Przeczytano 1 443 razy

Zabezpieczenie serwerowni

W jaki sposób zabezpieczyć elektrykę skoro mam serwerownię pod krypto? Sprzęt kosztuje kupę $$$ i obawiam się przepięć. Zdarzyło się, że wywaliło i elektryk mówił o "różnicowce", ale nie do końca wiem o co chodzi jako laik i jak to zabezpieczyć? Przeczytałem przedostatni artykuł, ale dobrze by było dostać praktyczne porady konkretne pod mój przypadek

Odpowiedzi (3)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 30 pytań
    • 1160 odpowiedzi
    • 98.9% pozytywnych ocen od użytkowników

    W przypadku tak drogich i wrażliwych sprzętów jak koparki powinieneś położyć duży nacisk na dobrze dobraną i skoordynowaną ochronę przeciwprzepięciową. Jako "laik" absolutnie nie próbuj zabezpieczać tego sam. Najlepiej skonsultuj to ze specjalistą.


    Żeby trochę bardziej zgłębić temat przepięć polecam ci artykuł:
    https://www.napiecie.salama.pl/skuteczna-ochrona-przeciwprzepieciowa-jak-wykonac/


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 56 pytań
    • 1087 odpowiedzi
    • 99.7% pozytywnych ocen od użytkowników

    Koparki krypto to faktycznie kosztowne sprawy, utrata kilkunastu/kilkudziesięciu kart graficznych to nie tylko ból dla ciebie ale również i dla środowiska ze względu na problem z surowcami do ich produkcji, jeśli prawdopodobnie masz u siebie różnicówkę typu AC, karty graficzne pracują na prądzie stałym więc ten typ RCD (wyłącznika różnicowo prądowego) może nie poprawnie działać przy takim obciążeniu (będzie wywalać przy normalnej pracy urządzenia) ostatnio poruszaliśmy z @Piotr Bibik  ten temat w przypadku bieżni, także proponuję zainwestować w wymianę RCD na typ B.

    RCD nie chroni przed przepięciami a przed porażeniem. 

    Jeśli chodzi o ochronę przepięciową w tej sprawie Piotr jest ekspertem, a wątek ten wiele razy był już poruszany na forum, może nie w takim przypadku ale pewne rzeczy się pokrywają.  Podstawą jest dobrze skoordynowana ochrona za pomocą SPD (ograniczników przepięć) na tym również nie warto oszczędzać, tym bardziej jeśli chodzi o tak czuły sprzęt.

  • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 184 pytań
    • 2225 odpowiedzi
    • 98.8% pozytywnych ocen od użytkowników

    Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

    Podstawowe pytanie to przed czym chcesz ten sprzęt zabezpieczyć? Rozmawiając o elektryce sugeruję rozważyć następujące zabezpieczenia (poniżej w skrócie tylko zasygnalizowane najważniejsze zagadnienia):

    - przeciwprzepięciowe (zasilanie + teletechnika np. internet). W skrócie w gniazdku zasilającym powinno być napięcie 230 V natomiast przepięcie to chwilowy wzrost tego napięcia do wartości nawet przekraczającej 6 000 V. Przepięcie takie może przyjść od strony zasilania, od strony teletechniki (nawet przez światłowód), lub może pojawić się samoczynnie w kablach na wskutek indukcji spowodowanej uderzeniem pioruna w promieniu 2,5 km od Twojego domu. @Zhandos62 zamieścił poniżej link do obszernego opracowania które szczegółowo tłumaczy jak wykonać skuteczną ochronę przeciwprzepięciową. Można wiec powiedzieć, że skutecznie wykonana ochrona przeciwprzepięciowa chroni sprzęt i zapisane na nim dane.

    - zabezpieczenia przeciwporażeniowe np. różnicówka. Zadaniem tego zabezpieczenia jest ochrona ludzi i zwierząt przed porażeniem prądem elektrycznym. Obecnie stosowanie wyłączników różnicowoprądowych jest obowiązkowe. Gdy wykryją one jakąś nieprawidłowość która może pojawić się nagle np. dotknięcie przewodu pod napięciem wyłącznik różnicowoprądowy ma zadziałać natychmiast i wyłączyć zasilanie. Warto pamiętać, że często stan izolacji pomiędzy żyłami kabli i przewodów pogarsza się stopniowo wiec jeśli zastosujesz odpowiednie zabezpieczenie np. cyfrowy wyłącznik różnicowoprądowy wówczas to zabezpieczenie może Cię poinformować, że coś złego dzieje się z instalacją i należy wezwać elektryka. Masz szansę zareagować. @Szymon028 słusznie napisał o różnych typach wyzwalania. Ogólnie jeśli typ wyzwalania będzie źle dobrany to "kopalnia" poza stwarzaniem zagrożenia dla życia i zdrowia obsługujących ją osób może sama się wyłączać w najmniej spodziewanych momentach. Więcej na ten temat znajdziesz w poniższym, krótkim artykule:

    https://laczynasnapiecie.pl/blog/rozdzielnica-elektryczna-montaz

    Można powiedzieć, że zabezpieczenie różnicowoprądowe chroni zdrowie i życie a cyfrowe zabezpieczenie różnicowoprądowe dodatkowo może Cię ochronić przed niespodziewanym wyłączeniem zasilania.

    - zabezpieczenie nadprądowe (popularnie bezpieczniki). Ich zadaniem jest ochrona kabli i przewodów przed skutkami zwarć i przeciążeń. Warto zaznaczyć, że zarówno zwarcia jak i przeciążenia mogą doprowadzić do pożaru i powstania dużych strat. 

    - zabezpieczenie przed zanikiem zasilania. Mam tu na myśli dwa rozwiązania.

    Jedno polega na zastosowaniu UPS (są takie duże specjalne do serwerowni) i w międzyczasie przełączeniu urządzeń (tu kopalni) na inne źródło zasilania np. agregat (uruchomienie agregatu może się odbyć ręcznie lub automatycznie), a w przypadku kopalni zasilanych z jednej fazy można przełączyć zasilanie na inną fazę (o ile jest).

    Drugie rozwiązanie polega na zastosowaniu UPS i w momencie wykrycia braku zasilania UPS wysyła do "kopalni" polecenie wyłączenia się. Gwarantuje podtrzymanie zasilania do czasu aż cały sprzęt bezpiecznie zakończy pracę. Następnie po powrocie zasilania bezpiecznie jest najpierw pozwolić się naładować akumulatorom w UPS a następnie UPS wysyła polecenie do "kopalni" aby się uruchomiła. Jeśli pominiemy krok z naładowaniem akumulatorów UPS-a to może zdarzyć się sytuacja w której zasilanie wróciło tylko na moment i przy ponownym zaniku zasilania UPS nie będzie w stanie podtrzymać zasilania na czas wyłączenia sprzętu.

    - wyrównanie potencjałów. W skrócie prawidłowe podłączenie do systemu uziemienia zapewnia prawidłową pracę zabezpieczeń przeciwprzepięciowych i różnicowoprądowych oraz dodatkowo odpowiada za odprowadzanie możliwych zakłóceń, napięć elektrostatycznych itd. 

    Nie będę osobno omawiał 

    - Zabezpieczenie przed przegrzaniem (klimatyzacja) oraz system automatycznego gaszenia pożaru. 

    - Zabezpieczenie przed niepowołanym dostępem może być zwykły klucz, albo elektronicznie zamykane drzwi. 

    - Monitoring - nie znam sytuacji, ale może istnieć potrzeba monitorowania kto przebywa w tym pomieszczeniu.

    To chyba tyle w dużym uproszczeniu.

Czytaj także:

Zabezpieczenie elektroniczne
Społeczność

Zabezpieczenie elektroniczne

Szukam zamiennika  Zabezpieczenie elektroniczne DC 24V 4x6A EP

Więcej
Zabezpieczenie spawarki
Społeczność

Zabezpieczenie spawarki

Dlaczego spawarkę zabezpiecza się wył. nadprądowym 16/20A skoro spa

Więcej
Zabezpieczenia
Społeczność

Zabezpieczenia

Witam serdecznie Mam pytanie odnośnie zabezpieczeń w rozdzieln

Więcej
Montaż pompy ciepła – wybrane wytyczne elektryczne [poradnik PDF]
Blog

Montaż pompy ciepła – wybrane wytyczne elektryczne [porad

Na montaż pompy ciepła przeznaczonej na potrzeby centralnego ogrzew

Więcej
Właściwe zabezpieczenie przewodów elektrycznych
Blog

Właściwe zabezpieczenie przewodów elektrycznych

O czym należy pamiętać przy układaniu kabli i przewodów? Z artykułu

Więcej
Jakich błędów unikać dobierając sterowanie do silnika?
Blog

Jakich błędów unikać dobierając sterowanie do silnika?

Jaki stycznik dobrać do silnika? A jaki do ogrzewania? Pomożemy Ci

Więcej