością zleceń), elektronik ma ciężko o znalezienie pracy w zakresie elektroniki (bo może szukać wyłącznie wśród producentów elektroniki, a tych nie jest zbyt wielu), ale za to po 8h pracy za komputerem uzyskuje ten sam dochód co elektryk kujący ściany, kładący przewody, szyjący szafy i badający instalacje. 

  Oczywiście są to bardzo subietkywne oceny :) Pozdrawiam!

 • Tak po krótce to:

  Elektryk to w głównej mierze:
  - montaż konserwacja instalacji elektrycznych
  - konserwacja oraz exploatacja maszyn i urządzeń elektrycznych
  - pomiary elektryczne instalacji elektrycznych, maszyn i urządzeń oraz ocena ich stanu technicznego
  - projektowanie instalacji elektrycznych
   

  Elektronik:

  To taki neurochirurg wśród elektryków :D zajmuje się:

  - projektowaniem elektroniki, schematy, projekty płytki pcb
  - programowaniem mikrokontrolerów – choć obecnie osoby te to inżynierowie systemów wbudowanych 😉
  - serwis urządzeń: komputerowych, użytku domowego, RTV, pomiarowych, AGD itp…


   Oba te zawody łączy najważniejsza rzecz czyli Prawo Ohma 😊. Oba mają do czynienia z napięciem ale elektryk w głównej mierze napięcia >=230V AC a elektronik od 0,01V do 24V DC.
  Dorzuciłem filmiki na których troszkę 😉 jest pokazana praca elektryka i elektronika (ale jest to obraz w głównej mierze taki jak widza go inni ludzie 😊). Tak naprawdę to jest wiele zawodów któe aby wykonać trzeba być elektykiem, elektonikiem min. automatyk, robotyk, mechatronik i jeszcze by się znalazło ich trochę.
  Jesli chodzi o elektronikę, robotyke i mechatronike to są to najszybciej rozwijające się dziedziny w obecnym czasie.

  https://youtu.be/FSaHGFlN0rQ