Przeczytano 3 403 razy

Taśma led 230v – jak podłączyć?

Po trzech latach od zamieszkania w nowym mieszkaniu zaczynamy dostrzegać pewne wady. Jedna z nich jest odklejenie się taśmy LED w łazience. Nie wiem czy to słaby klej czy za duża wilgotność pomieszczenia, ale zanim wezwę drogiego elektryka do wymiany - chciałbym sam spróbować wymienić. Nową taśmę już mam, co dalej?

Odpowiedzi (11)

 • W mokrym pomieszczeniu najlepiej wg mnie taki pasek zamontowac w korytku - profilu. Odporne na zawilgocenie. A jesli nie chcesz takiego wydatku to najlepiej taki pasek kleić na klej na goraco.

  Link do profili. https://www.ledkia.com/pl/38-kup-perfiles-de-aluminio-tiras-led?gclid=Cj0KCQiA7NKBBhDBARIsAHbXCB4m1r

 • Przede wszystkim przed przystąpieniem do jakiej kolwiek pracy przy prądzie upewnij się czy wyłączyłeś napięcie na tym obwodzie w swojej rozdzielni. Jeżeli stara działała na 230v to wystarczy podmienić taśme led, do istniejącej wtyczki zasilającej. Troche mało informacji, ale tak by było najprościej.

 • Dzień dobry!

  chciałem się tylko upewnić, bo takie pytanie tu chyba nie padło; czy taśma led jest wodoodporna? (sama taśma o ip 65 lub 68 oraz szczelny zasilacz?)

  Taka taśma jest pokryta cienką warstwą silikonu, i ten silikon tworzy na spodzie coś w rodzaju kołnierzyka, który nie dopuszcza, przynajmniej w teorii pary wodnej do osadzania się przy podłożu.

  Jeśli tak, to popieram pomysł wspomożenia się klejem na gorąco.

  Pozdrawiam,

 • Jeśli masz już nową taśmę, mam nadzieję iż sprawdziłeś parametry zasilania w porównaniu do poprzedniej. sama wymiana jest stosunkowo banalna, trzeba odlutować zasilanie od starej taśmy, zerwać taśmę z listwy czy z innego materiału gdzie jest zamontowana, po czym trzeba dokładnie oczyśić miejsce montażu taśmy a następnie je odtłuśić co pozwoli na lepszą przyczepność taśmy. Jeśli zakupiłeś taśmę z górnej półki raczej nie trzeba się martwić o jakość kleju, w przypadku tanich taśm, warto dokupić dwustronną taśmę na przykład z 3MK by zwiększyć przyczepność. po czym przyklejasz Taśmę ledową docinasz ją na długość tylko w wyznaczonych miejscach ( zazwyczaj narysowane są norzyczki w miejscu cięcia) jeśli niema takich norzyczek to będziesz widział wyraźne miejsca w do lutowanie przewodu i tam tniesz. na samym końcu lutujesz przewody zgodnie z oznaczoną polaryzacją. Ponad to warto zwrócić uwagę z której strony taśmy jest tak jakby jej początek. W większości przypadków jest tak, że niema to znaczenia ale w praktyce miałem raz taki przypadek iż podpięcie paska z drugiej strony nie dawało rezultatu i listwa nie działa dlatego od tego momentu zwracam na to uwagę by nie rzucać później wiązkami wulgaryzmów.

 • Podłoże musi być dobrze odtłuszczone oraz mocno docisnąć aby klej dobrze skleił.

 • Nie ma się co oszukiwać te taśmy led i paski z klejem są mizerne i same sie odklejaja po jakimś czasie od różnic temperatur i pozycji przyklejenia. Nie jest to problemem odtłuścić, umyć, wyczyścić nie dotykać palcami itp jak same po jakimś czasie odpadną...

 • Napewno:

  - trzeba dobrze odtłuścić/odkurzyć poierzchnie do któej kleimy

  Ja czasem pomagam sobie klejem na goraco w newralgicznych miejscach
  No i pamiętaj o dobrymzasilaniu taśmy albo od środka albo z dwóch końcow jesli masz długą taśmę. Dzięki temu będzie równo świecić

 • jeżeli miałeś taśmę led 12v czy 24v zwróc uwagę na moc nowej taśmy czy transformator będzie pasował musi mieć 10% zapasu, czyli np jezeli potrzebujesz 2m taśmy o mocy 4,8W/m to taśma ma moc 9.6W więc zasilacz powinien mieć najmniej 11W, zgadzam się z Panem Ryszardem że taśma na 230V to fatalny pomysł do łazienki, a tak wogóle po co wymieniasz jak dobrze świeci a się tylko odkleja taśma dwustronna budowlana piankowa i po problemie :)

 •  Większość oferowanych na rynku Taśm LED jest zasilana na 12V ewentualnie 24V podłączamy je wówczas przez odpowiedni do tego zasilacz DC, dobierając jego moc do mocy taśmy. Taśmy na 230V nie wymagają zasilacza. Do ich zasilania potrzeby jest zestaw zasilający zawierający stabilizator napięcia który ma na celu redukcję zjawiska migotania światła.

 • Taśma Led 230V to zły pomysł, tym bardziej w łazience. Jeśli to możliwe, zwróć ją do sklepu, i kup taśmę na napięcie 12-24V.