Zamienniki - gdzie szukać zamienników dla produktów wycofanych ?
Wielu producentów decyduje się na czasowe lub definitywne wycofanie niektórych produktów ze swojej oferty, jednocześnie proponując odpowiednie zamienniki. Taka sytuacja może się wydarzyć z bardzo wielu powodów jak np. zmiany rynkowe, technologiczne czy podyktowane ogólnymi kosztami produkcji. Najczęściej jednak dochodzi do unowocześnienia stosowanych rozwiązań i nowy (lepszy) produkt zastępuje obecnie stosowany. Decyzja o takiej zmianie zapewne jest poparta długimi badaniami, analizami i prognozami rynkowymi. Wprowadzenie zamiennika następuje stopniowo i jest rozłożone w czasie tak by okres przejściowy był dla klientów jak najmniej problematyczny. Producenci informują dostawców i dystrybutorów o zachodzących zmianach a następnie konkretne wiadomości rozsyłane są po rynku docierając do potencjalnego klienta.
Czy zawsze jest tak przyjemnie ? Zapewne znamy przypadki kiedy trzeba się natrudzić by wyszukać optymalne rozwiązanie, gdy do tej pory znane i stosowane produkty już nie będą dostępne. Niekiedy nie ma na rynku wyboru i po wycofaniu konkretnego towaru brakuje dla niego zamiennika.
Jak sobie radzicie ogólnie z szeroko pojętym tematem zamienników ? Może warto byłoby w przyszłości stworzyć np. odrębne miejsce poświęcone wyszukiwaniu zamienników ?
Odpowiedzi (9)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Więksi producenci tak jak wcześniej zostało to wspomniane często posiadają swoje katalogi produktów wycofanych. Problem pojawia się, kiedy mamy do czynienia z mniejszymi firmami lub producentami, którzy takich katalogów nie udostępniają. Wtedy najprostszym sposobem jest zapytać u źródła - np. dzwoniąc do działu obsługi klienta lub zadając pytanie na Łączy nas napięcie. Dobrze jest też mieć rozeznanie w produktach innych producentów. Bardzo często można znaleźć produkty, które posiadają identyczne parametry a zamiast oczekiwać na nie kilka tygodni możemy je dostać od ręki. Czasami trzeba się mocniej natrudzić. Zwłaszcza przy bardzo starych produktach. Zdarzało się, że żeby dotrzeć do zamiennika 1:1 trzeba było prześledzić nie tylko karty katalogowe producenta, ale też historię firmy żeby prześledzić zmiany jakie w niej zachodziły jak np. fuzje, czy przejęcia.
Narzędzie podrzucające zamiennik produktu byłoby świetnym narzędziem i na pewno dużym ułatwieniem w dobie utrudnionej dostępności i długich czasach oczekiwania na zamówienia. -
Wielu producentów ma dostępne listy produktów ma listy zamienników, niestety czasem są one strasznie nieczytelne i trudne do przekopania. Oczywiście są też takie jak wymienione poniżej z których korzystanie jest przyjemne. Jednak przydałoby się jedno źródło z którego można wyczytać wszystkie zamienniki, chociaż byłoby to ciężkie do ogarnięcia przy ilości producentów.
-
na sklepach internetowych jak czegos szukam to czesto znajduje ino nie da sie zamowic i jest info ze jest wycofany i jest zamiennnik i podane jest joki To jest ok bo od razu wiem ze tamtego co szukolem nie ma juz i nie bedzie i od razu wiem co jest za niego
-
Tabele zamienników dostępne są również na stronie EATON,a
https://www.eaton.com/pl/pl-pl/site-search.html.searchTerm$zamiennik.tabs$all.html
-
Taką wyszukiwarkę zamienników posiada @WAGO
https://www.wago.com/pl/crossreferences
@Schneider Electric posiada natomiast wyszukiwarkę zamienników dla produktów już niedostępnych
-
@Tomasz Brzostowski:Tak to jest właściwa wyszukiwarka.
-
-
Przydatna jest w takim przypadku znajomość produktów, oraz umiejętności poruszania się po katalogach producentów. Nie mniej jednak gdyby była wyszukiwarka zamienników życie było by znacznie prostsze. Czekam aż pojawi się taka opcja. Z tego co mi wiadomo to do części samochodowych takie strony już istnieją.
-
Oczywiście zależy to od "kalibru" produktu, który zostaje zamieniony na nowy - dużo większy problem będzie w przypadku PLC czy falownika niż powiedzmy styku pomocniczego. Według mnie ułatwieniem okaże się w takiej sytuacji sporadyczne zapoznanie się z ofertą asortymentu firmy X, jeśli od dawna czy wręcz od zawsze stosowaliśmy produkty firmy Y. W przypadku właśnie wycofania jakiegoś elementu z produkcji znacznie szybciej się dzięki temu odnajdziemy w doborze zamiennika, co też przekłada się na niższe koszty w projekcie. A być może nawet się zdarzy, że przy okazji robienia takiego researchu natrafimy na coś co jest albo tańsze, albo łatwiejsze w obsłudze i konfiguracji :)
Czytaj także:
Zamiennik dla ETI
Witam, Poszukuję dostępnego zamiennika dla poniższego zestawu z Et
Zamienniki dla LEDów
Proszę o pomoc w doborze opraw zamiennych ze źródłem światła LED dl
szukam zamiennika
Szukam zamiennika dostępnego na stanie:Czujnik fotoelektryczny Sn=0
Wyniki konkursu "Opisy produktów"
Wyniki konkursu „Opisy produktów” są już dostępne. Poznaj naszych l
Kontrola ograniczników przepięć: Co zrobić, aby ubezpiecz
Zabezpieczenie sprzętu elektrycznego przed uszkodzeniami podczas bu
W mojej dotychczasowej praktyce spotykałem się bardzo często, że w pewnym momencie brakowało jakiegoś komponentu i trzeba było szukać coś zastępczego. Nie zawsze było to łatwe i proste. Niejednokrotnie sam producent deklarujący, że coś innego zastępuje dotychczasowy jego element dowiadywał się, że w takiej albo innej aplikacji po prostu nie działa prawidłowo. I tutaj rodziły się frustracje. Nie raz miałem z tym do czynienia i wiem jak to boli, gdy masz w rękach coś co miało być odpowiednikiem a podczas pracy okazywało się że nie do końca spełnia wymagania jakie się przed nim stawiało.
Pól biedy kiedy chodzi o coś co nie podlega certyfikacji, ale jeżeli mamy jakieś certyfikowane urządzenie ( np. ATEX-owe) to wprowadzenie nawet zamiennika wiąże się z przeprowadzeniem od nowa certyfikacji, badań i dopuszczeniem do sprzedaży, użytkowania.
Postęp w świecie elektroniki i elektryki jest niesamowity i nie można zakładać, że dane urządzenie będzie pracować do końca świata i o jeden dzień dłużej. Nowości najczęściej związane są albo nowymi technologiami, ekonomią, bezpieczeństwem, wielkością elementu, wymogami, przepisami i normami oraz wieloma innymi. Moje doświadczenia w zamiennikach jeszcze poszły w inna stronę. Nieraz więcej czasu i pieniędzy kosztowało mnie znalezienie odpowiednika i sprowadzenie go niż przystosowanie danego urządzenia do istniejących i nowych elementów ( oczywiście jeśli pozwalają na to przepisy ). Zresztą zamiennik tez kiedyś skończy swoją żywotność i znów trzeba zmierzyć się ze zmianami. Czasami szukanie zamiennika to jedynie odwlekanie w czasie wprowadzenie całkiem nowego wyrobu.
Przywołany tu został przykład inwertera do silnika. Pamiętam czasy gdy inwertery były o wiele większe niż sam silnik. Dzisiaj są wielokrotnie mniejsze i oczywiście sprawniejsze. To samo tyczy się sterowników wszelkiego typu. Z reguły zmieniają się ich możliwości i najczęściej na lepsze. Oczywiście znów wymaga to pogrzebania trochę w logice sterownika, może w języku programowania, ale nie sa to tematy nie do przeskoczenia.
Bywają takie aplikacje, urządzenia które maja mieć odpowiednio dużą trwałość, dlatego niektórzy producenci wygaszając produkcję jednego z elementów lub aparatu tworzą coś w rodzaju magazynu, który ma zapewnić dostęp przez jakiś czas. Nawet sama UE w jednej ze swoich dyrektyw nakazuje producentom dostęp do niektórych elementów, technologii czy aparatów przez co najmniej 5 lat od zaprzestania produkcji. Niektórzy producenci przekazują dokumentację do mniejszych producentów, którzy produkują w mniejszych seriach.
Najgorsze doświadczenia miałem sprowadzając jakieś rzekomo jeden do jeden zamienniki z chin. Tutaj przestrzegam i radzę zachować ostrożność.