Zobacz w dowolnym
momencie

Jak działa układ sterowania w obiekcie automatyki - sygnały i PLC

Jak działa układ sterowania w obiekcie automatyki - sygnały i PLC

Opis szkolenia

Dla początkującego adepta automatyki, studenta czy po prostu osoby zainteresowanej jak to działa, na pierwszy rzut oka, gotowy układ sterujący może wydawać się dość zawikłany. A tymczasem wszystko ma swój cel! Sposób rozmieszczenia czujników i aktuatorów pozwala na zebranie informacji i kontrolę nad obiektem. W centrum układu znajdziemy te małe urządzenie, które dla zwykłego kowalskiego będzie jakimś kolejnym pudełkiem z elektroniką, a dla automatyka jest centrum całego zainteresowania.  Oczywiście mowa o sterowniku PLC, będącym sercem setek tysięcy, czy dziesiątek milionów przemysłowych układów sterujących pracujących na całej kuli ziemskiej. A wszystko dzieje się w pełnej harmonii. Dobrze pracująca maszyna może być prawdziwym dziełem sztuki!

Chcesz dowiedzieć się jak wygląda współpraca urządzeń i przepływ sygnału w takim układzie? W tekście Ci tego aż tak dobrze nie wytłumaczę, dlatego musisz koniecznie zerknąć na wideo poniżej. 

 

Dodam tylko jeszcze porównanie systemu sterującego do organizmu człowieka. Zauważ, że sensory w systemie sterującym są jak zmysły. Za pomocą wzroku realizujemy te same funkcje co czujniki optyczne czy indukcyjne. Z kolei ręce i nogi to takie siłowniki i chwytaki tylko współpracujące z człowiekiem. A wszystkim zawiaduje nasz mózg, centrum sterowania będące odpowiednikiem PLC.

Świat automatyki jest piękny! Chcesz go lepiej poznać? Poznaj go z darmowym kursem Podstaw Automatyki w praktyce.

Marcin Faszczewski

669160390

Po więcej zapraszam na darmowy kurs Podstaw Automatyki w praktyce.

Sprawdź pozostałe szkolenia