Według ostatniego przemówienia naszych Jaśnie Panujących, w związku z kryzysem energetycznym rząd zamierza "zamrozić" cenę prądu dla odbiorców. Ale! Niższa cena ma dotyczyć zużycia do 20000 kWh. Cytując: "to wartość nawet dwukrotnie mniejsza od średniego zużycia energii na gospodarstwo domowe w Polsce." - tak więc pytam: JAK TO ZROBIĆ? Jak uniknąć ogromnych rachunków za ogrzewanie w tym sezonie?
W moim mieszkaniu większość urządzeń mam na prąd - od ogrzewania podłogowego, kuchni indukcyjnej, po drobne sprzęty typu czajnik.., No kompletnie tego nie widzę, ale może jestem w błędzie?
Jak to się ma do promowanych w ostatnich latach pompach ciepła, które niby bardziej ekologiczne i lepsze dla środowiska, ale pobierające dużo większe ilości energii? Czy jest szansa, żeby zmieścić się przy tego typu ogrzewaniu w założonym "limicie"?
Sugerowałem się artykułem z WP: https://wiadomosci.wp.pl/stala-cena-pradu-do-2000-kwh-kto-zaplaci-wiecej-6812253395077856a
Odpowiedzi (14)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
wydaje mi się, że @Damian Czernik publikował jako ekspert artykuły w temacie ogrzewania elektrycznego, czy mógłbyś się podzielić swoja opinią w tym temacie?
-
Jeżeli ktoś nie posiada ogrzewania elektrycznego, klimatyzacji, elektrycznego zasobnika ciepła... to ograniczając oglądanie telewizji, pranie i zmywanie naczyń, pewnie się uda. Mówię tu o mieszkaniu w budynku wielorodzinnym. W domku jednorodzinnym, można się wspomóc fotowoltaiką, ale jeśli ktoś ma pompę ciepła to..., no właśnie co wtedy?
-
@Tomasz Brzostowski: nie zdążyłem dotrzeć do informacji źródłowej i wczytać się w szczegóły, ale może wyjaśnicie mi co w sytuacji gdy:
rocznie zużyjemy 2 100 kWh energii elektrycznej, ale w tym samym czasie oddaliśmy do sieci 1 000 kWh?
Pytanie, czy policzą nam rzeczywiste zużycie jako 1 1000 kWh, czy 2 100 kWh?
Skąd taka proporcja?
Zużywamy prąd wieczorem, gdy fotowoltaika nie pracuje, a produkujemy w dzień gdy domownicy są w pracy i w domu zużycie energii jest ograniczone.
-
@Piotr Bibik:Z tego co ja słyszałem w tv to właśnie chcą zrobić tak, że 2000kwh jest niezależne od produkcji, czyli czyste zużycie, jednak nie jestem pewny w 100%, ponieważ osoba w telewizji nie wydawała się zbyt kompetentna.
-
-
-
Mieszkając w bloku i ograniczając zużycie może się uda nie przekroczyć limitu i nie odczuć zmiany. W domach jednorodzinnych nie sądzę, żeby mogło się to udać. Przykładowo u mnie w domu (czteroosobowa rodzina) zużycie plasuje się w okolicach 5 MWh rocznie przy normalnym użytkowaniu i wątpię żeby dało się mocniej zredukować tę liczbę, bo od zawszę tę energię każdy z nas starał się oszczędzać. Szkoda, że "Ogromne ułatwienie dla konsumentów" realnie przełoży się na kilka tysięcy więcej do zapłacenia w rachunkach.
-
@Zhandos62:
to podobnie jak u mnie. Wychodzi nam 5.5MWh rocznie i też 4 osoby.
Choć nie wiem, czy nie będzie więcej, bo przybyła suszarka - najlepsza przyjaciółka mojej lepszej połówki.-
@boss: Z tego co widzę to taki sprzęt zużywa ok.1,5 kWh w czasie jednego suszenia. Nie wiem jak często pracuje u ciebie pralka, ale myślę że zużycie może wzrosnąć do ok. 300kWh.
-
@Zhandos62:
W weekend to wlasciwie prawie cale dnie i pralka i suszarka. :( -
@boss:Czyli wychodzi na to, że jedynie instalacja fotowoltaiczna może nas uratować przed drastycznymi cenami?
-
-
-
2 MWh rocznie hmm. pewnie jest to realne w gospodarstwie 1-2 osobowym, którego zapotrzebowanie na energię elektryczną nie jest zbyt wysokie ( używają kuchenki gazowej, a urządzeń typu pralka, zmywarka piekarnik bardzo sporadycznie) jest to możliwe bo znam takie gospodarstwa i ich zużycie jest nawet niższe.
Jeśli nasze sprzęty AGD nie są zbyt nowoczesne to sama lodówka zużywa powyżej 300 KWh rocznie. Jedno pranie to około 2 KWh, itd. Nowoczesne telewizory już nie "pożerają" energii jak odbiorniki plazmowe.
Oświetlenie stanowi zaledwie kilkanaście procent w całości zużycia więc tu niewiele da się zaoszczędzić, choć jest to najprostsze i zarazem nie wymaga dużych nakładów na nowe źródła światła ( wymiana lodówki to już dla niektórych gospodarstw inwestycja)
Dobierając instalację PV częściej spotykam się ze średnim zużyciem na poziomie 3-3,5MWh ( dotyczy rodzin 2+1) oczywiście wszystko zależy od ilości urządzeń.
U mojego kolegi pompa ciepła w nowym domu zużywa około 4,5 MWh rocznie więc w takim układzie ogrzewanie również podrożeje.
-
@Jacek Niżyński: Natknąłem się na taki materiał propos między innymi pomp ciepła - nagłówek sam w sobie przeraża:
Złapani w pułapkę przez rząd. Pompa ciepła tylko dla milionera.
https://www.youtube.com/watch?v=nweRiq-x3SE&ab_channel=PaneleFotowoltaiczne -
@Jacek Niżyński:
Jacku, a cos więcej o tej PC u twojego kolegi ? Jaki dom? jak budowany, czy ocieplony? Jakie temperatury w domu utrzymują?
Bardzo mnie to interesuje....
-
-
Nie zapomnijmy że to cena prądu (to nie wszystko) nie wszystkich pośrednich dodatków (składowych rachunku) jak im się zamarzy to wyjąć to i tak to zrobią drenując kieszenie nasze.
Czytaj także:
Czy to realna lampa, czy wizualizacja?
Trafiłem na takie zdjęcie. Waszym zdaniem to prawdziwe, czy jakaś w
Ceny energii w tym roku.
Może nie każdy zwrócił uwagę na to że w środę 16 sierpnia Sej
Rachunek za prąd 1000 kWh miesięcznie
Hej! Mam pytanie odnośnie naszego domu wielorodzinnego,w. którym mi
Opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Czy d
Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok cieszą się coraz większą po
Rachunki za prąd – wszystko, co powinieneś wiedzieć. Jak
Dużą część wydatków gospodarstw domowych pochłania energia elektryc
Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycz
Oszczędzanie energii elektrycznej nie tylko pomaga chronić środowis
Gorący temat.
Pokażcie mi rodzinę z dziećmi, która mieści się w tym limicie.
Sorki za szczerość, ale to kolejny ukłon polityków partii rządzącej w kierunku żelaznego elektoratu a nie chęć pomocy rodzinom.
Kto ma takie zużycie? Ja przy 2 dzieci mam 5.5MWh. Fakt, poza grzaniem, wszystko na prąd. Pralka chodzi na okrągło, dużo się gotuje i piecze. Jakoś trzeba te nasze mordki nakarmić. I wysłać do szkoły w czystej koszulce.