Zaczynam zabawę z PV. Temat rzeka. Każdy mówi co innego, każdy wychwala tylko swój sprzęt. Mało jest osób które potrafią rzetelnie odpowiadać na pytania. Ja dostaje dużo pytań od klientów na które nie znam odpowiedzi. Temat jest rozwojowy i przyszłościowy. Zanim jednak będę budował „elektrownie” chciałbym mieć jak największą wiedzę na ten temat.
Nie chcę zawracać wam głowy duża ilością pytań dlatego też jeżeli macie jakieś sprawdzone źródła informacji gdzie mogę poczytać na temat PV to z miłą chęcią to zrobię. Artykuł na stronie TIM.pl już przerobiłem jednak nie jest wyczerpujący jak dla mnie.
Jeżeli mógłbyście poświęcić mi trochę czasu na szczegółowe odpowiedzi na moje pytania byłbym bardzo wdzięczny.
Pierwszy temat do Polikryształy vs. Monokryształy – które naprawdę są lepsze. Z jednej strony monokryształy są wydajniejsze a z drugiej polikryształylepiej wykorzystują promieniowanie rozproszone, które przeważa w warunkach Polski.
Drugi temat to moc instalacji PV z tego co czytałem to każde 1000 kWh zużyte przekłada się na 1,25kWp instalacji PV. Jeżeli to prawda to czy moc paneli podawana jest w Watach czy Watopikach?? A jeżeli w Watach to jak obliczyć ile Wp ma panel??
Kolejny temat to sposób montażu. Montujemy na południe czy dzielimy panele na 50/50 na wschód-zachód
Dlaczego inwerter powinien mieć większą moc niż panele PV??
Czy należy stosować zabezpieczenia po stronie AC i/lub DC ?? Jeżeli tak to jakie??
Jak dokonać należytego pomiaru usytuowania paneli jakie narzędzia będę potrzebował to tego.
Na razie tyle. Reszta pewnie wyjedzie w praniu.
Z góry dziękuje za wyczerpujące odpowiedzi.
Odpowiedzi (4)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Poli czy mono hmm na to jednoznacznie się nie da odpowiedzieć. Jest sporo badań na google books gdzie raz poli wypadaja lepiej a raz gorzej. Ogólnie jak robisz dla siebie i masz miejsce na instalacje to kieruj się calkowitą cena instalacji z poli i mono.
Są dwie szkoły jednidają o 20% więcej mocy PV niż inwerter a inni daja duzo większy, Tak naprawdę obecnie sprawnośc falowników jest dośc podobna i w wieszym zakresie mocy jest ona wysoka. NAjważniejsze to tak dobrać inwerter by nie przekroczyć jego parametrów ( napięcie DC i prąd DC)
Jest sporo oprogramowania w internecie które umożliwia przeliczenie parametrów instalacji PV dla wybranego usytuowania względem słońca -
Masz tu linki z czego ja czerpię wiedzę. Na necie możesz kupić jakieś zestawy startowe za parę stówek.
https://ocieplamyzycie.pl/budowa/instalacja-fotowoltaiczna-elementy-projekt/
https://gs24.pl/fotowoltaika-dla-laika-czyli-od-czego-zaczac/ar/c3-15093239
-
Dzień dobry,
1. Panele monokrystaliczne mają aktualnie największą wydajność i skutecznie wypierają z rynku panele polikrystaliczne.
2. Taki przelicznik został przyjęty dla uproszczenia i większości optymalnych warunków się sprawdza. W celu dokładnego wyliczenia, należałoby wziąć pod uwagę również inne czynniki, takie jak nasłonecznienie, współczynnik wydajności, współczynnik korekcji nasłonecznienia.
Moc paneli podana w karcie katalogowej podawana w [Wp], to moc szczytowa, wyznaczana w warunkach STC, czyli ustandaryzowanych warunkach laboratoryjnych. Moc paneli w warunkach naturalnego nasłonecznienia jest odpowiednio mniejsza. Do obliczeń stosuje się moc STC.
3. Największą wydajność instalacji uzyskamy, gdy panele będą skierowane na południe i nachylone będą ok. 20-30st. na południu Polski i ok. 35-35st. na północy.
4. W polskich warunkach panel nigdy nie osiągnie mocy wyznaczonej w STC. Dlatego właśnie aby uzyskać nominalną moc falownika na wyjściu (po stronie AC), należy zainstalować panele o sumarycznej mocy o ok. 12-18% wyższej od mocy wyjściowej falownika.
5. Oczywiście, należy stosować zabezpieczenia po stronie DC i AC instalacji PV. Rodzaj zastosowanych zabezpieczeń zależy od kilku czynników. Należy pamiętać o tym, aby zabezpieczenia nadprądowe były dedykowane do stosowania w instalacjach PV, ponieważ posiadają one inną charakterystykę. Również zastosowane rozłączniki muszą być zaprojektowane specjalnie dla instalacji PV. Dobór ograniczników przeciwprzepięciowych po stronie DC, zależy od tego czy budynek posiada instalację odgromową, a odległość od elementów tej instalacji do konstrukcji z paneli jest większa niż 50 cm. Jeżeli nie możemy zachować tej odległości, powinniśmy zastosować ogranicznik typu 1 i 2.
Przed doborem zabezpieczeń, należy zweryfikować jakie zabezpieczenia posiada zastosowany inwerter.
6. Do tego celu służą mierniki dedykowane dla instalacji PV. Dobre mierniki pozwalają dokonać pomiaru natężenia promieniowania słonecznego i wykreślić krzywe prądowo-napięciowe.
Np.:
Czytaj także:
Co to jest SmartGrid z PV?
Słyszałem ostatnio o czymś takim, jak SmartGrid w dom
Co z instalacją PV podczas braku napięcia?
Czy jeśli w czasie braku napięcia w sieci zasilającej uruchomię agr
Współpraca mikroinwertera z panelami PV
Czy te panele Moduł fotowoltaiczny 450W Jinko Solar MM450-60HLD-MB
Opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Czy d
Instalacje fotowoltaiczne z roku na rok cieszą się coraz większą po
Jak zapewnić bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych?
O bezpieczeństwie instalacji fotowoltaicznych, różnicach między prą
Ostrożnie z prądem - środki ochrony przeciwporażeniowej
Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym w domu jest kluczowym
Faktycznie temat "rzeka"
Kolega Tomasz odpowiedział konkretnie. Może skontaktuj się z lokalnym dystrybutorem PV? Zapisz się na szkolenie a wówczas Zarówno Twoja wiedza się poszerzy :-)