Czy warto zamontować zmiękczacz wody.

Co sądzicie o zmiękczaczach wody? kiedy warto je zamontować? przy jakim poziomie  twardości wody warto się nad tym zastanowić? Zalet z pewnością jest bardzo wiele ale jakie są wady i nie chodzi mi o koszty eksploatacji ?

4

Odpowiedzi

Odpowiedzi (4)

 • Chyba jest tyle samo przeciwników co zwolenników. Niewątpliwie są urządzeniami, które potrafią odfiltrować prawie większość związków z wody, co w konsekwencji daje największe efekty w kabinach prysznicowych, armaturze itp. Po prostu nie zostawiają śladu, osadu. Takie urządzenia stosowane są w medycynie przy sterylizacji. Woda taka pozbawiona jest "smaku". Jedyne zdrowotne znaczenie ma względem naszego ciała, bo nie wysusza skóry. Ale mikrobiolodzy takiej wody nie polecą  do picia. Urządzenia te "wyjaławiają" wodę ze wszelkich składników. Dla potrzeb technologicznych są w porządku, zapobiegają powstawaniu kamienia i nalotu, ale cała reszta... zostawiam to do własnej oceny. I tak wiele urządzeń sanitarnych musimy przecież myć i czyścić nie tylko ze względu na nalot.

  • boss 610 pkt

   @Sławomir Lesiak:
   Podzielam zdanie przedmówcy. 
   Woda wodociągowa zawiera mikroelementy potrzebne naszym organizmom i nie należy pić wody po filtrze zmiękczającym (zwłaszcza po filtrze osmozy). 
   Do prania, kąpania, mycia i zmywania - woda miękka jest lepsza o czym pisał @Sławomir Lesiak
   W procesie uzdatniania wody wodociągowej dodaje się związki wapniowo-magnezowe (i cały szereg innych) w ilościach, które są zalecane dla ludzi. 
   Zmiękczanie wody pozbawia pijącego wodę tych elementów. 
   Ja jestem przeciwnikiem zmiękczania wody pitnej, a mam wodę mocno twardą, ale bardzo dobrą i czystą :)

   • @boss:producent zmiękczacza pisze że miękka woda sprawia że potrawy smakują lepiej. Może i mniej w niej mikroelementów potrzebnych organizmowi ale pozbywamy się również tych niechcianych. Niewątpliwa zaleta jest natomiast mniejsze zapotrzebowanie na chemię myjąca i pielęgnująca, dłuższe życie pralki i zmywarki oraz baterii i urządzeń sanitarnych.

   • boss 610 pkt

    @Jacek Niżyński:
    Ja nie słucham, co mówi producent..... bo jak wiadomo każda sroczka swój ogonek chwali. 

    Może smakują lepiej. Ale, ale.... chcesz powiedzieć, że Ci nie smakuje obiadek w domu, który małżonka Ci pod nosek podsuwa? Jesteś pewien ? ;););)