Kilka dni temu w mojej okolicy podano do mediów, że jeden z rolników w trakcie pracy na polu zahaczył o słup energetyczny 20kV. Uszkodzenie podstawy słupa spowodowało jego przewrócenie i zerwanie linii.
W takim przypadku kto odpowiada finansowo za naprawę zniszczeń?
Czy linia jest ubezpieczona od takich zdarzeń?
Kiedy operator będzie zmuszony pokryć zapotrzebowanie finansowe naprawy?
Temat do dyskusji.
Odpowiedzi (11)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Szymon028: Czyli rozumiem, że np. gdy ktoś ma traktor "bez papierów" i uszkodzi słup/linię na swoim polu, to on pokrywa koszty naprawy ?
-
@Sebastian Łyźniak: tak, chociaż proces dochodzenia swojej racji w sądzie może trwać nawet kilka lat.
-
-
-
Można prosić link do artykułu?
-
-
Odpowiedzialność finansowa za naprawę zniszczeń słupa energetycznego zależy od różnych czynników, takich jak okoliczności zdarzenia, przepisy prawa oraz umowy między właścicielem słupa a operatorem sieci energetycznej.
1. **Operator sieci energetycznej**: Operator sieci może ponosić część lub całość kosztów naprawy, szczególnie jeśli zniszczenie wynikało z awarii sieci lub słupa. Operator sieci może mieć również ubezpieczenie, które może pokryć koszty naprawy w niektórych przypadkach.
2. **Osoba lub firma odpowiedzialna za zniszczenie**: Jeśli zniszczenie wynikało z działania osoby trzeciej, na przykład kierowcy pojazdu, ta osoba lub jej ubezpieczenie może być odpowiedzialna za pokrycie kosztów naprawy.
3. **Właściciel gruntu**: Jeśli zniszczenie miało miejsce na prywatnej posesji, właściciel gruntu może być odpowiedzialny za naprawę, chyba że jest to objęte umową z operatorem sieci energetycznej.
Jeśli chodzi o ubezpieczenie, linie energetyczne mogą być ubezpieczone od różnych zdarzeń, w tym uszkodzeń spowodowanych przez osoby trzecie, warunki atmosferyczne, itp. Jednakże, szczegóły polisy ubezpieczeniowej mogą się różnić w zależności od kraju, regionu i konkretnego operatora sieci.
Operator sieci będzie zmuszony pokryć zapotrzebowanie finansowe naprawy w przypadku, gdy jest to jego odpowiedzialność zgodnie z przepisami prawa lub umowami zawartymi między operatorem a właścicielem słupa lub nieruchomością, na której znajduje się słup. Jeśli operator sieci nie jest w stanie pokryć tych kosztów, może to mieć wpływ na stabilność jego działalności oraz na jego relacje z klientami i organami regulacyjnymi.
-
@DawidZak: a jak to jest z ubezpieczeniem tych linii w Polsce
-
@Szymon028:tak naprawdę wszystko zależy od operatora i firmy w której zostało to ubezpieczone. W teorii wszystko powinno być ubezpieczone w razie wypadku. Ale ubezpieczenie coraz częściej umywają ręce znajdując kruczki prawne.
-
@DawidZak:Czy mając słup na swojej działce jako służebność można jakoś się zabezpieczyć w razie wypadku przed zrzuceniem odpowiedzialności przez ZE.
-
@Szymon028:osobiscie w domu rodzinnym miałem taką sytuację, gdzie słup stał na posesji. Niestety nie można się zabiezpieczyć na taką sytuację. Można ubezpieczyć posesje, dom lecz słupa nie. W naszym przypadku słup kolidował z łatwym parkowaniem, więc wnioskowaliśmy o przeniesienie go poza posesję (była taka możliwość u nas)
-
@DawidZak: Jaki to był słup nN czy SN, też miałem podobną sytuację w rodzinie i były spore problemy z usunięciem kolizji.
-
-
Czytaj także:
Przesunięcie slupa
Czy ktoś miał doświadczenia z przesunięciem słupa w ogrodzie? Słup
Peszel do kabla energetycznego
Poszukuję peszla do Kabel energetyczny YAKY 5x35 żo 0,6/
Słup
Witam Mam pytanie czy Słup teletechniczny kompozytowy LPH
Przyłącze energetyczne do działki lub domu - poradnik
Dla całego procesu doprowadzenia energii na działkę kluczowych jest
Kamper pod napięciem. Instalacja elektryczna w kamperze.
Budowa własnego kampera może dać tyle samo frajdy co późniejsze wyj
Wycinka drzew na działce – podstawa prawna na 2021. Jakie
Czy mogę wyciąć drzewo na swojej posesji? Czy aktualnie taka wycink
Jakiś rok temu była sytuacja w której 4 młodych chłopaków z prędkością ok 180km/h wypadło z drogi i uderzyło w słup linii 110kV.
2 z nich zginęło na miejscu od uderzenia. Kierowca przeżył. Straty i koszty naprawy linii wyceniono na ok 1 milion. Z tego co mi wiadomo kwota ta została pokryta z ubezpieczenia OC pojazdu.
Gdyby pojazd nie posiadał ważnych przeglądów badań i ubezpieczenia prawdopodobnie ubezpieczyciel odmówiłby wypłaty odszkodowania a „sprawca” musiałby pokryć koszty z własnej kieszeni
Infrastruktura energetyczna w tym linie są własnością OSD ale czy są ubezpieczone od takich zdarzeń- wątpię. Wszystkie firmy zajmujące się dystrybucją energii mają ogromne kapitały zakładowe a utrzymanie ciągłości zasilania jest ich obowiązkiem uregulowanym przez rozporządzenie ministra gospodarki i prawo energetyczne.
Myślę że tak samo uszkodzenie linii przez człowieka jak i np. zerwanie linii w skutek upadku drzewa jest czynnikiem losowym i operator nie może się od tego ubezpieczyć.
Być może jestem w błędzie.