10 odpowiedzi

Sprawdź

Czy kable solarne mogą przechodzić przez komin wentylacyjny?

Krzysiek892 1 pkt dodane:

Witam pisze odnośnie zaistniałej sytuacji podczas montażu fotowoltaiki. Klient wręcz wymagal odemnie puszczenia kabli w kominie wentylacyjnym, dodam że w tym kominie szły już Rurki od paneli na wodę. Oczywiście się nie zgodziłem. 

 • Maths 11 pkt

  Przewody wentylacyjne jak sama nazwa wskazuje służą do wentylacji i nie wolno wykorzystywać ich jako traktów teletechnicznych. 

  Obecnie dość często projektuje się szachty teletechniczne idące obok przewodów wentylacyjnych ale muszą być uwzględnione i opisane w projekcie. 

 • Michał Łyszkiewicz 61 pkt

  Przepisy nie zakazują, ale z kominiarzem może być problem. Jestem zdania, że komin wentylacyjny jest od innych celów. 

 • LukkiSto 257 pkt

  Najlepiej wiedzy zasięgnąć u lokalnego kominiarza z uprawnieniami lub czynnego projektanta budlowlanego. Wydaje mi się (w tym nie jestem ekspertem) że w zależności od rodzaju budynku. Jeżeli jest to budynek jednorodzinny to nie ma tu tak dużych obwarowań prawnych i jest to zależne od własciciela budynku i opinii kominiarza (sprawdzenie ciągu kominowego jeżeli jest to wentylacja używana). Powołuje się tu na Dziennik Ustaw DZ.U. 2002 nr 75 po.690 z dnia 12 kwietnia 2002 (wydaje się być nadal aktualne) - wycinek poniżej w załączniku.

  Naleząło by sprawdzić jeszcze co mówi norma PN-HD 60364 (norma dot. instalacji elektrycznych) oraz norma PN-B-10425:2019-0 (dot. przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych stosowanych w indywidualnych budynkach mieszkalnych oraz zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej).

 • EL-ROJ 312 pkt

  Cześć! Widziałem w wielu instalacjach takie zabiegi. Bardzo często przy montażu klimatyzatorów instalatorzy także korzystają z kominów wentylacyjnych, jednak nie jest to zgodne z prawem. Co jeżeli ktoś się zaczadzi i ekspert wykaże, że przyczyną wypadku był niedrożny komin? Jasne, można powiedzieć że przecież przyczyna niedrożności była inna, ale zazwyczaj jak coś się stanie szuka się winnego wszędzie... 

 • MateuszMDB 77 pkt

  Witam,

  należy zmienić przeznaczenie kanału z wentylacyjnego na techniczny - tak w skrócie.

   

 • Elektrykgt 2 pkt

  Można jeżeli kominiarz wystawi papier, że ten komin jest nie czynny.

 • ELEKTRO-SYSTEM 105 pkt

  Co do umieszczania instalacji w ciągach wentylacyjnych to odwieczny problem. Dopuszcza się w wyjątkowych sytuacjach umieszczenie przewodów z zachowaniem pewnych obostrzeń. Mianowicie przewody umieszczone w kominie nie mogą przekraczać dopuszczalnej normy napięcia dotykowego. Czyli przewody o niskim napięciu (sygnałowe, telewizyjne, internetowe). Prowadzenie przewodów w dodatkowej ochronie mechanicznej ( rurka, rurka izolacyjna grubościenna). Najważniejsze jest to aby mocowanie ich było pewne i nie uległo uszkodzeniu w trakcie prowadzenia prac konserwacyjnych sezownowych. Kolejny warunek to nie zmiejszenie przepustowości ciągu wentylacyjnego jaki jest wymagany dla obiektu.

  Opisałem skrajne sytuacje jakie spotkałem w branży. 

  Krzysiek892 zapytaj klienta kto odbierze taką instalację lub zaproś kominiarza oraz strażaka, aby wypowiedzieli się w tej kwestii. Skoro już wykorzystano ciąg wentylacyjny być może jego przeznaczenie zmieniło się i stał się kanałem technicznym dla instalacji. 

  Nie zalecam prowadzenia przewodów z wysokim napięciem DC wraz z innymi instalacjami. 
  Na pewno znajdziesz rozwiązanie i życzę powodzenia w uświadamianiu klienta. 
   

 • Br3xPL 144 pkt

  Jeżeli jest zwykłym kanałem do niczego nie potrzebnym to można. Ale w razie kominiarzy będzie problem

 • Karol_u 66 pkt

  Ostatnio byłem po znajomości na obiekcie zobaczyć czy elektryk się spisal...

  Na zdjęciu masz odp 🤣🤣🤣

  Jak nazwa wskazuje kanał wentylacyjny to wentylacyjny 

  Później w przypadku sporu nie wytłumaczysz że klient chciał ...to ty jesteś fachowiec i ty masz wiedzieć co można a co nie ... Wiem że każdy chce utrzymać klienta i napewno znajdzie się taki co przyjdzie po tobie i zrobi wentylacja i weźmie kasę ale w momencie gdy coś się stanie raczej nie będą to tak duże pieniądze by było stać na odszkodowanie ...

  Zaproponuj klientowi inne rozwiązanie zgodne ze sztuką 

 • ajotnet 209 pkt

  W żadnym wypadku, zakazane jest. Wreszcie się biorą za odbiory tych instalacji PV bo jest partyzantka. A jak się wszyscy teraz na te tematy oczytali, ten ma tamten ma to i ja chcę tak samo.

  Ewentualnie można by było gdyby :

  Kominiarz stwierdzi że wentylacyjny komin stał się szachtem kablowo-rurowym i nigdy już nie będzie wentylacyjnym.

  Wtedy kratki wentylacyjne będą unieczynnione i zaklejone trwale na stałe.

  Jak wpadnie ptak lub coś innego jak zamierzają to wyciągnąć z niego kominiarze ?

  Nagminne jest też przepychanie przewodów i kabli antenowych, CB RTV-SAT, TEL-KOM i kamer internetowych, klimatyzacji, pomp ciepła, itp jeszcze innych wynalazków.

  Kanał wentylacyjny to kanał wentylacyjny.

  Kanał spalinowy to kanał spalinowy.

  A szacht to szacht.