Przeczytano 5 040 razy

Zmiana rolet zewnętrznych z mechanicznych na elektryczne

Cześć,

Zamierzam w niedalekiej przyszłości zmienić "sterowanie" roletami zewnętrznymi z mechanicznego (podciąganie sznurka) na elektryczne z przycisków i aplikacji, niestety kupując dom nie pomyślałem by podciągnąć instalację pod rolety elektryczne. Mam w związku z tym kilka pytań:

- czy mogę pociągnąć zasilanie do rolet z gniazdek które są niedaleko?

- jakie kable będą mi potrzebne? 

- jakie napędy polecacie, czym się kierować przy wyborze? 

 

Z góry dzięki za pomoc

Odpowiedzi (10)

 • Jeśli chodzi o sterowanie rolet bez wykorzystania aplikacji a np wystarczaja przyciki na scianach i piloty lub tylko piloty to polecam też produkty Proximy, posiadają małe nadajniki któe bez problemu powinny zmiescić się w puszcze lub obudowie rolety.

 • Do sterowania można zastosować także prosty i niezawodny sterownik SRP-01 :

  http://zamel.pl/pl-PL/produkty/exta-automatyka-budynkowa/sterowniki-rolet/srp-01

  Warto skorzystać takżę z poradnika ZAMEL - jak sterować roletami. Dostępny jest w dobrych hurtowniach elektrycznych oraz mozna go zamówić pod adresem: [email protected]

 • No i na koniec taki fajny i dosyć nowy wynalazek: klawisz do sterowania roletami z wbudowanym modułem sterownika z serii simona 54 :) 54 jest bardzo popularna, więc taki elektroniczny sterownik w nim pasujący do pozostałych ramek to fajna sprawa :) Zaleta jest niewielki gabaryt, wadą cena i brak sterowania radiowego czy też przez WiFi. 

  źródło: amper TV

 • Inna możliwość: sterowanie roletami za pomocą prostego, jednokierunkowego systemu exta free. Wówczas stosujesz sterownik SRP-02:

  Sterownik radiowy jednokierunkowy (bez potwierdzeń stanu sterownika w aplikacji)

  Do niego dodajesz sobie pilota np. P-257/2 :

  Pilot z dwoma klawiszami

  No i możesz sobie np. dokleić klawisz centralnego sterowania naklejany na ścianę typu RNK-02. Fajnym pomysłem jest naklejenie go np. w sypialni - wówczas wstając możesz otwierać rolety w całym domu lub np. w wybranych pomieszczeiach. No i nie prujesz ścian bo to jest klawisz naklejany na ścianę i jest radiowy :) 

  RNK-02 - klawisz przyklejony na ścianę

 • Tutaj masz rozwiązanie oparte na exta life. Zaletą takiego rozwiązania będzie możliwość sterowania roletami bezprzewodowo z przycisku centralnego. Co potrzebujesz? 

  - do każdej rolety dajesz SRP-22

  Sterownik SRP-22

  - pod przycisk centralny (jeżeli w puszce centralnego sterowania roletami masz zasilanie) wkładasz nadajnik radiowy do puszki RNP-21:

  Nadajnik radiowy 230V

  - do całości dodajesz pilota, np. z 2-klawiszami do centralnego zamykania i otwierania rolet

  Pilot z 2 klawiszami

  No i wreszcie najfajniejsze : do sterowania smartfonem dodajesz kontroler inteligentnego domu exta life EFC-01:

  Serce systemu EFC-01

 • Cześć! 

  - czy mogę pociągnąć zasilanie do rolet z gniazdek które są niedaleko?

  Jeżeli stosujesz rozwiązanie bez sterowania centralnego przewodowego to tak :) Możesz :) 

  - jakie kable będą mi potrzebne? 

  Do zasilania potrzebujesz przewód 3x1,5mm2, który prowadzisz z puszki zasilającej (gniazdka) bezpośrednio do puszki z przyciskiem roletowym. Z tej puszki do rolety potrzebujesz przewód 4 żyłowy: faza góra, faza dół, neutralny i ochronny. Dobrze by puszka była puszką kieszeniową. Wewnątrz kieszeni umieścisz steronik do rolety. 

  -  jakie napędy polecacie, czym się kierować przy wyborze?  

  Jakość, jakość, jakość. Rolety bardzo często ulegają awarii. Pamiętaj, że metalowa konstrukcja mechaniki suwnic rolety pracuje podczas eksploatacji (nagrzewanmie i chłodzenie metalu latem / zimą powoduje rozszerzenie i skurczenie ramy, a tym samym inne warunki pracy, inne tarcie, opory ruchu itp.). Dlatego silnik powinien być zawsze większy niż polecają w salonach (tam dobierają zgodnie z zasadą CCC i potem jest problem z prądem rozruchowym). Kolejna kwestia to typ napędu i jego sterowania: warto zainwestować w napęd z elektronicznymi krańcówkami. Wówczas napęd posiada wbudowany element pomiarowy mierzący prąd. W przypadku napotkania przez roletę przeszkody lub też np. jej zamarznięcia urządzenie odcina od silnika zasilanie. Można wybrac napęd z wbudowanym sterownikiem (np. SOMFY z wbudowaną tahomą), ale chyba rozsądniej zakupić goły silnik z krańcówką elektroniczną (opisaną wcześniej) i do tego dodać sterownik zewnętrzny (np. exta free, exta life lub supla). Umożliwi to sterowanie także oświetleniem i ogrzewaniem z tej samej aplikacji. 

  Poniżej filmik prezentujący tahoma i okna veluxa.

 • Witam, ja zawsze zasilam rolety osobnym przewodem. Dzięki takiemu zasileniu będziesz miał możliwość sterowania zamontowania modułu sterowania bezpośrednio w rozdzielnicy. Jeżeli chodzi o przewód to ja używam 3x2,5 mm². Sadze ze jest wystarczający. Warto zastosować puszkę z kieszenią na wszelki wypadek gdybyś potrzebował w niej więcej miejsca.

  Poruszając temat napędów to kierował bym się przede wszystkim ewentualnym serwisem.

  Na pewno nie brał bym pod uwagę systemów Somfy gdy nawet kupno nowej baterii do pilota to niestety problem.

   

  Pozdrawiam

 • Dokłądnie tak jak napisał ajotnet, a odnosnie sterowania to polecam Zamel SRW-01 (WIFI, SUPLA)

 • Przewody 3x1 lub 3x1,5 jest wystarczający.

  Jak nie masz innej możliwości to z najbliższego gniazda lub oświetlenia masz szansę pamietaj że to elementy metalowe i powinny mieć zacisk PE fajnie aby były na obwodzie z różnicówką.

  Nie wiadomo czy twoja kaseta pomieści silnik do elektrycznych rolet i jest przystosowana pod względem pojemności. 

  Zacznij od producenta rolet tych co masz i zapytaj przedstawiciela czy serwisanta on Powie czy jest szansa zamontować motorek czy nie...