4 odpowiedzi

Sprawdź

WLZ w zabudowie jednorodzinnej - jaka norma?

KoszmarnyKarolek 1 pkt dodane:

Witam, poszukuję normy, która mówi o tym jakie przewody powinny być stosowane jako WLZ w zabudowie jednorodzinnej. 

 • AL tylko powyżej 16mm gdyż poniżej jest po prostu zakazane i nie można już raczej kupić. Cu zazwyczaj 10mm lub 16mm. Standardowo wystarcza. Jeżeli to zasilanie jest powyżej 100m to zastanawiał bym się już nad 25mm, ale jak by była mozliwość to i 35mm AL (usieciowany) nie było by teraz grzechem bo i cenowo wyjdzie lepiej, a takie przekroje do domków to dużo.

 • Ja to pytanie zrozumiałbym raczej że chodzi o rodzaj przewodu, a nie jego przekrój. W taki przypadku prowadząc przewód w ziemi, należy zastosować przewód YKY (miedziany), lub YAKY (aluminiowy). Przy prowadzeniu przewodu napowietrzenie, ze słupa zazwyczaj stosuje się przewody AsXSn z odpowiednimi uchwytami i złączkami do tego typu przewodu. Jeśli natomiast chodziło Ci też o dobór przekroju i ilości żył, to poprzednicy już wyczerpali temat jak na ilość podanych informacji w pytaniu. 

 • Tak jak napisał @Piotr Bibik Kabel zasilający należy dobrać do zakładanego obciążenia oraz długości linii kablowej.

  Z punktu widzenia sprzedaży: 

  Najczęściej w średniej wielkości domku jednorodzinnym  długość WLZ mieści się w zakresie 10-30 mb. Oczywiście zdarzają się budowy domu na dużych działkach gdzie odległość od złącza kablowego może wynieść 100m i więcej ale to rzadkość. w zdecydowanej większości wykonawcy używają kabla z żyłami CU typu YKY 4x10 , Rzadziej jest to YKY 5x10 lub YKY 5x16. 

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  To zależy ;) Moim zdaniem takiej normy nie znajdziemy, bo:

  - dobór przekroju kabli należy dokonać w zależności od spodziewanego obciążenia i długości WLZ,

  - sposobu ułożenia (w ziemi, lub jako linia napowietrzna).

  Uzasadnienie.

  Dwa takie same domki jednorodzinne. Jeden "standardowy" moc przydzielona i wystarczająca to 10 kW. Do ogrzewania użyty jest kocioł na ekogroszek, a ciepła woda jest dostarczana z gazowego junkersa. Do gotowania używana jest kuchenka gazowa. Dom nie ma zewnętrznego oświetlenia i użytkuje je jedna osoba. 

  Natomiast w drugim budynku jest w całości wykonane ogrzewanie elektryczne, ciepła woda również jest podgrzewana grzałkami elektrycznymi, podjazd do garażu, schody i krawędzie dachu mają założone ogrzewanie przeciwoblodzeniowe. Jest mechaniczna rekuperacja, wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane i zarówno dom jak i ogród mają sporo dekoracyjnych podświetleń.

  Nawet bez szczegółowych wyliczeń widać, że w drugim przypadku zapotrzebowanie na energię elektryczna będzie wielokrotnie większe.

  Podsumowując.

  Do układania  ziemi stosuje się kable miedziane YKY

  https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/

   

  lub aluminiowe YAKY

  https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/

   

  Wykonując linię napowietrzną można wykorzystać kable samonośne AsXSn

  https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/