Odpowiedzi (23)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Sławomir Lesiak: Dzięki za pomoc. Wezme te modele pod uwage
-
-
Obecnie korzystam z PCta którego sam złożyłem jakieś 3 lata temu, jest to dość budżetowa konstrukcja a i tak przez cały ten czas ani razu mnie nie zawiódł jeśli chodzi o wydajność pracy przy wielu aplikacjach odpalonych na raz. Mam w nim Ryzena 3 3100, 32 GB Ramu (chociaż do zwykłej pracy też 16 na spokojnie starczało), oraz 2 dyski SSD przy czym jeden wspierający NVMe. Jeśli tak jak niżej napisałeś będziesz używał oszczędnych zasobowi aplikacji to taka konfiguracja bez problemu ci wystarczy.
Parę jeszvze rad ode mnie:
- Polecam mimo wszystko komputer złożyć samodzielnie. Nie jest to nic trudnego, istnieje wiele filmów przedstawiających ten proces krok po kroku. A i gotowiec w takiej samej konfiguracji w czasach kiedy ja składałem swój (czyli przed krachem na rynku półprzewodników), potrafił być nawet 800 zł droższy. Plus jak czasami przeglądam oferty gotowców to aż się płakać chce patrząc na dobór części w nich zastosowany,
- Jeśli chodzi o CPU to od siebie polecam układy AMD, nie wypuszczają nowych socketow co chwila więc mają dużo lepsza kompatybilność wsteczną. Plus dość wysokie taktowanie na budżetowej półce cenowej. Nawet do zastosowań biurowych 3.3 GHz to jest minimum wg mnie, do tego 4 rdzenie albo nawet i 6 jeśli bawimy się w multotasking. W moim przypadku wspominany Ryzen 3 3100 (4 rdzenie 8 wątków 3.6 GHz) radzi sobie wyśmienicie nawet przy mocniejszych apkach. Dodatkowo myślę tutaj dobrym wyborem będzie jakiś procek ze zintegrowaną grafiką, do biura na spokojnie ujdzie
- Jeśli chodzi o RAM to jak wspomniałem wcześniej 16 GB co najmniej dla komfortowej pracy. Niestety producenci softu co raz mniej się przejmuja optymalizacją...
No i dysk, polecam zainwestować w dysk z NVMe, są widocznie szybsze od SSD podłączonych po SATA (Trzeba w tym przypadku oczywiście mieć płytę główną ze złączem M2). Odkąd postawiłem na takim system i wszystkie aplikacje to wszystko wstaje wręcz błyskawicznie, więc dla komfortu znalazł.
Na razie to chyba tyle, gdyby coś mi jeszcze wpadło do głowy to napiszę :)
-
@Maras324: W składanie komputera nie będę się bawił. Nie mam na to czasu dlatego rozglądam się za czymś gotowym.
Dzięki za pomoc. A do takich potrzeb jak moje lepiej wybrać procesor intel i7 czy tak jak wspomniałeś Ryzen?
-
@IrianSM: nie sugerowałbym się tutaj producentem tylko specyfikacją procka, nawiasem mówiąc "Intel i7" jest bardzo ogólne i mało mówi (niektóre Intele i3 są mocniejsze od i7 ale to tam szczegół). Sam w moich PC zawsze montowałem AMD głównie ze względu właśnie na łatwość w doborze samego procka do chipsetu, socketu etc. (intel z kolei ma od groma socketów o których trzeba wybierać przeprowadzając ewentualną wymianę); dobry stosunek ceny do jakości i łatwość w podkręcaniu. Dla twojego zastosowania dobrałbym taktowanie co najmniej 3,3 GHz jak wspomniałem i co najmniej 4 rdzenie (lub nawet 6), co prawda mojego kompa używam czasami do gier ale wielokrotnie zdarzało mi się mieć otwartych masę aplikacji podczas pracy i nigdy nie zdarzyła mi się jeszcze ścinka (jak wspomniałem mam AMD Ryzena 3 3100, 3,6 GHz i 4 rdzenie). Dodatkowo jeśli to komputer do pracy to rozejrzałbym się też nad modelem ze zintegrowanym GPU. No i pamiętaj że nie samym CPU komputer stoi :) jak mówiłem dobierz jeszcze co najmniej 16 GB ramu (przyda ci się szczególnie jeśli masz otwartych masę zakładek w Chrome :)) no i szybki dysk, najlepiej wspierający NVMe (nieporównywalnie szybsze od zwykłych SSD).
-
-
Podpowiedz jeszcze na jakich aplikacjach będziesz pracował, bo sam office lub programy księgowe i komunikatory nie wymagają bardzo mocnej konfiguracji.
-
@Sławomir Lesiak: Nie będę korzystał ze specjalnie wymagających programów. Przede wszystkim pakiet office i tak jak wspomniałeś programy księgowe. Mój obecny komputer przetrwał około 10 lat i ostatnio zaczął się zacinać. Chcę wymienić go na coś co będzie działać szybko i wytrzyma równie długo
-
@IrianSM:
W moim odczuciu era składaków minęła. Ja od lat Stosuje dwie firmy. DELL i HP.
Aby mieć komfort pracy postawiłbym na procesor i7, dysk SSD. I do tego, co napisałeś, będzie OK.
Reszta to dodatki i wodotryski. -
@boss: No i tu się nie zgodzę, składaki dalej są popularne, nawet bardzo jeśli chodzi o mocniejsze komputery. Powód nadal ten sam. Za taką samą cenę można złożyć jednostkę o 20-40% wydajniejszą niż gotowy zestaw.
-
@Szymon028:
zgadzam sie, ale nie mówimy tu o komputerze dla graczy tylko o sprzęcie do pracy.
Stacje graficzną kupiłem faktycznie składaka, ale całego, gotowego z gwarancją na całość i wsparcie przy problemach.
Ale tylko dlatego, że były specyficzne wymagania w stosunku do tego komputera i fabryczne nie spełniały oczekiwań.
Ale powiem Ci inaczej. Komputer Dell, czy HP stacjonarny nie jest jakoś specjalnie duzo droższy od podobnego składaka.
Ale....
- na kupienie podzespołów i ich poskładanie potrzebujesz czasu (czy wliczasz koszt swojego czasu do ceny tego składaka? )
- jak sie coś popsuje, to znowu marnujesz czas (a ja dzwonie do wsparcia DELL i następnego dnia jest pan z serwisu z pełnym bagażnikiem części).
Po prostu wychodzę z założenia, że sprzęt ma pracować a nie zabierać mi czas :)
Mam w sumie z 7 czy 8 komputerów, w tym jeden serwer. Nie chciałbym poświęcać czasu na ich naprawianie, sprawdzanie czy nawet zastanawianie się jaką kartę graficzną użyć w nowym kompie.
Potrzebuje nowego kompa - też nie zastanawiam się 2 tygodnie nad jego konfiguracją. Godzina to maks i musi być zamówiony :)
Czy jesteś pewien, że oszczędzasz te 20% skladając sobie samemu komputer ?
Jak widzisz, wiele zależy od tego co kto potrzebuje, jakie ma wymagani i oczekiwania i nie tylko oczekiwania wobec sprzętu,ale także gwarancji, wsparcia serwisu, aktualizacji. Do pracy "biurowej" moim zdaniem nie ma lepszego rozwiązania jak komputer markowy z całą otoczką usług. -
@boss: "Po prostu wychodzę z założenia, że sprzęt ma pracować a nie zabierać mi czas :) "
O to to. A właśnie nad gotowym Dellem się zastanawiałem. Rozumiem że producenta polecasz?
-
@IrianSM: ja od zawsze miałem laptopy od Della właśnie i nigdy nie miałem do nich zastrzeżeń, może jedyne co to daje kijowej jakości kable w zestawie ale to już szczegół. Swoją drogą nie próbowałeś może przy swoim obecnym komputerze robić resetu systemu do ustawień fabrycznych? To często niesłusznie bagatelizowany szczegół, możesz mieć po prostu pewne ustawienia systemu nieoptymalne
-
@IrianSM:
tak, bazuję na DELLach od co najmniej 15 lat, mam laptopy, stacjonarne w biurze. Jest i serwer.
Wszystkie brałem z opcją doorservice next day. Ale tylko raz musialem wzywać i to było w najgorszym szczycie pandemii jak wszystko pozamykali ;) I nie zawiedli.
Najstarszego laptopa DELL jakiego mam, ma WINDOWS 7, a kupiłem go w kilka dni po premierze windowsa 7. Do dzis działa bez problemu i prędko się go nie pozbędę, bo mam tam specyficzne i ważne oprogramowanie. A działa na penttium II - pewnie dla niektorych to archaiczny procek ;)
Co ciekawe, ze strony dell mozna zawsze pobrać do danego komputera aktualizacje, sterowniki, firmware do biosu, instalke systemu operacyjnego. Wpisujesz ServiceTag i pobierasz co potrzebujesz. Nie musisz trzymać setek instalek do każdego kompa.
Czy dell jest najlepszy? Nie wiem. W moim odczuciu HP postawiło na serwery i sprzęt biurowy i laptopy są troche słabsze mechanicznie. Ale to moje odczucie. Nie każdy musi sie ztym zgadzać :) -
@boss: Dzięki za pomoc. Właśnie taka wygoda jest dla mnie wazna. Myślę że wybór padnie na Della
-
@Maras324: Nie będę się w takie rzeczy bawił i zostawię to następnemu użytkownikowi. Dla mnie dziadek przetrwał już wystarczająco długo :)
-
-
-
A czy budżet 4000 to na sam komputer czy z monitorem i urządzeniami peryferyjnymi ?
-
I druga kwestia to czy chcesz gotowy zestaw komputerowy - kupujesz w sklepie i masz. Czy wolisz zbudować na własnych podzespołach i złożyć samemu ewentualnie zapłacić komuś za złożenie.
Ja swój składałem samemu na wybranych przez siebie częściach. Tyle że to nie komputer biurowy tylko bestia do gier (i pracy).
Możesz też opisać swój styl korzystania z PC będzie łatwiej zoptymalizować go pod Ciebie. (Np. wiele kart w przeglądarce czy wiele programów uruchomionych naraz będzie potrzebowało odpowiedniej ilości RAM'u.)
-
@Szymon028: 1) 4000 na sam komputer. Monitor itp mam.
2) Nie chcę przejmować się składaniem więc wliczam je w cenę. Wszędzie doradzają mi komputery dla graczy. Nie będę grał w żadne gry więc wydaje mi się że nie ma sensu na to niepotrzebnie przepłacać. Szukam dobrego biurowego komputera
3) office, kilka niewymagających programów, w przeglądarce zazwyczaj mam otwarte kilka(naście) kart
-
-
-
-
@Hawake: Tak jak pisałem w samym pytaniu chcę uniknąć sponsorowanych rankingów. Nie mają dla mnie zbyt dużej wartości
-
-
Zrobiłem research żeby znaleźć odpowiedni sprzęt i uważam, że ta propozycja będzie najlepsza - w tej cenie naprawdę mocny procesor, 16 GB dość szybkiego ramu no i ten dysk po NVMe. Wprawdzie nie widzę tam dokładnej specyfikacji odnośnie szybkości odczytu i zapisu ale zgaduję że coś koło 3000 MB/s (i tak nieporównywalnie szybciej od dysków po Sacie). Zintegrowane GPU do prac biurowych bez problemu wystarczy, ale gdyby nagle była potrzeba żeby użyć jakiegoś TIA Portal czy jakiegoś softu typu CAD to jest wolne PCIe x16 żeby jakąś mocniejszą grafę dokupić :)). Dodatkowo co warte podkreślenia mamy tutaj bazowo WIN11 Home, a niestety często w ofertach gotowców widzę że wciskają wersję Pro, która w praktyce prawie nic nam nie daje ale pozwala nieco zawyżyć cenę zestawu.
-
Być może taka propozycja Ci się spodoba: komputer Dell
-
Polecam kupić coś używanego / poleasingowego. Dużo firm sprzedaje takie komputery w świetnym stanie, tylko trzeba odpowiednio przefiltrować oferty. Sam miałem do czynienia z kilkoma używanymi laptopami odkupionymi od innych firm i byłem aż zaskoczony ich dobrym stanem. Z tego co pamiętam najczęściej to były Delle Latitude
Czytaj także:
Ekspres do biura
Niedrogi ekspres do kawy poszukiwany szukam do biura. Co
Ekspres do kawy do biura
Na jakie aspekty dobrze jest zwrócić przy wyborze ekspresu do kawy
Szukam partnerów do długofalowej współpracy
Szukam Partnerów do Długofalowej Współpracy! Poszukuję profesj
Łączniki i gniazda Simon 100 - piękne i sprytne
Co to jest biżuteria naścienna, jak ukryć ściemniacz światła i co w
Jaki zasilacz do komputera dobrać?
Wybór odpowiedniego zasilacza do komputera jest niezwykle istotnym
Brak internetu z UPC? Sprawdź, co robić krok po kroku.
Nagła awaria internetu może przydarzyć się każdemu, często w najmni
Dla mnie pracującego przez wiele lat przy komputerze ważne jest żeby sam komputer nie był wielkim blaszanym pudełkiem łapiącym kurz i przypominającym o sobie w postaci głośnej pracy oraz zużywającym sporo energii. Dlatego ostatnio bardzo dobrze oceniam laptopy biznesowe i za zaproponowaną kwotę można już całkiem niezły laptop nabyć, albo pomyśleć o komputerach klasy slim. Małe ciche i wydajne, doskonałe do typowej pracy biurowej.
Przykładem może być np. DELL z rodziny Vostro 3681 w cenie ok 3200 zł a wyposażony w procesor Intel Core i5-10400 lub i7, 16 GB RAM-u, dysk SSD 512GB, oraz rozliczne porty oraz łączność nie tylko po LAN-ie ale również po wi-fi i Bluetooth. Naprawdę dobry, wydajny i 36 -mc gwarancją.
Innym przykładem niech będzie MSI Pro DP10 13M-003EU i7-1360P - 16GB RAM - 1TB Dysk - Win11 Pro w cenie ok.3600 zł. Bardzo cichy i wydajny oraz jeszcze lepiej wyposażony.
Podobne komputery można znaleźć również w HP.
Wszystkie one gwarantują niesamowitą wygodę, komfort i wydajność oraz nie zajmują dużo miejsca oraz pobierają mało prądu, gdyż wyposażone są w bardzo wydajne komponenty.
Pokazałem jedynie kierunek w który można pójść.