Przeczytano 56 razy

Zabezpieczenie piły tarczowej przed przeciążeniem

W jaki sposób i czym możemy zabezpieczyć stacjonarną piłę tarczową z silnikiem o mocy 4,0kW 400V przed nadmiernym przeciążeniem?

5

Odpowiedzi

Odpowiedzi (5)

 • Do tego służą tzw. wyłączniki silnikowe  np EATON PKZM0... dobierasz je do parametrów silnika a dokłądniej do prądu znamionowego. Te wyłączniki mają zakres nastawialny tak więc musisz wskoczyć tylko w przedział i resztę już przy uruchomieniu sobie dopracujesz.

 • Jakie bezpieczniki dobrać do zabezpieczenia przewodów i kabli

 • Najlepiej do tego posłuży wyłącznik silnikowy, ochroni nasz silnik przed przeciążeniem, zwarciami oraz przed innymi zakłuceniami np. zanikiem fazy. Zaletą tego wyłącznika jest szybkie zadziałanie po wykryciu prądu przeciążeniowego lub zwarciowego.

  https://www.tim.pl/wylacznik-silnikowy-3p-4kw-6-3-10a-pkzm0-10-ea-189903

 • Wyłącznikiem silnikowym. Najlepiej termiczno magnetycznym. Termik chroni uzwojenie silnika przed przegrzaniem a wyzwalacz magnetyczny przed zawarciem. Zabezpieczy to silnik przed skutkami nadmiernego obciążenia zwarcia. Jeśli dodatkowo zastosujemy czujnik zaniku i kolejności faz to już wogóle luksus. Oczywiście jeżeli to silnik 3 fazowy. Jak nie to tylko wyłącznik silnikowy termiczno magnetyczny.

 • Proponuję zastosować wyłącznik silnikowy z serii PKZM0-10 marki EATON. Wyłącznik chroni silnik przed przeciążeniem oraz pracą przy zaniku jednej fazy.

  Jeżeli aparat nie będzie zamontowany w rozdzielni tylko przy maszynie można dołożyć obudowę do PKZM

  Aby wyłącznik prawidłowo chronił silnik należy na pokrętle wyłącznika ustawić prąd, który znajduje się na tabliczce znamionowej silnika.

  Jako zabezpieczenie zwarciowe proponuję zastosować wkładki topikowe 20A gL/gG