Przeczytano 4 245 razy

Czy pod prysznicem można zainstalować elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Jeśli tak, macie jakieś rady?

23

Odpowiedzi

Odpowiedzi (23)

 • Poprawnie wykonana instalacja (nie tylko pod względem elektrycznym) będzie bezpieczna, jeśli podgrzewana ma być tylko podłoga w kabinie to dobrym pomysłem jest lekka automatyzacja ogrzewania, tak aby podłoga była ciepła w czasie gdy bierze się prysznic.

 • Zgodnie ze sztuka nie wolno instalować odbiorników w strefie 0.

  Ale pod strefa czyli pod podłogą?

  Znacie może maty no na napięcie 12v? Wtedy było by to wykonanie specjalne czyli zgodne.

 • Zapraszam do przeczytania tego artykułu na ten temat.

  "Czy można zamontować matę grzejną pod natryskiem prysznica? Można ale..."

  https://ciepla-podloga.pl/pl/blog/mata-grzewcza-pod-prysznicem

 • W strefie natrysku nie powinny się znajdować urządzenia elektryczne chyba, że secjalne. Owszem jest to duży konfort jednak z czasem hydroizolacja może przepuszczać wodę - moze coś się stać, ale nie musi. Po odkręceniu kranu ciepła woda i tak szybko nagrzeje płytki a ogrzewanie może jedynie dochodzić do tej strefy.

 • Zastanawiam się czy to musi być ogrzewanie elektryczne? Toż koszt będzie całkiem niemały jeśli chcemy mieć na rano ciepło pod nogami. Czemu nie zrobić ogrzewania wodnego, które nie niesie żadnego ryzyka? 

  Technologia tańszą A efekt ten sam. Pytanie tylko czy grzejnik nieprzewymiarowany

 • Pytanie bardzo dobre i z przyjemnością czytam, ja bym się obawiał montować ogrzewanie pod porywaniem.

 • Na pewno będzie to bardzo komfortowe, ale pamiętaj żeby wykonać kilka warstw folii w płynie (hydoizolacji) i nie należy tego lekceważyć ponieważ będziesz miał pod sobą urządzenie elektryczne

 • W strefie natrysku nie powinny się znajdować urządzenia elektryczne chyba, że secjalne.

  Owszem jest to duży konfort jednak z czasem hydroizolacja może przepuszczać wodę - moze coś się stać, ale nie musi. Po odkręceniu kranu ciepła woda i tak szybko nagrzeje płytki a ogrzewanie może jedynie dochodzić do tej strefy. W załączniku znajdziesz filmik instruktarzowy - warto zamontować zgodnie z instrukcją producenta i spać spokojnie a nie mieć nikogo na sumieniu.

 • Osobiście znam klientkę która ma takie rozwiązania i to we wszstkich łazienkach. Jak dobrze pamiętam to już około 5 lat i wszytko działa. Z pewnośia instalator musiał wykonać porządnie hydroizolację. Sterowanie odbywa się poprzez programator i ogrzewanie włącza się 45 minut przed czasem w którym zwyczajowo klientka bierze prysznic. Podobno komfort korzystania jest bardzo wysoki. Z tego co pamiętam to podpatrzyła to u kogoś innego, i ten ktoś równiez był bardzo zadowolony.

  • @Jacek Niżyński: że też wcześniej nie trafiłem na ten wątek. Sam dwa lata temu stałem przed dylematem, czy rozciągnąć matę grzewczą pod strefą prysznicową. Wtedy zrezygnowałem, idąc tropem: woda szybko nagrzewa płytki. Po tych dwóch latach użytkowania, wiem że to był błąd - używam mat grzewczych tylko do podgrzania samej podłogi, nie jako główne źródło ogrzewania w łazience i faktycznie mam ustawiony programator na grzanie godzinę przed porannym prysznicem. Także podczas samego prysznica i tak ogrzewanie nie działa już - o tym nie pomyślałem na etapie wyboru. Teraz zastanawiam się...kiedy remontować łazienkę ;)

   Pozdrawiam!

 • Zgodnie z poprzednikami nie zaleca się instalowania urządzeń grzewczych w strefie natrysku. 

  Jeśli bardzo byśmy chcieli zainstalować system grzewczy można to wykonać pod kilkoma warunkami spełniając normy oraz zachowanie kilku istotnych zasad sztuki monterskiej.

  Przewody grzewcze musiały by być przystosowane do pracy z niskim napięciem poniżej wartości bezpiecznej dotykowej. Kolejnym elemetem to wykonanie siatki uziemienia w celu zapewnienia bezpieczenstwa i zwiekszenia skutecznosci zadziałania odpowiednich zabezpieczeń które w takim systemie musiały bysię znależć. Należało by zapewnić izolację termiczną dla odpływu oraz kilku dodatkowych działań koniecznych do zrealizowania takiego ogrzewania.

  Koszty związane z realizacją takiego ogrzewania były by bardzo wysokie.
  Pytanie czy warto?

  Tak jak koledzy wspominali istotne jest rónomierne rozłożenie ogrzewania. 
  Na zdjęciu widać ułożenie maty przy toalecie oraz delatację na szafki i zabudowę umywalki. Zakończenie maty jest przy granicy wejścia do natrysku.

  Przewody grzewcze mierzy się miernikami indukcyjnymi napięciem od 500V do 1000V. Fabrycznie przewody przechodzą próbę wody ;) więc przenikamie wilgoci przez fugi czy też klej nie wpłynie na ich izolację. 

  Przewody grzewcze można montować na gotowej posadzce, przykryć klejem przystosowanym do ogrzewania podłogowego i ułożyć płytki lub wylać masę samopoziomującą bezpośrednio na przewody i póżniej ułożyć płytki co pozwoli uniknąć sytuacji że płytkarz nakładając klej grzebieniem uszkodzi izolacje przewodów grzewczych.

  Kolejnym ważnym elemtem ogrzewania podłogowego to umiejscowienie czujnik oraz umożliwienie jego wymiany w przyszłości. Montaż większości regulatorów, termostatów powinien znajadować się poza łązienką strefą wilgotną ze względu na niską odporność na willgoć np. IP20 .

   Warto wybrać sprawdzonego producenta oraz pewnego wykonawcę ponieważ wydanie kiku stówek miej może wiązać się z remontem całej posadzki i stratę kilku tysięcy.