Odpowiedzi (6)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Piotr Bibik: @Tomasz Brzostowski WOW, a takie proste się to wydawało...
-
-
Można zastosować gotowe rozwiązanie, np.
Elektroniczny , Inteligentny,Smart Zawór Wody Zigbee, ze sterowaniem bezprzewodowym, WOOX R70
A można oczywiści wykonać bardziej zaawansowaną automatykę, np, w oparciu o sterowniki Blebox.
W najprostszej wersji wystarczy zamontować elektrozawór przystosowany do istniejącego punktu czerpalnego wody (rodzaj, średnica rury), do tego switchBox, np.
Blebox switchBox przekaźnik WiFi 230V jednokanałowy sterowanie sterowany z aplikacji &ndas
który otworzy lub zamknie zawór według ustawionych harmonogramów, lub możemy sterować nim zdalnie za pomocą np. telefonu komórkowego, lub lokalnie przyciskiem.
Automatykę proponuję uzupełnić czujnikiem deszczu, aby switchBox nie uruchamiał podlewania w czasie deszczu. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku
BleBox rainSensor - czujnik deszczu, opadów WiFi
Oczywiście automatykę możemy rozbudować o kolejne funkcjonalności, np. przez zastosowanie czujnika temperatury
Blebox tempSensor PRO - Sensor temperatury z zewnętrzną sondą – BLEBOX | TIM SA
-
Ekspertem w temacie blebox'a jest @Piotr Bibik podpowiesz ? ja też będę niedługo zainteresowany.
-
Istnieją sterowniki dedykowane do nawodnienia z możliwością sterowania poprzez wi-fi
np: Sterownik Hunter X2 XC4 sekcje zew. WIFI (alenawadnianie.pl)
-
Jeśli nie musi być koniecznie Blebox, to jak było tu wspomnianie można wybrać zestaw Rain Bird lub sterownik Hunter - wystarczy takie na 4 sekcje. Do tego można łatwo dobać moduł wifi i dobrać czujnik opadu deszczu lub czujnik wilgotności gleby, może być też Hunter.
Czytaj także:
Sterowanie roletami okiennymi.
Jak sterować takimi roletami, czy trzeba kupować dedykowane rolety,
Sterownik podlewania do tui
Polecicie coś sprawdzonego?
Jak sterować silnikiem?
jak sterować silnikiem z przepustnicy od lodówki Bosch. Przepustnic
Inteligentny dom – jaki osprzęt elektroinstalacyjny wybra
Czym są kontaktrony? Co to przewody typu KNX/EIB? Na takie pytania
Sterowanie oświetleniem w domu
Nowoczesny dom w znacznym stopniu różni się od tych z poprzedniego
Poradnik - Jak sterować oświetleniem z dwóch niezależnych
Sterowanie oświetleniem z dwóch niezależnych miejsc to częsty probl
@artel electric wywołał mnie do odpowiedzi więc podzielę się swoimi spostrzeżeniami.
Podlewanie ogrodu to bardzo ogólne pojęcie bo w zależności od rodzaju roślinności należy odpowiednio dobrać różne sposoby nawodnienia i zakładam, że @GBartek to zagadnienie ogarnąłeś, a jeśli nie to proponuję przejrzeć materiały udostępniane przez firmy które się w tym specjalizują np. Gardena.
https://www.gardena.com/pl/garden-life/narzedzie-do-planowania-ogrodu/program-do-planowania-sprinkle
Jeśli mamy skupić się tylko na kwestiach elektrycznych to mamy praktycznie wszystko bo ilość i napięcie potrzebne do sterowania elektrozaworami. Pozostaje do ustalenia kwestia kiedy elektrozawór ma dostać napięcie i włączyć nawadnianie. Tu dochodzimy do warunków jakie powinny być spełnione aby nawadnianie się uruchomiło:
- stopień wilgotności gleby - warto uwzględnić ten parametr aby nie włączać nawadniania gdy ziemia jest wilgotna (szkoda wody i energii elektrycznej jeśli podlewanie jest z własnej studni).
- czy aktualnie są opady deszczu (lub czy opady deszczu są zapowiadane) - j.w.
- pora doby (która jest godzina) - należy zastanowić się jaki jest dobowy rytm życia domowników i do tego dostosować nawadnianie tak, aby nie było niezapowiedzianego prysznica ;)
- aktualne nasłonecznienie - nie powinno podlewać się roślin w trakcie lub przed silnym nasłonecznieniem ponieważ krople wody działają jak soczewki i rośliny zostaną poparzone.
Opisanej funkcjonalności nie da się aktualnie zrobić na samym Bleboxie, ale można znaleźć czujnik wilgotności gleby z wyjściem bezpotencjałowym, który poda sygnał na Bleboxa. Opady deszczu możemy wykryć przy użyciu rainSensor Blebox. Porę dnia możemy określić w harmonogramach.
Proponuję poważnie zastanowić się jaki efekt chcesz uzyskać i nie kombinować na siłę. Jeśli chcesz wykonać profesjonalne nawadnianie ogrodu to obecnie Blebox nie ma wszystkich elementów potrzebnych do stworzenia pełnego systemu sterowania nawadnianiem ogrodu z wykorzystaniem czujników wilgotności lub planowania nawadniania w zależności od aktualnej prognozy podawanej w jakimś portalu internetowym. Jeśli wystarczy Ci włączanie nawadniania w zależności od pory dnia (harmonogramy) to Blebox będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Czujnik deszczu rainSensor będę montował u siebie, czekam tylko na odpowiednią chwilę, aby właściwie zamocować go na dachu.
Obecnie w Blebox jest jeszcze pewna niedogodność która wyjdzie przy wykonywaniu na tym systemie profesjonalnego nawadniania ogrodu. Jeśli nawadnianie ustawisz w oparciu o harmonogramy, będzie ciężko wykonać akcje aby nawadnianie nie włączało się podczas deszczu. Co prawda można pobawić się wykonywaniem scen które są uruchamiane np. przez czujnik deszczu, ale jeszcze nie ma (przynajmniej nie wiem aby była) możliwości ustawienia priorytetu sceny nad harmonogramem. Obecnie będzie wykonywane polecenie które ostatnio dotarło do sterownika bez znaczenia czy wywołała je scena, harmonogram czy rozkaz z przycisku lub aplikacji. Tu większe możliwości uzyskasz jeśli użyjesz elementów Blebox i zintegrujesz je np. w Home Assistant, ale w tym temacie nie czuję się na tyle dobrze aby udzielać bardziej zaawansowanych rad.
Jeśli będziesz chciał użyć zewnętrznych czujników np. wilgotności gleby to możesz wykorzystać albo możliwości programowe czyli czujnik podaje sygnał np. poprzez actionBox, albo możesz wykorzystać kilka zewnętrznych różnych czujników których wyjścia łączysz szeregowo. W ten sposób uzyskasz "logikę" że dopiero jak wszystkie warunki będą spełnione jednocześnie to podlewanie ogrodu zostanie załączone.