Uszkodzenia sprzętu domowego i pożary stają się koszmarem dla indywidualnych odbiorców prądu
Temat kiepskiej jakości energii już dotyczy każdego z nas, tylko większość osób jeszcze nie jest tego świadoma. Ale spokojnie przez kieszeń (awarie sprzętów elektrycznych) za kilka lat przyjdzie i świadomość. Szkoda tylko, że znowu prawdziwe będzie przysłowie "mądry Polak po szkodzie".
Do rozważań zmotywował mnie artykuł: Uszkodzenia sprzętu domowego i pożary. AI staje się koszmarem dla odbiorców prądu
W artykule piszą głównie o centrach danych związanych z sztuczną inteligencją, ale realnie takie zawężenie to brak świadomości autora bo temat dotyczy ogólnie dużych odbiorców energii elektrycznej i tego co każdy z nas "podłącza do gniazdka". Wiele osób może powiedzieć "Zaraz, zaraz, przecież mieszkanie w bloku to nie jest żaden duży odbiorca prądu"! Ale zapominają, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i ilość małych odbiorców robi masę wiec mówienie "mnie to nie dotyczy" jest tylko złudnym oddalaniem problemu bo o przecież każde duże miasto składa się z tych małych, pojedynczych urządzeń które każdy z nas podłącza do przysłowiowego gniazdka.
Amerykanów już boleśnie dotknął temat jakości energii u nas zjawisko istnieje od lat tylko na razie w mniejszej skali wiec jeszcze o tym aż tak głośno się nie mówi, ale to tylko kwestia czasu.
Jako elektryk podsumuję temat krótko - przecież to oczywiste, trzeba dbać o jakość energii i niedługo sam u siebie w domku będę montował aktywny kompensator mocy biernej z filtrami aktywnymi, ale po chwili przychodzi refleksja.
Przecież temat jakości energii (filtry aktywne), lub kompensacji mocy biernej jest oczywisty tylko dla niewielkiej grupy świadomych elektryków, którzy do tej pory głównie związani byli z szeroko pojętym przemysłem. Przecież produkty z tym związane sprzedają się od lat.
Tak, ale gdy o jakości energii rozmawiamy z instalatorami pracującymi głównie w budownictwie mieszkaniowym, lub osobom z poza branży (tymi co nie znają się na prądzie) to słuchacze nie przerywają tylko przez grzeczność. Ich oczy mówią to, czego nie chcą powiedzieć - patrzą na człowieka jak na obłąkanego lub ufoludka. O czym ten gość plecie? Pewnie znowu jeden z tych naciągaczy...
Ale spójrz na załączone grafiki. Czy te przebiegi to sinusoida o częstotliwości 50 Hz? Czyli, czy jest to przebieg na jaki są projektowane i jakim powinny być zasilone odbiorniki energii elektrycznej zasilane z domowego "gniazdka" (dla fachowców precyzuję 230 lub 400 V AC 50 Hz).
Jakie jest Twoje zdanie w omawianym temacie? Czy warto się nad tym pochylać, czy nie przejmować się tym i jakoś to będzie?
P.S.
O jakości energii od lat mówi miedzy innymi @Sonel i Aniro (dzięki uprzejmości @Grzegorz Chudzik do zilustrowania postu pozwoliłem sobie użyć fragmentów prezentacji z Akademii Jakości Energii Elektrycznej Aniro). Przedstawione przebiegi są poglądowe i ten post nie ma na celu ich szczegółowej analizy, lub omawiania.
Odpowiedzi (5)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
No to ruszony został temat który nawet elektrycy wolą omijać. Po pierwsze wymaga to analizy i odpowiednich mierników i czasu a tu każdemu sie spieszy a miernik to ma jeździć w samochodzie i często elektryk nawet nie wie jakie funkcje poza podstawowoymi ma jego MPI. Jak czasem proponuje klientowi pomiary aby coś ustalić to nie chcą, bo po co przecież działa a jak mają za to jeszcze zapłacić to już nie ma o tym mowy. Ja dopiero się w te zagadnienia wgryzam i nie jest łatwo. Ale jest to ważne tyle że nie jest i jeszcze przez długi okres nie będzie popularne. Więc takie tematy lajków ani komentarzy nie wygenerują a w internecie to się liczy wiec i niewiele osób o tym będzie pisać. Powodzenia.
-
@pancerny:Z jednej strony prawda chociaż z drugiej właśnie od takich postów jak ten wszystko się zaczyna. Osobiście uważam że powinno się zacząć od zreformowania systemu edukacji tak aby właśnie poruszał takie tematy ważne dla codziennego życia bezpieczeństwa, zamiast wpajać że lawa pod ziemią nazywa się magmą :).
-
-
Dziękuję za przywołanie tematu i miłe słowa na temat Akademii Jakości Energii Elektrycznej Aniro. Faktycznie, zagadnienia jakości zasilania oraz kompensacji mocy biernej czy filtracji harmonicznych do tej pory były niemal wyłącznie domeną przemysłu i dużych zakładów. Jednak rosnące obciążenia w sieci elektrycznej (zarówno duże centra danych, jak i coraz więcej urządzeń w gospodarstwach domowych) powodują, że problemy związane z kształtem napięcia będą się tylko nasilać. I to niestety prędzej czy później dotknie każdego odbiorcę – od wielkich fabryk aż po pojedynczego użytkownika mieszkania w bloku.
Z biznesowego i technicznego punktu widzenia takie zjawiska jak wyższe harmoniczne, asymetria czy migotanie napięcia są często bagatelizowane aż do momentu, kiedy pojawią się realne koszty – na przykład awarie drogich urządzeń czy spadek wydajności instalacji elektrycznych. Stąd nasze wieloletnie działania edukacyjne w Aniro. Wierzymy, że tylko świadomy użytkownik jest w stanie podjąć decyzję o wprowadzeniu rozwiązań gwarantujących stabilną pracę sprzętu. Mowa tu między innymi o aktywnych kompensatorach mocy biernej czy filtrach aktywnych, które już teraz sprawdzają się w przemyśle, a z czasem znajdą coraz większe zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym.
Zachęcam wszystkich do zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat jakości energii, bo dziś opłaca się działać prewencyjnie. Lepiej dbać o właściwe parametry zasilania, niż w przyszłości mierzyć się z kosztownymi naprawami czy wymianą sprzętu. W razie pytań lub wątpliwości – służę pomocą.
Grzegorz Chudzik,
ANIRO -
Temat wisi już kilka dni i nikt się nim nie zainteresował, a sprawa jest poważna. Media podały przypadek hodowcy trzody chlewnej, mieszkańca wsi Zadupie Głębokie, któremu wadliwie pracuje skomputeryzowana linia usuwania obornika. Zamiast usuwać obornik z chlewni to ona go ponownie napycha do kojców. Lokalny elektryk nie potrafił rozwiązać problemu i dopiero naukowcy z Politechniki za pomocą analizatorów sieci firmy Lenos znaleźli przyczynę - to znacznie odkształcone napięcie zasilania generowane przez Data Center z sąsiedniej wioski. W tej sytuacji do hodowcy zgłosili się specjaliści z firmy Orina, którzy zaproponowali filtry. To nie są tanie urządzenia, więc hodowca wystąpił o kredyt na ich zakup. Jest nadzieja, że sytuacja z zasilaniem unormuje się i obornik będzie trafiał na zewnątrz obory.
Czytaj także:
Podpięcie się sąsiada do prądu
Sąsiad spytał czy może kablem podpiąć się do mojej skrzynki na klat
Prąd zadziałania urządzeń zabezpieczających
Jak obliczyć prąd zadziałania urządzeń zabezpieczających stosowanyc
Jaki prąd roboczy i maksymalny dla transformatora
Jak prąd znamionowy może posiadać załączony transformator? Pochodzi
Ostrożnie z prądem - środki ochrony przeciwporażeniowej
Ochrona przed porażeniem prądem elektrycznym w domu jest kluczowym
Powódź i elektryczność – naprawa, wymiana i kontrola uszk
We wrześniu 2024 roku Polska doświadczyła katastrofalnej powodzi, k
Powódź a instalacja elektryczna – co zrobić zaraz po ustą
Powódź może poważnie uszkodzić instalację elektryczną, stwarzając z
Temat jest bardzo ciekawy i od lat zbieram wszelkie informacje na ten temat. W wielu firmach jest to nie jako codzienność i nie trzeba ludziom od utrzymania ruchu czy tez odpowiedzialnym za zasilanie o tym przypominać. Inaczej się zawsze miała sprawa w układach zasilania domów i mieszkań. Nikt nie zwracał na to uwagi, prąd był relatywnie tani choć marketing robił swoje. Dla mnie było jasne, że fizyka, elektryka, elektronika rządzi się swoim prawami i zawsze coś jest kosztem czegoś. Na zasadzie równowagi w przyrodzie. Obserwowałem rozwój technologii energooszczednej i zadawałem sobie pytanie, jakie sa skutki uboczne żarówek energooszczędnych na sieć z której jest zasilana. Przecież jakaś musi być, skoro w przemyśle od dawna wiedziano, że jeśli podłącza się urządzenia o charakterystyce indukcyjnej lub pojemnościowej to odbija sie to na mocy biernej i wprowadza zniekształcenia, które to maja wpływ na inne urządzenia. Nie ma diody led która by bezpośrednio pracowała na 230V, wiec wiadomym jest iż do poprawnej pracy potrzebuje przetwornika, który z 230V poda odpowiednio niskie napięcie i to prądu stałego. Można zastosować zasilacz transformatorowy, ale był by za duży w przypadku żarówki. Ale przetwornica, inwerter można już skonstruować do postaci miniaturki. I tak to poszło, z tym że każdy inwerter, jaki by nie patrzeć musi wprowadzać do układu zniekształcenia, gdyż nie pracuje na częstotliwości sieci ale na znacznie większych, a to może powodować już wpływ wyższej częstotliwości na niższą. Przemysł musiał już od dawna radzić sobie z tymi problemami w postaci mocy biernej jak i zniekształceń harmonicznych a teraz przyszła kolej na nasze gospodarstwa. Rosnąca ilość instalacji OZE, gdzie podstawą sa inwertery musiała zostać zauważona, bo ma wpływ na całą infrastrukturę energetyczną. Do tego doliczyć trzeba niesamowite ilości przetworników w naszych domach od żarówki począwszy, poprzez pralki, lodówki, cały sprzęt AGD i RTV oraz komputery, zasilacze itd. Większość tych urządzeń to przecież zbudowana jest na bazie przetwornic, inwerterów. To wszystko razem wzięte powoduje że sami właściwie sie "zabijamy". Awarie, pożary, rosnące koszty to efekt niestety rzekomych oszczędności i łatwości użytkowania, miniaturyzacji itd. Na własny użytek przeprowadziłem eksperyment w którym tradycyjne źródła światła zastąpiłem tymi nowoczesnymi. I co ? Choć rachunek za prąd był mniejszy, to wzrosły koszty utrzymania. Częściej trzeba było wymieniać żarówki i to nie zależnie od firmy jaką zastosowałem. W końcowym rozrachunku wydałem więcej pieniędzy niż w analogicznym okresie przy żarówkach żarowych. A jeszcze muszę dodać, że żeby przestrzeń była tak samo doświetlona niż wcześniej musiałem dodać to tu to tam jakiś punkt świetlny. Podłączyłem też analizator sieci i z przerażeniem muszę powiedzieć, że nie potrafiłem dostrzec sinusoidy. I teraz jeszcze inna kwestia o której mało sie mówi. Wpływ mój na instalacje u sąsiada oraz wpływ instalacji sąsiadów na moją. Ciągle słyszę, że produkują takie g...a bo psują sie szybciej itd. Do tego dochodzą przecież koszty serwisu sprzętów lub nawet ich wymiana bo naprawa jest nie opłacalna. Już w szkole średniej profesorowie z elektroniki mówili "dobry zasilacz to podstawa dobrej pracy urządzenia". I tak sobie mysle, jak to jest że mamy takie dobre urządzenia, energooszczędne a my wciąż potrzebujemy coraz więcej energii ? Pomijam już fakt coraz większego zapotrzebowania na energię przez AI, ale przecież utrzymywanie serwerów dla potrzeb SMART urządzeń tez nie jest małe. Można by tak w nieskończoność wymieniać różne przykłady. Jakoś mało się jednak mówi oficjalnie, że postęp i udogodnienia pociągają za sobą perturbacje. Nawet odnawialne źródła energii z inwerterami będą zmorą dla energetyki, bo będą również źródłem wielu problemów o których teraz się jeszcze nie mówi, a które spowodują wzrost kosztów energii, bo trzeba będzie zakładać filtry, kompensatory. I z jednej strony widzimy niesamowity postęp a z drugiej nie zawsze dostrzegamy tworzenie nowych problemów.