Przeczytano 292 razy

czy mogę zmienić zabezpieczenie przed licznikowe

zabezpieczenie przed licznikowe był 16 a założyłem 20 a a teraz gośc od liczników mówi mi że mam zmienić na 25 czy to jest zgodne z ty co było

8

Odpowiedzi

Odpowiedzi (8)

 • A kim jest "gość od licznikow"? W sensie instalator?

 • Czasem jest tak że umowa pozwala na samodzielną zmianę ale wniosek i protokół po robocie musi być w ZE

 • to co jest przed licznikiem należy do dostawcy i to on powinien zmieniać zabezpieczenia jeśli trzeba

 • Zabezpieczenie przed licznikowe, jeśli masz 12KW to 20A. Ogulnie czy byłeś w ZE po wniosek?

 • Moc aktualna i wartość zabezpieczenia zazwyczaj jest na rachunku za energie...

 • Wartość zabezpieczenia głównego (przedlicznikowego) musisz mieć zgodny z umową aktualną przyłączeniową jeżeli jest za małe to trzeba wniosek złożyc o zwiększenie mocy i wtedy otrzymasz warunki i nową umowe do podpisania i stosujesz (wykonujesz) to co w nich zawarte, sam lub przez uprawnionego elektryka na końcu podbijesz pieczątkę na druku ZI i po kłopocie. Zabezpieczenie zgodnie z mocą o harakterystyce C lub D a jak ciebie stać to selektywny wymieniasz i gittttaaarrrrrra.

 • No ale istnieje też czasem w umowie coś co się nazywa granicą podziału własności, albo coś podobnego. Dopiero tam są wymienione elementy należne dostawcy.

  Gorzej moim zdaniem jak przekroczysz deklarowany pobór mocy. Tu są słone opłaty,  a.byc może dlatego pytanie o zmianę zabezpieczenia.

 • Z tego co mi wiadomo, nie można tak poprostu zmienić zabezpieczenia przed licznikowego. Wszystko co "przed licznikiem" należy do dostawcy i zapewne jest zaplombowane. W przypadku operatora enea można zerwać plombe przez elektryka ale tylko i wyłącznie w przypadku "awarii" po wcześniejszym zgłoszeniu. 

  Ile amper? Wszystko jest zawarte w umowię i takie kwestie lepiej uzgadniaz z dostawcą. Tak poprostu nie można zwiększyć zabezpieczenia. Żeby zwiększyć zabezpieczenie musimy przystosować do tego instalację i potwierdzić to protokołem odbioru.