Przeczytano 2 517 razy

Skąd może brać się napięcie (przebicie) na rurach miedzianych od centralnego jak rozwiązać ten problem

Jak rozwiązać problem napiecia(przebicia)na rurach centralnego ogrzewania skąd może się ono brać?

Odpowiedzi (25)

 • Wiadomo co się stało?

 • Udało się pozdrawiam wszystkich

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Hydraulik wiercąc uchwyty pod rurypewnie przewuercił kabel. Albo jeżeli masz boiler z grzałką to też może być tego przyczyna. Zakładam że rury cu albo stal. Pozdrawiam

 • To taki elektryk z uprawnieniami pracujący na codzień w pge był z super ekstra miernikiem i nie stwierdził nic zaskakującego więc pudło

 • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Taki problem powinienn rozwiązać elektryk z uprawnieniami który ma pojęcie o branży. Zalecam wezwanie instalatora i dobrze by było żeby miał miernik oraz wiedzę jak i co mierzyć. 

  Bardzo często zdaża się że instalacje elektryczne i wodne przebiegają równolegle do siebie i może indukować się napięcie.

  Wszystkie problemy rozwiąże uziemienie instalacji CO, można też wykonać nie uziemione połączenia wyrównacze części przewodzących w zasięgu ręlki. 

  Proszę nie bagatelizować sytuacji i zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich. 

  Jak ktoś wspomniał mostkowanie kabelkiem do zera w gniazdku jest wręcz nie wskazane ze względu na to że przewód N-neutralny "zero" jest przewodem czynnym i w sytuacji awarii lub instalacji zrobionej przez magika po swojemu może się pojawić napięcie i wprowadzimy potencjał tam gnie go niema.

  Połączenia wyrównacze, uziemienie, obudowy podłączamy przewodem ochronnym PE- zółtozielonym i nalezy pamiętać o odpowiednim przekroju - grubości ma to spore znaczenie dla poprawnego działania jakim stawiamy przewodą ochronnym.

 • Brak połączenia wyrównawczego rur to jedno. Jesli pojawia się napięcie które powoduje "przebicie" i efekt kopnięcia to problem może być np w urządzeniu które podgrzewa wodę jak kocioł czy boiler a nawet pompa obiegowa, cyrkulacyjna.

 • Sprawdzić wskaźnikiem nie probówkami. Czy bolce w gniazdach tez świecą? Sprawdzić przejście między rurami, a zylami fazowymi, rurami a żyłami neutralnymi i żyłami, a żyłami ochronnymi. BEZ NAPIĘCIA jeżeli samemu.

 • Jeżeli instalacja nie jest uziemiona to napięcie powstaje na skutek oddziaływań elektrostatycznych. Zależy od pieca ale w wiekszosci powinny posiadać podlaczony przewód uziemiajacy i do zniwelowania takiego napiecia wystarcza mostki do tego punktu.

 • Problem narasta zimową porą w bardzo suchych pomieszczeniach... Na panelach lub posadzkach izolowanych problem na glazurze czy na bosaka w skarpetkach nie istnieje...

 • Rury nie są podłączone do połączeń wyrównawczych lub zostały zdjęte mostki. Ale czy ktoś stwierdził że jest napięcie na rurach czy przeskakuje iskra w momencie dotknięcia czy zbliżenia dłoni ?