3 odpowiedzi

Sprawdź

WLZ w zabudowie jednorodzinnej - jaka norma?

KoszmarnyKarolek 3 pkt dodane:

Witam, poszukuję normy, która mówi o tym jakie przewody powinny być stosowane jako WLZ w zabudowie jednorodzinnej. 

 • Gwozdziu944 204 pkt

  Ja to pytanie zrozumiałbym raczej że chodzi o rodzaj przewodu, a nie jego przekrój. W taki przypadku prowadząc przewód w ziemi, należy zastosować przewód YKY (miedziany), lub YAKY (aluminiowy). Przy prowadzeniu przewodu napowietrzenie, ze słupa zazwyczaj stosuje się przewody AsXSn z odpowiednimi uchwytami i złączkami do tego typu przewodu. Jeśli natomiast chodziło Ci też o dobór przekroju i ilości żył, to poprzednicy już wyczerpali temat jak na ilość podanych informacji w pytaniu. 

 • Jacek Niżyński

  Tak jak napisał @Piotr Bibik Kabel zasilający należy dobrać do zakładanego obciążenia oraz długości linii kablowej.

  Z punktu widzenia sprzedaży: 

  Najczęściej w średniej wielkości domku jednorodzinnym  długość WLZ mieści się w zakresie 10-30 mb. Oczywiście zdarzają się budowy domu na dużych działkach gdzie odległość od złącza kablowego może wynieść 100m i więcej ale to rzadkość. w zdecydowanej większości wykonawcy używają kabla z żyłami CU typu YKY 4x10 , Rzadziej jest to YKY 5x10 lub YKY 5x16. 

 • Piotr Bibik

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  To zależy ;) Moim zdaniem takiej normy nie znajdziemy, bo:

  - dobór przekroju kabli należy dokonać w zależności od spodziewanego obciążenia i długości WLZ,

  - sposobu ułożenia (w ziemi, lub jako linia napowietrzna).

  Uzasadnienie.

  Dwa takie same domki jednorodzinne. Jeden "standardowy" moc przydzielona i wystarczająca to 10 kW. Do ogrzewania użyty jest kocioł na ekogroszek, a ciepła woda jest dostarczana z gazowego junkersa. Do gotowania używana jest kuchenka gazowa. Dom nie ma zewnętrznego oświetlenia i użytkuje je jedna osoba. 

  Natomiast w drugim budynku jest w całości wykonane ogrzewanie elektryczne, ciepła woda również jest podgrzewana grzałkami elektrycznymi, podjazd do garażu, schody i krawędzie dachu mają założone ogrzewanie przeciwoblodzeniowe. Jest mechaniczna rekuperacja, wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane i zarówno dom jak i ogród mają sporo dekoracyjnych podświetleń.

  Nawet bez szczegółowych wyliczeń widać, że w drugim przypadku zapotrzebowanie na energię elektryczna będzie wielokrotnie większe.

  Podsumowując.

  Do układania  ziemi stosuje się kable miedziane YKY

  https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/

   

  lub aluminiowe YAKY

  https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/

   

  Wykonując linię napowietrzną można wykorzystać kable samonośne AsXSn

  https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/