Cześć,
Postanowiłem założyć tutaj konto, bo widzę, że społeczność jest kilka poziomów wyżej niż na elektrodzie ;)
Mam przewody 5x2,5mm2 i zastanawiam się do czego mogę ich użyć przy instalacji domowej. Wpadłem na pomysł, żeby wydzielić w nich L1, N1, L2, N2, PE i jednym takim przewodem zasilić obwody gniazdkowe i oświetleniowe w dwóch pomieszczeniach. W rozdzielnicy miałbym różnicówki dla każdej fazy i taki przewód podłączam do wyłączników nadprądowych które są za dwiema różnymi różnicówkami i z jednej fazy lecę tylko gniazdka w dwóch sypialniach, a z drugiej fazy tylko oświetlenie i ew. rolety w tych dwóch sypialniach albo nawet do kolejnego najbliższego pomieszczenia.
Co myślicie o takim pomyśle? Są jakieś wady? Zaletą na pewno byłaby ogromna oszczędność na przewodach.
Odpowiedzi (5)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Piotr Bibik: A czy układanie obwodów gniazdkowych po podłodze, w peszlu umieszczonym w stryropianie pierwszej warstwy to dobry pomysł? Mam taki fajny nóż termiczny co wycina rowki np, na instalacje wodną i takie sposób układanie jest o wiele łatwiejszy niż kładzenie peszli na posadzce i potem docinanie styro żeby pasował do kabla. Chodzi mi głównie o to czy styropian nie bedzie zbyt dobrym izolatorem termicznym dla takich przewodów?
-
@Dzonzi: tu poruszamy temat wielokrotnie już dyskutowany na ŁNN czyli obciążalność długotrwałą kabli i przewodów. Przy ułożeniu przewodów YDY 5x2,5 w styropianie, sugeruję ułożyć je w rurze osłonowej (peszlu) i taki obwód zabezpieczyć wyłącznikiem nadprądowym B 13A
Źródło grafik: Obciążalność prądowa kabli i przewodów
-
@Piotr Bibik:A jak to jest, że przy przewodzie 5x2,5 liczba żył obciążonych to 5? Przecież PE nie będzie obciążony, a już na pewno nie długotrwale.
btw. ile to jest długotrwale? Gotowanie wody w czajniku 2kW przez jakieś 5 min to długotrwałe obciążenie czy krótkotrwałe?
-
@Dzonzi: to jest bardzo dobre pytanie dla twórców norm. Powyższa tabela nie jest mojego autorstwa a posłużyła jako przykład do omówienia zagadnienia długotrwałej obciążalności żył, więc nie podejmę się dyskusji w tym temacie. Tabel obciążalności długotrwałej przewodów można szukać w obowiązujących Polskich Normach lub w katalogach producentów kabli i przewodów lub korzystając z ogólnie dostępnej wiedzy technicznej i w oparciu o obowiązujące parametry można samodzielnie dokonywać obliczeń.
-
-
Czytaj także:
Co można zrobić z arduino?
Szukam inspiracji co w domu można zrobić z arduino?
Co z tego można zrobić?
Jak w domu lub mieszaniu wykorzystałbyś ten zestaw? Czym sterował i
szyna łączeniowa L1,N,L2,N,L3,N
Szukam szyny łączeniowej widełkowej, długiej do wyłączników różnico
Pomiar rezystancji izolacji
Zasada pomiaru elektrycznego rezystancji izolacji polega na podaniu
Jak podłączyć płytę indukcyjną?
Podłączenie nowej płyty indukcyjnej do kuchni może być wyzwaniem dl
Poradnik - Jak sterować oświetleniem z dwóch niezależnych
Sterowanie oświetleniem z dwóch niezależnych miejsc to częsty probl
Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna
A z jakiego powodu by nie można było tak zrobić? Przewód fazowy i neutralny masz w tym samym przekroju PE wspólny - jest ok, tylko musisz uwzględnić obciążenie długotrwałe przewodów.
U siebie robię podobnie, ale przewód 7x2,5 bo do każdego pomieszczenia 3 obwody prowadzę
Uważać byś musiał, w innej sytuacji. Chodzi o sytuację w której zasilasz urządzenia jednofazowe z 3 różnych faz L1; L2; L3 przewodem 5-cio żyłowym, i z jakiegoś powodu przerzucasz całość obciążenia na jedną fazę czyli L1; L1; L1; bo wówczas między fazami nie ma przesunięcia fazowego i drastycznie wzrasta prąd w przewodzie neutralnym przez co musi on być o innym przekroju, ale to temat na inny wątek.