Przeczytano 727 razy

Trudne życie inwestora

Witajcie,

 

Naszło mnie tak troszkę na narzekanie.
Nie jestem elektrykiem, choć "troszkę" tematu liznąłem.

Uznajmy, że jestem inwestorem o podwyższonej świadomości/znajomości tematu.

Chcę zlecić wykonanie instalacji i za to uczciwie zapłacić.
Oczekuję profesjonalnie wykonanej usługi.
I zaczynają się schody...


Przeraża mnie, iż jako laik dostrzegam ponoć rażące błędy w tym co mi jest oferowane.

Jak to jest?
Fizyka i jej prawa są uniwersalne.

Są normy (?)

Jest odpowiedzialność za wykonaną usługę (tym bardziej, że od jej jakości zależy bezpieczeństwo mienia a także zdrowie i życie ludzkie)

Jak to możliwe, że panuje pewna frywolność w podejściu do wykonywania usług elektrycznych?
Czy posiadanie SEP nie zobowiązuje?

 

Przykłady na świeżo:

1) oferta elektryka - jako plus wymienione "nie montujemy rozdzielnic na piance" - a to w ogóle wchodzi w grę?

2) ponoć niezabezpieczenie kontrolek jest kardynalnym błędem - jak to możliwe, że tak powszechnym?
3) w artykule @Piotr Bibik:

https://www.napiecie.salama.pl/jak-dobrac-i-zamontowac-ogranicznik-przepiec-zasilanie/

czytam:
Warto zaznaczyć, że w niemieckim prawodawstwie od 2002 r. nie ma oznaczeń B; C; D; B+C. Zostały zastąpione przez Typu 1; Typu 2; Typu 3. Jeżeli w dokumentacji spotkasz się z  oznaczeniami B, C, D, B+C, sugeruję dobrze sprawdzić całą dokumentacje bo istnieje przypuszczenie że projektant lub twórca dokumentacji nie ma aktualnej wiedzy i stosuje metodę kopiuj – wklej z przestarzałych rozwiązań.

a tymczasem na https://www.tim.pl/ :

W kategoriach SPD: Typ B; C; D; B+C

W tym samym artykule czytam także, że błędne podłączenie SPD jest dość popularne / często spotykane.

Czyli inwestuję +/- 0,5-1,5kPLN w SPD który może okazać się źle dobrany / zainstalowany.

4) w innym artykule https://www.napiecie.salama.pl/ogranicznik-przepiec-przed-czy-za-rozlacznikiem/ czytam, iż błędne podłączenie SPD jest dość popularne - i faktycznie - popularny serwis ogłoszeniowy - oferty elektryków - zdjęcia i cyk - SPD przed rozłącznikiem.

5) Rozłączanie N w sieci TT:

https://laczynasnapiecie.pl/pytanie/rozdzielnica-tt

ja wiem, że ten układ sieci nie jest powszechny. Ale jak to możliwe, że w gronie specjalistów nie ma zgodności?

6) Projekt - często jako lek na wszystkie rozterki pada: zaufaj projektantowi / wykonaj projekt. 
I tu rozbijamy się o prawa rynku - wzięty projektant poświęci swój czas na duży projekt instalacji, czy dobór 5 modułów w rozdzielniczce na krańcu świata?
 

Z forum wnioskuję że winni często są inwestorzy chcący ciąć koszty.

Ja jestem inwestorem, który chce spać spokojnie i w razie "W" nie mieć problemów z ubezpieczalnią.

Moim problemem jest to że mam wątpliwości czy aby na pewno to co otrzymam będzie OK.

Czy naprawdę nie istnieje sprawny mechanizm ewaluacji jakości świadczonych przez elektryków usług?

Czy po prostu "prawa rynku" a jak coś to wina inwestora?

 

Jako inwestor mogę ocenić cenę, terminowość, estetykę wykonania, jednak nie mam żadnej pewności, że to co zostanie wykonane ładnie i w dobrej cenie będzie bezpieczne.

Powiedzcie mi proszę - "jak żyć" / komu ufać..

Odpowiedzi (4)

  • GN

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 24 pytań
    • 389 odpowiedzi
    • 95.9% pozytywnych ocen od użytkowników

    Warto zaznaczyć - post ma na celu jedynie wykazanie, że inwestor jako laik z ograniczonym budżetem nie ma łatwo.

    Urażonych - od razu przepraszam :)

    Może specyficzna, ale prośba o rady - jak dobierać fachowców, na czym polegać, jak podchodzić do tematu budowy/modernizacji instalacji elektrycznej.


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 56 pytań
    • 1082 odpowiedzi
    • 99.7% pozytywnych ocen od użytkowników

    Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

    "Fizyka i jej prawa są uniwersalne." - są uniwersalne jeśli chodzi o fizykę klasyczną, prawa fizyki kwantowej już nie są takie kolorowe i proste. Co tylko tylko potęguje efekt "niewidzialności prądu".  

    Szkół jest wiele, lat doświadczenia też, a sposobów na rozwiązanie problemu jeszcze więcej. No i tu zaczynają się już schody. Każdy ma inny pomysł - najlepszy jest ten który jest zoptymalizowany pod każdym względem, a żeby móc to dobrze zrobić trzeba połączyć wiedzę, doświadczenie i kreatywność. I na tym etapie jest wstępna selekcja. Potem już tylko zostają umiejętności manualne i umiejętność przełożenia wiedzy teoretycznej na praktyczną. 

    Zabezpieczanie kontrolek - większość przypadków to słowa "a po co bezpiecznik na diodę, przecież to mały prąd" - i tu winą jest brak wiedzy elementarnej a mianowicie do czego służą bezpieczniki i esy. 

    Nazewnictwo takie jak "korki, zero czy B+C" jest głęboko zakorzenione w starszych instalatorach, a jak wiemy zmiany chodź ciężkie są potrzebne. 

    Piotr pisze swoje artykuły i poradniki na wysokim poziomie, i można je traktować jako rzetelne źródło wiedzy i informacji, oczywiście wszystko przez pryzmat własnej wiedzy i doświadczeń, nawet najlepszym może się wkraść pomyłka. 

    Za główną przyczynę błędnie montowanych ograniczników jest po pierwsze brak wiedzy fizycznej (elektromagnetyzm), a po drugie "Panie ja tak robię X lat i jeszcze nic się nie stało", a jak się stało to pewnie nawet o tym nie wie bo inwestor woli wziąć kogoś kto lepiej się zna. Winą tego jest to że elektryk nie jest zawodem który jest regulowany tzn. można było sobie kupić papierek i robić instalację nie mając o tym większego pojęcia "Panie przecie to dwa kabelki skręcić" . 

    Zgodności nie ma - przyczynę sam podałeś, jeśli coś nie jest częstym problemem, mało kto ma pojęcie jak go rozwiązać. Chociaż nie uważam żeby TT było jakimś rzadkim przypadkiem na pewno jest znacznie więcej takich układów sieci niż IT, chociaż teraz instalacje PV są (często) wykonywane w tym układzie. Kolejną rzeczą jest dostępność informacji. W czasach gdzie wystarczy wygooglować hasło i wybrać stronę która nam zostanie podpowiedziana przez algorytm jest banalnie prosto, za to zweryfikować poprawność takich informacji znacznie trudniej. To też rodzi problemy. 

    Projekt nie jest lekiem, a papierem, a jak wiemy papier wszystko przyjmie. Oczywiście podchodząc do tego z humorem. Projekt jest ważny, i powinien być przemyślany i zgodny z obecnymi normami, przepisami i zasadami wiedzy technicznej. Jest też nieodłączną częścią instalacji, chociaż często, aż zbyt często jest pomijany i olewany. Co uważam za spory błąd, i ze strony inwestora że ten temat pozostawił instalatorowi, a ten żeby nie dokładać sobie roboty nie robi nawet schematu. Jak dla mnie niekompletna dokumentacja przy pomiarach czy innych awariach, usterkach itp. to dodatkowy argument do podniesienia ceny. 

    Często też projekt jest sporym % całego kosztu, przez co większość osób po prostu szuka oszczędności. 

    Jedyną winą inwestora jest nie zapoznanie się ze wszystkimi zagrożeniami, ustępstwami czy innymi rozwiązaniami.  Winą instalatora może być niepoprawne, nieestetyczne wykonanie i nie poinformowanie o możliwych rozwiązaniach i zagrożeniach.

    • GN

      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 24 pytań
      • 389 odpowiedzi
      • 95.9% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Szymon028:

      Pełna racja - post popełniłem pod wpływem pewnej frustracji i poczucia bezradności  - co chyba jest widoczne ;P

      Ale..


      - ja zdaję sobie sprawę, że w typowym domku to popularne PUI, UZI oraz BIL( ;P ) to mimo wszystko za mało, ale znów w rocket science nie uderzajmy ;)

      - zdaję sobie sprawę, że praktyk często wyważy to co mówią normy i porówna z tym co będzie rozsądnie bezpieczne ( ale tu pytanie - gdzie kończy się "rozsądnie bezpieczne"). Praktyk często wyważy także jak bezpiecznie wybrnąć z kolizji norm i przepisów. 

      - zdaję sobie sprawę, że światem rządzi prawdopodobieństwo i czysta kalkulacja poziomów ryzyka - im droższy/ bardziej krytyczny sprzęt/instalację zabezpieczamy tym wyższe wymagania stawiamy zabezpieczeniom. 

      - artykuły pana Piotra są niesamowicie cennym źródłem wiedzy i to nie podlega dyskusji (to co jako laik wiem o elektryce, a nie wyniosłem ze szkoły, wiem często właśnie z tego źródła) - przytoczyłem je by pokazać rozjazd między rozsądnym podejściem do elektryki (Teoria i Praktyka połączone rozsądkiem) a brutalnymi prawami rynku.

      - nadal brak sugestii:

       jak prosty inwestor może/powinien zweryfikować elektryka któremu bądź co bądź powierza w pewnym sensie bezpieczeństwo swoje, swojej rodziny, swojego majątku etc..


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 74 pytań
    • 336 odpowiedzi
    • 97.5% pozytywnych ocen od użytkowników

    Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

    kiedys godolem z kilkoma sklepami i pisza B+C C D bo inaczej ludzie nie znajda i nie kupia wiec pisza nie tak jak sie powinno a jak ludzie godajo A o wykonastwie ci rzekne jedno jak trza zrobic domek to sie go robi z materialem za jakie 20 tysi i piszcza ze drogo a jok raz chcialem zrobic tak jak sie robic powinno po bozemu i jok normy kaza to wyszlo za podobny dom okolo 70 tysi i jok inwestor zobaczyl wycene to mnie wysmial wiec wiecej tak nie proponuja i robia jak wszyscy Jok by byly kontrole i kary dla wykonawcow to i robili by jok trza a tak to luknij na to co @Piotr Bibik pisze https://www.napiecie.salama.pl/czy-elektryka-musi-byc-taka-droga/

Czytaj także:

Janusze instalacji ;) ... z życia wzięte.
Społeczność

Janusze instalacji ;) ... z życia wzięte.

Musze się Wam pochwalić dzisiejszą rozmową.  Byłem na pomiarac

Więcej
Miernik do polecenia pod trudne warunki pracy
Społeczność

Miernik do polecenia pod trudne warunki pracy

Cześć wszystkim! Mam pytanie - jaki miernik polecacie do pomiarów w

Więcej
Pilot czterokanałowy - czy trudny w obsłudze?
Społeczność

Pilot czterokanałowy - czy trudny w obsłudze?

Chcemy podzielić się z Wami pewnym pytaniem dotyczącym naszej ofert

Więcej
Dzwonek do domu – jaki wybrać i jak go podłączyć?
Blog

Dzwonek do domu – jaki wybrać i jak go podłączyć?

Jaki zasięg mają bezprzewodowe dzwonki do drzwi? Przycisk dzwonkowy

Więcej
Umowa na wykonanie usług remontowych i budowlanych. Co powinna zawierać?
Blog

Umowa na wykonanie usług remontowych i budowlanych. Co po

Jak zabezpieczyć się przed kosztownymi błędami przy budowie domu? D

Więcej
Dlaczego tak ważna jest ochrona przeciwprzepięciowa w czasach planowanego postarzania produktu
Blog

Dlaczego tak ważna jest ochrona przeciwprzepięciowa w cza

Ochrona przeciwprzepięciowa jest kluczowym elementem bezpieczeństwa

Więcej