8 odpowiedzi

Sprawdź

Zastanawiam się co robicie z uszkodzonymi panelami fotowoltaicznymi?

freddy 0 pkt dodane:

Czy są na rynku firmy zajmujące się ich recyclingiem? 

 • Katol 0 pkt

  Mam znajomego który instaluje panele, zadałem mu to pytanie. Odpowiadał iż w umówie między dostawcą a klientem jest wpis który mówi iż podczas wymiany paneli na nowe dostawca zobowiązany jest zutylizować stare panele. Tak wiec warto się oczytać w umówie by tego nie przegapić. 

 • Mikel98 0 pkt
 • LukkiSto 0 pkt

  Utylizacją modułów PV w Polsce zajmuje się firma Thornmann Recycling Sp. z o.o. http://thornmann.com.pl/recykling-paneli-fotowoltaicznych/

  Kontakt do nich: http://thornmann.com.pl/kontakt/

  Zadzwoń lub napisz i się wszystkiego dowiesz.

  Recyklingiem w Europie zajmuje się firma Veolia (z Francji) która ma podpisaną umową z PVCycle (stowarzyszenie które zajmuje się problemem utylizacji i recyklingu modułów PV) - film w załączniku.

 • Br3xPL 12 pkt

  Do firm się oddaje choć na razie i tak recykling nie równa się ilości zepsutych PV. Jedna firma znajduje się we Francji co pokazuje co i jak wklejam linka

 • Wojciech 0 pkt

  Powstają już firmy zajmujące się recyklingiem modułów PV.  Zgodnie z artykułem Globenergia funkcjonuje już taka firma w Toruniu, więc utylizacja nie powinna być w przyszłości problemem.  W artykule podane są także koszty.

  Polecam artykuł https://globenergia.pl/recykling-modulow-pv-w-polsce-ile-kosztuje-co-sie-odzyskuje/

   

 • gelotek 0 pkt

  Zawsze można zrobić ogrodzenie ;)

 • Ghost 1 pkt

  Czytałam ostatnio ciekawy artykuł na ten temat. Zamieszczam fragment:

  „Według ekspertów, zużyte panele fotowoltaiczne mogą do 2030 roku stanowić aż 16% wszystkich elektrośmieci na świecie.

  Obecnie First Solar odzyskuje 90% szkła i ponad 90% materiałów przewodzących dzięki czemu toksyczne materiały nie trafiają do środowiska. Według jednego z globalnych szefów firmy, Andreasa Wade’a, taki sposób recyklingu pozwala na przetwarzanie i odzyskiwanie materiałów związanych z fotowoltaiką nawet przez 1200 lat zanim stracą one swoje właściwości.

  Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje wymóg, według którego recyklingowi należy poddawać od 65 do 70% elementów, z których tworzone są panele słoneczne.”

  Całość znajdziecie na: https://techgame.pl/fotowoltaika-231020-sj-recykling