Przeczytano 1 825 razy

Czy obecna cywilizacja poradzi sobie bez elektryków?

Zapraszam do obejrzenia filmu i do dyskusji na ŁNN :)

https://youtu.be/Ae3pmgru4z8 

Czy Waszym zdaniem zawód elektryka ma przyszłość?

Jakie są zalety i jakie wady zawodu elektryka?

Jakie "choroby" toczą zawód elektryka?

Elektryka, czyli szeroko rozumiana elektrotechnika i automatyka (mieszkaniówka, ale i przemysł, usługi).

Odpowiedzi (31)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 0 pytań
    • 3 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    Moim zdaniem doszliśmy już do takiego poziomu, że elektryk nie jest już odbierany przez inwestora jako, człowiek z walizeczka, dłutem i młotkiem, często wykonujący usługę za flaszkę, jak to było kiedyś. Na chwilę obecną fachowa usługa zaczyna być doceniana, a jeżeli prace przeprowadzone są na poziomie i zgodnie ze sztuką, to i inwestor jest w stanie zaakceptować koszty takiej usługi. Dzisiaj elektryk , szanowany elektryk, musi się szkolić i dokształcać. Rozwój technologii tak szybko kroczy do przodu, że czasami ciężko to ogarnąć. Zdecydowanie jest to zawód przyszłości, niestety troszeczkę zaniedbany pod względem szkolnictwa.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 50 pytań
    • 793 odpowiedzi
    • 99.7% pozytywnych ocen od użytkowników

    Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

    Witajcie Elektrycy,

    Trudne pytanie. Obejrzałem filmik wskazany przez Piotra. Jednakże postanowiłem nie czytać dyskusji pod nim, po to aby się nie sugerować tym, co tam napisano, zwłaszcza, że mam w tym względzie własne zdanie.
    Świat elektrycznością stoi. Gdyby nie elektryczność świat by się zatrzymał w miejscu. Od czasu wynalezienia prądu przemiennego nikt nie wpadł na nic lepszego. Czekamy, może pojawi sie nowy "Nicolae Tesla" i zmieni świat. Ale na chwilę obecną się na to chyba nie zanosi. Więc teoretycznie .... zawód elektryka ma przyszłość. Ale jaką ? I czy nadal to będzie elektryk? Czy raczej ten przyszłościowy elektryk będzie miał tyle wspólnego z nam wspólczesnym elektrykiem co my mamy z neandertalczykiem ? 
    Jeżeli pytamy o cywilizację to tak naprawdę pytamy o bliżej nieoktreśloną przyszłość, bo przecież nasza cywilizacja nie skończy się za rok, a mam nadzieję, że nie za dziesięć, czy 100 lat, a nawet nie za 1000 lat. Spróbujmy pójść tak daleko.
    Może na wstępie kilka przykładów. Wydawać by się mogło, że zawód piekarz, rzeźnik to zawody nieśmiertelne. Bo ludzie zawsze chcieli jeść i zawsze będą chcieli jeść. Tylko że dziś, i chleb i wędliny robią maszyny, automatyczne linie produkcyjne. Czy jest tam miejsce dla piekarza ? Z przykrością trzeba stwierdzić, że nie za bardzo. Potrzebny jest technolog, naukowiec do opracowania receptury. Nie wiele ma on wspólnego z piekarzem. 
    A za naście, może za dzeisiąt lat chleb czy bułka to bedzie twór typowo przemysłowy, produkowany w miliardach w jednym słusznym zakładzie. I to samo dotyczy produkcji mięsnej czy wielu wielu innych branż. Czy można tutaj odnieśc się do zawodu elektryka, który z jednej strony jest zawodem o setki, a może tysiące lat młodszym od zawodu piekarza ? W pewnym stopniu tak. Choc aby to zrobić, musimy się przenieść nieco w świat p. Lema i zadać sobie pytanie jak ten zawód będzie wyglądał w przyszłości zakładając, że nie zaniknie.
    Puszczamy wodze fantazji, przenosimy się "n" lat do przyszłości. 
    Wchodzmy na budowę domu. Co widzimy ? Małe, zwinne roboty układają klocki, trochę jak w maintcraft. A gdy kończą swoją pracę to przychodzi "elektryk". Ale jego zadaniem nie jest układanie kabli, bo każdy klocek ma kable.  Każdy kabel łączy się z każdym kablem z kolejnego klocka. W górę, dół, w każdym kiedunku.
    A nasz przyszłościowy elektryk wyjmuje coś na kształt dzisiejszego laptopa, komunikuje się z instalajacją za jego pomocą i korzystając z wbudowanej w kable sztucznej inteligencji wskazuje im, co mają robic, jakie funkcje pełnić. Nie zastanawia się nawet czy to ma być jedna czy trzy fazy, jakie napięcie czy obciążalność. Za niego to robi technologia i sztuczna inteligencja. Elektryk wie tylko gdzie ma być lodówka, domofon, pralka czy sieć komputerowa.
    Elektryk stał się konfiguratorem. Nie ma miernika, śrubokręta czy "neonówki" bo wszystkie informacje dostanie od kabli, wlącznie z błędami i rozwiązaniami.
    Dlaczego tak to może wyglądać ? Wystarczy spojrzeć na kilka innych przykładów współczesnych zawodów. Weźmy na tapetę zawód informatyka-progrmaisty. Ci którzy kończyli szkoły czy studia na początku lat dziewiędziesiątych ubiegłego stulecia męczyli się na zajęciach przy tworzeniu aplikacji w językach niskiego poziomu od asemblera zaczynając. Dziś dla sporej części programistów... to kompletna abstrakcja. Aplikacje tworzy się w środowiskach programistycznych stworzonych w innych środowiskach programistycznych które także są środowiskami wyższego poziomu. A więc ten podstawowy język, jakim jest kod maszynowy - język asembler traci, bo coraz mniej fachowców potrafi się nim posłużyć. A to on jest podstawą całego oprogramowania komputerów.
    I tak samo będzie z elektrykami czy automatykami. Elektrykowi nie będzie potrzebna wiedza o prądzie, napięciu, zjawiskach fizycznych. To mu nie będzie potrzebne do "wykonania" instalalcji elektrycznej.

    cdn......


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 50 pytań
      • 793 odpowiedzi
      • 99.7% pozytywnych ocen od użytkowników

      cd.....

      Rozwój technologii powoduje, że coraz częściej mamy do czynienia z jak ja to nazywam uczeniem robotniczym. Nie uczy się ludzi zawodu, nie uczy się tego co i jak działa a uczy się co należy wziąć, jakiego narzędzia, programu, konfiguratora użyć, aby uzyskac zamierzony cel. Ale dlaczego dane rozwiązanie działa tak a nie inaczej, to już nikt nikogo nie uczy. 
      Niedaleko zawodu elektryka mamy automatyków. To także zawód który w ostatnich latach bardzo się zmienia. Automatyk 20 lat temu a automatyk dzis.... to dwa różne zawody. Dziś automatykowi bliżej do programisty. Śmiem nawet twierdzić, że dzisiejszy automatyk to tak naprawde progtramista.  
      Ale czy dziś automatyk potrzebuje dokładnie wiedzieć jak działa silnik ? Nie. I często tego nie wie, bo tak naprawdę jest programistą a nie elektrykiem. A falownik który ma zaprogramować nie wymaga od niego znajomości parametrów silnika. Falownik sam sobie potrzebne parametry odczyta. A czy automatyk musi wiedzieć jak dokładnie działa centrala wentylacyjna, którą ma zaprogramować ? Też nie. Upraszczając ma do tego program, w programie jakieś bloczki, kwadraciki, prostokąciki. I to wystarczy, aby tę skompliwaną centralę wentylacyjną uruchomić. 
      Patrząc na to, jak zmienia się świat, jak bardzo technologie, oprogramowanie, sztuczna inteligencja wkraczają w nasze życie, można dojśc do wniosku, że przysłośc tego zawodu niestety nie jest różowa. Podobnie jak setek innych zawodów.
      Tylko że w pewnym momencie dojdziemy jako cywilizacja do punktu krytycznego. Odejdzie do krainy wiecznie krążących elektronów ostatni prawdziwy elektryk, jego ostatni miernik, śrubokręt i neonówkę pochłonie śmietnik odzyskujący wszelkie materiały do recyklingu. 
      Nastąpi awaria zasilania, komputery ze swoją sztuczną inteligencją zgasną i nastanie wielka ciemność.... a potem kres cywilizacji. Bo nikt nie będzie potrafił dokręcić poluzowanego przewodu w światowej rozdzielnicy centralnego zasilania cywilizacji. Dobrym przykładem quo vadis cywilizacjo jest pewnien eksperyment przeprowadzony przez Johna Calhouna nazwanego "Wszechświat 25". Warto dodać, że był on realizowany mniej więcej w połowie ubiegłego wieku. 
      Cywilizacja dąży do tego, by mieć wszsytko co jest potrzebne, wszelkie dobra nie wkładając w to zbyt wiele wysiłku. Eksperyment Calhouna miał pokazać jak taka "cywilizacja" która ma zapewnione potrzeby się zachowa? Dokąd zmierza? Ciekawskich zachęcam do poszuklania informacji na temat tego eksperymentu w sieci. Wnioski ciekawe, ale i przerażające. 
      Może jednak zanim zakończę swój przydługi wpis zejdźmy na ziemię, do czasów nam bliższych. Do teraźniejszości. I do tego co się dzieje obecnie z zawodem elektryka.
      Pomimo, że nie przewiduję zaniku zawodu w najbliższym czasie, to jednak dzieję sie wiele niepokojących rzeczy wokół tego zawodu. 
      Brak kształcenia zawodowego powoduje, że instalacje wykonywane są przez osoby nie rozumiejące podstawowych zjawisk elektrycznych. Nie rozumiejących tego co robią. Pół biedy, jak ktoś ma dobrą instrukcję i postepuje zgodnie z jej kartami. Gorzej, gdy zaczyna się mędrkowanie, a względy bezpieczeństwa schodzą na drugi plan. Może sie powtarzam jak stara katarynka, ale w tym zawodzie jedna rzecz jest najważniejsza, niezmienna i taka pozostanie. Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Wykonana instalacja, naprawa, podłączenie nie może stwarzać nawet najmniejszego zagrożenia dla bezpieczeństwa. A szkoła ucząca młodego adepta elektryki powinna przede wszystkim nauczyc go wyczulenia na względy bezpieczeństwa. Najpierw zapewnij bezpieczeństwo a potem włącz. A tego to nawet za moich zamierzchłych czasów nie uczono wystarczająco mocno w szkole.
      Widząc elektryka podchodzącego do pracującej rozdzielnicy ze ślusarskim śrubokrętem w ręku dostaję piany na ustach. Każdy pewnie zna przypowieści o ostatnim zdaniu elektryka wypowiedzianym w pracy:
      - a co to za kabel
      - tu na pewno nie ma napięcia.
      Oby to pozostało tylko przypowieścią, czego i Wam i sobię życzę.

    • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 166 pytań
      • 2030 odpowiedzi
      • 98.7% pozytywnych ocen od użytkowników

      @boss: Dziękuję za obszerną wypowiedź. Nic dodać nic ująć :)


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 7 pytań
      • 209 odpowiedzi
      • 88.2% pozytywnych ocen od użytkowników

      @boss: No super historia i kawał rzeczywistości. Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Kolega oczywiście ma rację i oczywiście szkoły każdego kalibru powinne to wkładać każdemu do głowy. Okrutna prawda jest jednak taka, że w naszej rzeczywistości wiedzę na ten temat uzyskasz tylko od fachowca pasjonata, który się interesuje, kształci i cały czas na bieżąco poszerza swoją wiedzę. Dużo jest fachowców którzy pięknie wykonują powierzoną im robotę( jakość montażu? - mucha nie siada), ale jak się zapytasz dlaczego dajesz wyłącznik nadprądowy B10 to gość Ci odpowie. "bo tak się daje, to od oświetlenia będzie więc musi być B10" Kiedyś robiłem instalację u wujka, wiedział to mój kuzyn i stwierdził że żadnej wiedzy nie trzeba mieć, by tak kable przybić do ściany i podpiąć pod pstryczek, poczym remontował sobie dom i już samemu przybijał kabelki, tak jak mu się wydało iż jest dobrze bo przecież to nie jest filozofia. Czy tak to powinno wyglądać ? czy to powinno mieć miejsce ? Przecież murowanie czy skręcanie krokwi też wydaje się być banalne, dlaczego sami tego nie robimy ?


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 20 pytań
    • 112 odpowiedzi
    • 96.2% pozytywnych ocen od użytkowników

    W Biblii jest napisane, że najpierw było światło, a bez niego nic nie było. Kiedy Bóg powiedział: I niech stanie się jasność" to kable już były położone, więc Elektryk to najstarszy zawód świata. 

    Z roku na rok świat potrzebuje  coraz więcej energii elektrycznej. Rozejżyjmy się wokół siebie, Ile kabli jests podłączonych do gniazg, ile urządzeń ma wbudowany akumulator? dzisiaj nawet solniczka jest elektryczna. 

    Zawód elektryka na pewno nie wyginie bo choć mało młodych ludzi szkoli się w elektrotechnice, to pracując jako pomocnik elektryka może się dużo i szybko nauczyć. Dziś zawód elektryka to coś więcej, trzeba być jednocześnie informatykiem, sieciowcem, automatykiem, programistą i również doradcę, handlowcem, księgowym, kierowcą, operatorem koparki i elektronarzędzi, pracować na wysokości itd. Przyszłośc dla tego fachu jest dobrze rokująca. W końcu elektrycy jako fachowcy stają się doceniani.

    • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 166 pytań
      • 2030 odpowiedzi
      • 98.7% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Lucjan: tak daleko w historię nawet nie pomyślałem aby sięgać. O "bateri Bagdadzkiej" słyszałem, o tym, że w piramidach znaleziopno resztki czegoś co mogło być przewodem również słyszałem, jeszcze o kilku innych "elektrycznych poszlakach", ale żeby wracać do początku świata - tego jeszcze nie :)

      Co zrobi informatyk, gdy elektryk nie poda zasilania? ;) 

      Z mopich obserwacji niepokojące jest to, że technologia się rozwija, wymagane są coraz czulsze zabezpieczenia, a wiedza wykonawców spada :(

      Instalacje często wykonuje dwóch sąsiadów, z czego żaden nie jest elektrykiem, a trzeci im na końcu to podbija za "napełnione szkło".

      Tu widzę zagrożenie, bo tego typu instalacje rozwijają się. Powód prosty, są tanie, ale na próżno szukać tam jakiegokolwiek bezpieczeństwa.

      Dodatkowo zabierają chleb rzetelnym instalatorom, którzy muszą opłacić podatki, utrzymać pracownika i zamortyzować sprżęt.

      Nie wspominając już, że instalacja wykonana zgodnie z przepisami jest już sama w sobie droższa.

    • Jacek Niżyński Ekspert Elektromechanik, mechanik

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 33 pytań
      • 322 odpowiedzi
      • 99.5% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Piotr Bibik:Temat chyba nie do wyczerpania. Ja osobiście jestem zwolennikiem robienia zgodnie z projektem. To czy projekt jest wykonany zgodnie z aktualnymi normami i przepisami to już odpowiedzialność projektanta i tu podobnie jak u elektryków jedni bardzo chętnie się szkolą i są na bieżąco z nowinkami inni powielają schematy i robię kopiuj/wklej. Do dziś w świeżo wykonanych projektach spotykamy się np z oprawami których produkcji zaprzestano kilkanaście lat temu. Ale do rzeczy. Jeśli instalacja będzie wykonana zgodnie ze sztuką oraz przez wykwalifikowanego elektryka będzie to instalacja bezpieczna i bezawaryjna. Często inwestorowi wydaje się że to proste, to dlaczego sam nie wykona instalacji hydraulicznej? moim zdaniem jeszcze prostsza.


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 50 pytań
      • 793 odpowiedzi
      • 99.7% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Jacek Niżyński:

      Jacku, problem jaki ja widzę jest taki, że u nas w kraju .... brak jest jasno postawionej granicy dla odpowiedzialności stron  - tutaj projektant i instalalator.
      Nie raz i nie dwa razy słyszałem teksty ze strony biura projektowego.... że Elektryk powinien sobie z takim czy innym problemem poradzić. I zazwyczaj sobie radzi. Ale to nie jego rola.
      Nie wiem, czy kiedyś to sie zmieni. Choc pewne drobne ruchy w tym zakresie juz obserwuję.


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 7 pytań
      • 209 odpowiedzi
      • 88.2% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Jacek Niżyński: Troszkę pozwolę sobie uzupełnić Pana wypowiedź. Osobiście uważam, iż nie można ślepo ufać projektowi, ale też nie powinno się na własną rękę wprowadzać jakich kolwiek zmian. Uważam iż każdy projekt trzeba czytać z uwagą i konkretną analizą, a wszelkie rozbieżności czy według nas błędy, powinno konsultować się z projektantem i wspólnie uzupełniać wiedzę i Szukać rozwiązania problemów. Nie róbmy samowolki ale też miejmy ograniczone zaufanie. Każdy jest człowiekiem i każdy się może pomylić. Jakto mówią, "Nie myli się tylko ten co nic nie robi"


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 14 pytań
    • 69 odpowiedzi
    • 90% pozytywnych ocen od użytkowników

    Uważam, że jak najbardziej jest to zawód przyszłościowy. Dziś bez elektryki mało co działa. Kazdego można nauczyć podłączać przewody ale nie lażdy bedzie umiał znalezc i naprawic usterke.

  • Łukasz Barton Ekspert Elektryk

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 1 pytań
    • 59 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    Patrząc przez pryzmat rosnących wymagań inwestorów (zarówno tych prywatnych jak i w przemyśle), coraz bardziej skomplikowanych rozwiązań w zakresie rozdziału energii, wymagań związanych z ciągłością zasilania które mają niebagatene znaczenie w wysokozautomatyzowanym przemyśle - tak zawód elektryk ma przyszłość, jednakże wymaga ciągłego "gonienia" za rozwojem, nowościami, normami. I tu pojawia się pytanie w jaki sposób połączyć codzienną pracę z dodatkowym zdobywaniem wiedzy? A przy okazji zostawić trochę czasu "dla siebie".


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 15 pytań
    • 323 odpowiedzi
    • 99.1% pozytywnych ocen od użytkowników

    W obecnych czasach Instalator-elektryk przestał być typowym rzemieślnikiem. Nie kojarzy się z pracownikiem od kucia bruzd czy kopania rowów pod kable.

    Rozwój branży zmusza do ciągłego dokształcania się, rozwoju, poszukiwanie wiedzy i nowych rozwiązań. Pierwsze uprawnienia elektryczne robiłem w 1997r i to był jedyny kurs, który poszerzył moją wiedzę na wiele lat. W tej chwili mamy wręcz wysyp różnych szkoleń, kursów prowadzonych zdalnie o dogodnym czasie. Nie możemy dać się ponieść i „zaliczać” wszystko jak leci 😉. Moją prognozą rozwoju Instalatora na najbliższe lata to SPECJALIZACJA. Musimy się zdecydować co będziemy robić, w jakiej dziedzinie będziemy się rozwijać i nabierać specjalizacji w konkretnym kierunku. Zawód elektryka nie zniknie ale bardzo się zmieni, już się zmienił.


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 50 pytań
      • 793 odpowiedzi
      • 99.7% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Maciej:

      Zgadzam się w 100%. Czasy "złotych rączek" i wszsytko robiących fachowców powoli odchodzą, choć zawsze bedzie dla specjalisty-orkiestry pewien rynek na usługi. Jednakże dzis technologie wymuszają specjalizowanie się i to bardzo wąskie. To jednka wymaga pewnych zmian, także w sposobie myslenia. 

      Cały czas spotykam się z czyms takim, gdzie słyszę, że ktoś robi elektryke, to czemu ma nie robić i hydrauliki (albo odwrotnie).... ale to potem ani elektryk, ani hydraulik. Coś tam potrafi, cos tam zrobi. ALe tak do końca nie wszsytko jak trzeba.  Wszystkich mądrości nie da się wchłonąć. Każdy powienien robić to co potrafi najlepiej, a całąresztę zostawić innym.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 25 pytań
    • 45 odpowiedzi
    • Brak ocen

    A jakieś porady na bezsenność? W ostatnim czasie sypiam po 3 h dziennie

    • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 166 pytań
      • 2030 odpowiedzi
      • 98.7% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Calour @Jogno : może problemem jest światło niebieskie emitowane przez ekrany monitorów, TV, komórek i oświetlenie LED (szczególnie gorszej jakości). Warto zapoznać się z krótkimi a wartościowymi szkoleniami dotyczącymi oświetlenia - link poniżej.

      https://www.youtube.com/playlist?list=PLuXGEsfZdwIW33sKMA16lFwPfmS6fXgU6 

      W skrócie światło niebieskie powoduje że w organizmie człowieka produkowany jest kortyzol (hormon stresu) który powoduje wybudzenie organizmu. Natomiast światło żółte powoduje wytwarzanie melatoniny która sprzyja senności....


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 0 pytań
      • 232 odpowiedzi
      • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Calour:Być może przyczyną jest zbyt duży stres, jeżeli nie chcesz brać tabletek nasennych to warto spróbować jakiś wysiłek fizyczny przed snem oraz nie objadać się przed snem.


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 30 pytań
      • 1032 odpowiedzi
      • 98.7% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Calour: W kwestii zdrowotnych problemów uważam, że szukanie odpowiedzi w internecie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli trwa to od dłuższego czasu i nie jesteś w stanie sobie z tym poradzić najlepiej będzie skorzystać z pomocy lekarza

  • Sławomir Lesiak Ekspert Elektronik - telekomunikacja

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 45 pytań
    • 994 odpowiedzi
    • 98.9% pozytywnych ocen od użytkowników

    Jak rzesz to aktualne pytanie. Nie będę się mocno rozwodził i powiem iż nawet w dobie rosnącej komputeryzacji, sztucznej inteligencji oraz robotyzacji nie bardzo sobie wyobrażam sobie świata bez elektryków. Co więcej. Sądzę, że dobry elektryk jest bardziej wart niż nawet kilku informatyków. Cokolwiek by nie powiedzieć nie mogę sobie wyobrazić, by sztuczna inteligencja albo jakiś robot tak po prostu wykonał instalację elektryczną w obiekcie. Zawód elektryka zyskuje na prestiżu. Swiat potrzebuje coraz więcej prądu a ktoś przecież musi go dostarczyć i sprostać zapotrzebowaniu.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 19 pytań
    • 30 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    Możliwe, że to już bezsenność, którą warto leczyć. Partner z tym samym problemem, prawie 2 lata bez spania, wielogodzinne przerwy nocne, dużo stresu i natłoku myśli. Pomogły tabletki nasenne zapisane przez psychiatrę, ale przeszedł ich 4 rodzaje zanim wpadł na te odpowiednie i w ciągu 7 miesięcy zszedł z nich i teraz sypia już bez wspomagaczy. Nie zawsze się wysypią, ale lepiej czuje się rano, bo niektóre z nich były otumaniające trochę i ciężkie na wątrobę. Na stronie jest również przegląd ziół które też mogą pomóc.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 0 pytań
    • 232 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    Moim zdaniem zawód elektryka jest jednym z najbardziej przyszłościowych zawodów w tym momencie, gdyż z dnia na dzień jest coraz więcej elektryki i nowinek technologicznych. W tym zawodzie trzeba wiecznie się doszkalać, aby być na bieżąco i sprostać coraz to nowszym i różniejszym zadaniom. Myślę, że z upływem czasu zawód elektryka będzie coraz to bardziej opłacany i niezastąpiony.

Czytaj także:

Czy inwerter Slaredge może pracować bez optymalizatorów?
Społeczność

Czy inwerter Slaredge może pracować bez optymalizatorów?

Jeżeli nie, to jakie optymalizatory trzeba zastosować?

Więcej
Jak poradzić sobie z kretem ?
Społeczność

Jak poradzić sobie z kretem ?

Jakie są wasze sposoby na walkę z kretem? Mam znajomego który kupił

Więcej
Więcej
Instalacja elektryczna w domu – jak zrobić?
Blog

Instalacja elektryczna w domu – jak zrobić?

Przewody instalacji elektrycznej powinno się układać w odpowiedniej

Więcej
SMART HOME - okiem praktyka
Blog

SMART HOME - okiem praktyka

O tym, co oferują domy inteligentne, jak się w nich mieszka i jak z

Więcej
Awaria instalacji elektrycznej w domu. Co należy zrobić?
Blog

Awaria instalacji elektrycznej w domu. Co należy zrobić?

Nowoczesne instalacje elektryczne zapewniają nam wysoki poziom bezp

Więcej