20 odpowiedzi

Sprawdź

Skąd może brać się napięcie (przebicie) na rurach miedzianych od centralnego jak rozwiązać ten problem

Kondziklkr 1 pkt dodane:

Jak rozwiązać problem napiecia(przebicia)na rurach centralnego ogrzewania skąd może się ono brać? 

 • Kondziklkr 1 pkt

  To taki elektryk z uprawnieniami pracujący na codzień w pge był z super ekstra miernikiem i nie stwierdził nic zaskakującego więc pudło

 • ELEKTRO-SYSTEM 22 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Taki problem powinienn rozwiązać elektryk z uprawnieniami który ma pojęcie o branży. Zalecam wezwanie instalatora i dobrze by było żeby miał miernik oraz wiedzę jak i co mierzyć. 

  Bardzo często zdaża się że instalacje elektryczne i wodne przebiegają równolegle do siebie i może indukować się napięcie.

  Wszystkie problemy rozwiąże uziemienie instalacji CO, można też wykonać nie uziemione połączenia wyrównacze części przewodzących w zasięgu ręlki. 

  Proszę nie bagatelizować sytuacji i zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich. 

  Jak ktoś wspomniał mostkowanie kabelkiem do zera w gniazdku jest wręcz nie wskazane ze względu na to że przewód N-neutralny "zero" jest przewodem czynnym i w sytuacji awarii lub instalacji zrobionej przez magika po swojemu może się pojawić napięcie i wprowadzimy potencjał tam gnie go niema.

  Połączenia wyrównacze, uziemienie, obudowy podłączamy przewodem ochronnym PE- zółtozielonym i nalezy pamiętać o odpowiednim przekroju - grubości ma to spore znaczenie dla poprawnego działania jakim stawiamy przewodą ochronnym.

 • EleMan 74 pkt

  Brak połączenia wyrównawczego rur to jedno. Jesli pojawia się napięcie które powoduje "przebicie" i efekt kopnięcia to problem może być np w urządzeniu które podgrzewa wodę jak kocioł czy boiler a nawet pompa obiegowa, cyrkulacyjna.

 • sopelek199 1 pkt

  Sprawdzić wskaźnikiem nie probówkami. Czy bolce w gniazdach tez świecą? Sprawdzić przejście między rurami, a zylami fazowymi, rurami a żyłami neutralnymi i żyłami, a żyłami ochronnymi. BEZ NAPIĘCIA jeżeli samemu. 

 • Pawel_Z 11 pkt

  Jeżeli instalacja nie jest uziemiona to napięcie powstaje na skutek oddziaływań elektrostatycznych. Zależy od pieca ale w wiekszosci powinny posiadać podlaczony przewód uziemiajacy i do zniwelowania takiego napiecia wystarcza mostki do tego punktu.

 • ajotnet 73 pkt

  Problem narasta zimową porą w bardzo suchych pomieszczeniach... Na panelach lub posadzkach izolowanych problem na glazurze czy na bosaka w skarpetkach nie istnieje...

 • ajotnet 73 pkt

  Rury nie są podłączone do połączeń wyrównawczych lub zostały zdjęte mostki. Ale czy ktoś stwierdził że jest napięcie na rurach czy przeskakuje iskra w momencie dotknięcia czy zbliżenia dłoni ?

 • Mikel98 129 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  W starym mieszkaniu miałem taki problem z instalacją wodną. Elektryk mi powiedział że instalacja nie jest uziemiona. Potem uziemili cały blok( instalacje ) i problem zniknął, albi istalacja grzewcza krzyżuje się z instalacją elektryczną i jest gdzieś przetarta izolacja.