Witam. Co myślicie na temat wyzwalacza wzrostowego zainstalowanego na rozłączniku w rozdzilnicy?
W domku są zainstalowane panele o mocy 8,8 kW i zasilanie obiektu 3f TNC-S. Zastanawiam się nad zainstalowaniem takiego modułu ale pomiar jest wykonywany na 1f czy powinienem połączyć ze sobą 3 wyzwalacze aby mieć kontrolę nad 3 fazami? Ostatnio w okolicy spłonęło kilka instalacji z powodu uszkodzeń PV lub z winy operatora sieci nie wnikałem jeszcze w ten temat. Ale trzeba pomyśleć nad zabezpieczeniem się na różne okoliczności i problemy.
Odpowiedzi (10)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Szymon028: PV ma swój rozłącznik izolacyjny a w rozdzielni głównej nadprądówke 3p. Wyzwalacz chcę zamontować aby się uchronić przed niepożądanym wzrostem i spadkiem napięcia w sieci. Ograniczniki przepięć są ale uznaje to za niedziałające bo nie jest skończona instalacja i jeszcze są luki do prawidłowego działania tego systemu. Ale nic nie stoi na przeszkodzie aby jeszcze zniwelować działanie większego napięcia. Zastanawiam się czy czasem nie rozłączać 3f bo jeśli mamy urządzenie 3f to automatycznie zmienia się międzyfazowe. A widziałem wyzwalacze tylko 1P czy to znaczy że musze kupić 3 aby kontrolować 3 fazy bo przecież jeden kontroluje napięcie tylko na danej fazie. Chyba że są 3f ? bo jeszcze nie montowałem w swojej karierze takiego modułu
-
-
Jeśli chodzi o zabezpieczenie przed pożarem spowodowanym przez instalację PV, to wyzwalacz wzrostowy po stronie AC nic nie daje. Najczęściej przyczyny ewentualnych, jednak bardzo nielicznych pożarów, leżą zupełnie gdzie indziej. To najczęściej niewłaściwy montaż przewodów DC bądź niewłaściwe ich łączenie (niewłaściwe złącza) lub zastosowanie w rozdzielnicach niewłaściwych zabezpieczeń. To w tych miejscach może powstać niebezpieczny łuk elektryczny od którego zapalić się może łatwopalne otoczenie. Inwertery posiadają wbudowane układy kontroli napięcia po stronie AC dzięki czemu przy odchyleniach napięcia +/- 230V, to jest poniżej 207V lub powyżej 253V, samoczynnie odłączą się od sieci. Kolejnym ważnym elementem jest właściwe uziemienie oraz zastosowanie dobrej jakości ograniczników przepięć.
-
@Wojciech:Ma absolutną rację. Stara mądra zasada mówi: jak najmniej łączeń. Inwerter dopuszczony do użytku musi spełniać wiele restrykcyjnych norm. Posiada szereg układów. które na bieżąca monitorują nie tylko wartości napięciowo prądowe w układzie ale również detektory iskrzenia, mierzą rezystancje izolacji i dopiero jeśli wszystkie parametry są w normie, uruchamiają się.
-
-
No dobrze to jest po mojej stronie rozdzielni. A kto wie co jest u sąsiadów czy czasem z sieci coś mi nie przyjdzie? Inwerter się odłączy a co z systemami domowymi ? One już nie mają takich systemów, a je też chciałbym zabezpieczyć i tu jest pytanie czy właściwie powinienem zamontować 3 wyzwalacze? po 1 na każdą fazę i spięte razem z FR 3p? Czy może 3 wyzwalacze i 3x1P FR ?
-
@Adus: Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie 3x1P, będziesz miał "kontrolę" nad każdym urządzeniem jednofazowym, natomiast do urządzeń 3f wystarczy wtedy zastosować CKF (czujnik kolejności i zaniku faz). Wtedy faza z anomalią zostanie wyłączona, dwie pozostałe będą mogły normalnie pracować a urządzenia 3f będą zabezpieczone do momentu powrotu uszkodzonej fazy.
-
@Szymon028: A to nie jest tak że CKF kontroluje 3f ale mimo to potrzebuje zewnętrznego napędu czy tam styku pomocniczego, który jest wyzwalany z wyjścia CKF ? I wtedy możemy sobie odłączyć obwód jakimś napędem np. sprzężonym z FR.
-
@Adus:Tak CKF przy zaniku fazy przełącza styk pomocniczy, zapomniałem wcześniej dopytać ile tych urządzeń 3f masz jeśli niewiele to możesz odłączać zasilanie poprzez stycznik, bo nie wiem czy są jakieś urządzenia które można dołączyć do FR.
-
@Szymon028: sam fakt pompy ciepła 10kW :) ale w przypadku zaistnienia wzrostu napięcia chcę odpiąć cały budynek/ daną fazę. Lepiej posiedzieć bez prądu niż z popalonym sprzętem :) Bo w sumie nie mówi się o takich sytuacjach i jak się przed tym uchronić. Myślę że przy aktualnym rozroście systemów domowych powinniśmy zacząć myśleć o tego typu zabezpieczeniach.
-
@Adus: Niektóre wyzwalacze (o ile nie wszystkie) mają możliwość zdalnego wyłączenia sterowane przyciskiem monostabilnym, podaj proszę model swojego rozłącznika wtedy będzie można dobrać wyzwalacz, jeśli będzie on miał możliwość zdalnego sterowania wtedy zamiast przycisku można wykorzystać CKF do wyzwalania rozłącznika, jedyny minus to konieczność ręcznego załączenia rozłącznika, Legrand podaje (zdjęcie), max. jeden wyzwalacz na jeden aparat (ze względu na budowę).
Proponuję https://www.tim.pl/przekaznik-kontroli-napiecia-3-fazowy-1p-10a-150-210230-260v-ac-cp-730
Będziesz miał możliwość podglądu czy napięcie mieści się w oknie napięciowym, a nawet jeśli nie to CKF ponownie rozłączy.
Teraz jak na to patrzę to pomysł ze stycznikiem wydaję się kompletnie nie trafiony 🙄 .Ale to dlatego że nie mogłem znaleźć schematu takiego wyzwalacza.
Na tym filmie jest pokazane wyzwalanie za pomocą przycisku.
-
Czytaj także:
KONKURS - opisy produktów - Wyzwalacz wzrostowy 110-415V
Zadaniem konkursowym jest opisanie naszych produktów. Wpi
Wyzwalacz do wyłącznika mocy Legrand
Czy można dokupić do wyłącznika mocy Wyłącznik mocy 63A 4P 16kA DP
Elementy kompatybilne z wyzwalaczem wzrostowym
WitamChciałbym uzyskać informacje jaki rozłącznik izolacyjny, wyłąc
Jak zapewnić bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznych?
O bezpieczeństwie instalacji fotowoltaicznych, różnicach między prą
Aparatura modułowa Siemens - dlaczego warto ją wybrać?
Czego nie wiesz o aparaturze modułowej? Co ją wyróżnia? Czy modułów
Jakich błędów unikać dobierając sterowanie do silnika?
Jaki stycznik dobrać do silnika? A jaki do ogrzewania? Pomożemy Ci
Ma to sens, rozumiem że chcesz zamontować wyzwalacz w rozdzielnicy głównej. Rozłączniki 3x1P jeśli już to nie będzie 1 fazy a nie 3 tym bardziej że nie wiesz przed skutkami czego się chronisz uszkodzonej PV czy przestrzegania sztywności sieci. Druga sprawa to czy PV ma swój rozłącznik czy jest na wspólnym razem z całym domem (oraz też gdzie jest wpięta za czy przed rozłącznik).