Przeczytano 1 002 razy

Czy da się naprawić pogryzioną ładowarkę?

Pies mi pogryzł ładowarkę, poszły iskry i przestała działać. Czy da się coś z tym zrobić? Do 17 jeszcze parę godzin, a komputer nie wytrzyma do tej godziny...

Pomóżcie ;) 

Zdjęcie psa do uwagi.

Odpowiedzi (12)

 • Myślę że to mały problem, żyły nie widać że są uszkodzone więc proponuję przeciąć kabel zdjąć izolacje (ostrożnie) na jedną cześć założyć termokurcz, połączyć i zlutować i odizolować  odpowiednio kable tak żeby nie zrobić zwarcia, na koniec zsunąć termokurcz na naprawianą część kabla, podgrzać i powinno działać. Pozdrawiam i życzę powodzenia

 • Nie widać aby były uszkodzone żyły wiodące tylko pancerz zewnętrzny ekran. Przez zęby i slinę mogło się zrobić zwarcie i niestety ładowarka została uszkodzona po złaczeniu kolor do koloru nic nie da. Już lepiej kupić nową lub zamówić bezpieczną (a tą ewentualnie mieć jako drugą awaryjną. W każdym sklepie elektronicznym czy z naprawą sprzętu RTV oraz serwisie AGD Pani Dominiko Pani poradzą od ręki.

 • Tym niemniej tak połączone druciki są wrażliwe na ponowne zerwanie więc dopóki nie będzie to dobrze zlutowane, trzeba uważać żeby nie uszkodzić sprzętu...

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Trzeba zrobić jeszcze większa destrukcję

  Wyciąć uszkodzony kawałek przewodu i połączyć ze sobą wszystkie elementy. Potrzebna będzie taśma izolacyjna i ostry noż. nie wiem jak jest zbudowany przewód od Twojej ładowarki ale pewnie ma żyłę miedzianą w środku. połącz dwa końce ze sobą a potem owiń tąsmą izolacyjną. Nastepnie połącz te cienkie druciki na zewnątrz i znowu owiń taśmą.

  • @EleMan, @Hunter dziękuję za rady! Udało mi się naprawić ładowarkę!

  • @Dominikaa:Kup Gryzak dla Pieska albo daj mu jakis inny stary kabel :-) nawet jeśli pies jest tylko gościnnie. Dobrze że pieskowi nic się nie stało. To napięcie i prąd z zasilacza zamiast łączyć mogły go odłączyć od tego świata lub mógł się popsuć.

  • @EleMan@Dominikaa nie uczcie proszę psa, aby gryzł przewody i kable. Przecież jak mu dacie do zabawy kabel, to nic tylko zachęta aby gryzł inne.

   Psa można skutecznie oduczyc gryzienia kabli i przewodów i nie jest to trudne zadanie ;)

  • @Piotr Bibik:ale nie polecasz bić go kablem :-(. masz rację trzeba go oduczyć a jeśli mu się zdarzyło to po raz pierwszy to trzeba mu dać znaleźć inne zajęcie.

  • @EleMan: zwierząt się nie bije. To nie metoda wychowawcza. Są inne prostsze i skuteczniejsze metody, a jednocześnie będące bezpieczne dla psa, kota czy innego stworzenia.

   Problem jest spory, bo nie chodzi tu tylko o sprzet, ale taki uszkodzony przewód np. po stronie 230V może doprowadzić do pożaru, lub porażenia i śmierci człowieka (nawet jeśli psu się nic nie stanie). 

   Z tych powodów jestem zwolennikiem skutecznego i szybkiego oduczania zwierząt gryzienia kabli i przewodów. Bezpieczeństwo naszych pupili, nas i innych ludzi jest sprawą nadrzędną. 

   Sam od lat mam psy, a jednocześnie wiem, że u znajomych również zwierzęta potrafią z uporem obgryzać przewody. Skutecznym rozwiązaniem jest użycie pastucha elektrycznego - to urzadzenia stworzone do "współpracy" z zwierzetami odpowiednio przebadane i zatwierdzone przez odpowiednie instytucje.

   W tym celu w domu zostawia się zwierzaka w odpowiednio przygotowanym pokoju, gdzie jest jakiś przewód "na zachetę" najlepiej ułożony na czymś (izolatorze np. książce) wszytkie jego żyły łączy się do elektryzatora (zacisk +) na podłogę kladzie się cos co przewodzi prąd elektryczny np. kawałek blachy i podłącza się pod zacisk uziemienia elektryzatora (zacisk -). Można również to zrobić na zewnątrz wówczas odpada problem z podłożem ale pies w domu może nadal obgryzać przewody.

   Gdy pupil dotykając uziemionego podłoża przegryzie podłaczony do działającego elktryzatora przewód, dostanie lekcję, którą popamieta na długo.

   Aby nie było złych skojarzeń z blacha na podłodze, dobrze jest sama blachę umieścić dużo szybciej, aby pies wiedział że może sobie bezpiecznie po niej chodzic i nic sie nie dzieje. Gdy sie do niej przyzwyczai i skusi się na przewód. Cóż przewód winny ;) 

   Więcej można tu poczytać:
   https://www.pomelac.pl/pl/jaki-wybrac-elektryzator

  • @Piotr Bibik: zdecydowanie trzeba nad tym zapanować. Zgadzam się z tym, że nie chodzi już nawet o pogryzione przedmioty, tylko przede wszystkim o bezpieczeństwo. 

   Jeszcze raz dzięki za pomoc, jesteście niezawodni :)

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Zrób tak:

  1. Przetnij kabel

  2. Odsuń te cienkie druciki na bok.

  3. Zdejmij izolację z głównego kabla – około 1 cm.

  4. Skręć ze sobą druciki, żeby przywrócić ciągłość.

  5. Zaklej taśmą izolacyjną i sprawdź czy działa.

  Na Youtube pewnie znajdziesz dokładniejszą instrukcję.