Przeczytano 298 razy

Zagadka o chłodzeniu w szafie sterowniczej

Mam taką ciekawą historię z czasu, gdy pracowałem w hucie szkła, którą obrócę w zagadkę i jestem ciekawy, czy ktoś wpadnie na to, co było nie tak.
Tak więc na hali produkcyjnej stała sobie gdzieś pomiędzy liniami szafa sterownicza (odpowiadająca za uszlachetniacze szkła). Cały czas alarmowała ona zbyt wysoką temperaturę szafy sterowniczej. W szafie był termostat, a w obudowie również wentylator (pozostały tam sprzed czasu termostatu, sterowany przez czujnik za pośrednictwem plc), który cały czas też chodził.
Ja dostałem zadanie zdiagnozowania problemu i wyeliminowania go, co przyznaję sprawiło mi i mojemu koledze trochę problemu. Jestem ciekaw, czy Wy szybciej rozkminicie, co było przyczyną problemu.

I tak przy okazji zadam pytanie, jakie Waszym zdaniem jest najlepszy sposób ochrony szafy sterowniczej przed przegrzewaniem się?

Odpowiedzi (14)

 • Wydaje mi się że nadal mamy nierozwiązaną zagadkę. Co ostatecznie było przyczyną problemu?

  • @Zhandos62:

   Według mnie zatkany był filtr kratki wentylacyjnej, wentylator nie był w stanie utrzymać cyrkulacji w szafie ponieważ wylot powietrza był niemożliwy.

   Ciekawe rozwiązanie ma Schneider – ClimaSys Smart Ventilation System

  • @Zhandos62:  A więc odpowiedź była dość zabawna. 

   Na hali temperatura była wyższa niż powinna być w szafie, przez co wentylator wydmuchiwał na halę chłodne powietrze, a do szafy wprowadzał ciepłe.

   Cokolwiek termostat zdołał schłodzić natychmiast wydostawało się na zewnątrz. Była to swego rodzaju błędna pętla, bo dopóki temperatura była za wysoka, to program nakazywał wentylatorowi działać.

   To była taka ciekawa historia ze świata. :)))

   • @Sandro1812:Proszę doprecyzuj; skąd było to chłodne powietrze wdmuchiwane na hale ? Co to za termostat, który schładza ? I najważniejsze, jak rozwiązałeś problem ?

   • @Maciej: Nie był to sam termostat, a jakiś układ chłodzący z termostatem.

    Wentylator wydmuchiwał z szafy chłodne powietrze, a wdmuchiwał ciepłe (odwrotnie niż to powinno działać)

    Żeby rozwiązać problem jakoś zatrzymaliśmy wentylator (nie pamiętam szczerze, czy coś fizycznie, czy w programie zmienialiśmy).

    Gdy wentylator przestał wdmuchiwać ciepłe powietrze, to układ z termostatem dobił odpowiednią temperaturę i alarm zgasł.

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Przegrzewanie szaf sterowniczych może być spowodowane wieloma czynnikami i określenie przyczyny niewłaściwej temperatury w szafie może być spowodowane wieloma czynnikami razem lub oddzielnie:

  - Nieodpowiedni dobór wielkości wentylatora do szafy sterowniczej,

  - brak określenia lub niepoprawne okreslenie strat mocy urządzeń, 

  - niepoprawne umiejscowienie termostatów,

  - nieodpowiednie umiejscowanie wentylatororów lub kratek wentylacyjnych,

  - brak odpowiednich odległości pomiędzy elementami  w szafie,

  - stosowanie wentylatorów gdy wymagana jest klimatyzacja.

  Poza tymi ważne jest również z jakiego materiału wykonana jest szafa sterownicza, położenie, rozmiar.

  W takim przypadku z pewnością pomoże konfigurator: https://configuratore.findernet.com/en/

  lub uproszczona wersja konfiguratora https://cdn.findernet.com/app/uploads/S7FPL.pdf strona 16

 • Moim zdaniem, najlepszym sposobem na przegrzewanie się szaf sterowniczych to jest na samym początku profilaktyka ;) to znaczy na samym początku, etapie projektowania szafy należy zwrócić uwagę na to by moduły i aparatura nie były zbyt ciasno upakowane jak i zapewnić obieg powietrza. Natomiast późniejsze działania są już doraźne :D