Skąd może brać się napięcie (przebicie) na rurach miedzianych od centralnego jak rozwiązać ten problem
Jak rozwiązać problem napiecia(przebicia)na rurach centralnego ogrzewania skąd może się ono brać?
Odpowiedzi (25)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
W starym mieszkaniu miałem taki problem z instalacją wodną. Elektryk mi powiedział że instalacja nie jest uziemiona. Potem uziemili cały blok( instalacje ) i problem zniknął, albi istalacja grzewcza krzyżuje się z instalacją elektryczną i jest gdzieś przetarta izolacja.
-
@Mikel98:witam czyli chodzi o instalację wodociągową?A w jaki sposób można ja uziemić.pozdrawiam
-
Jaka wodociągową w rurach plastikowych , alupex czy z innego materiału...
-
@ajotnet:plastik pp
-
To nie ma możliwości plastiku uziemiać... Nie ma do czego i po co...
-
@ajotnet:A myślisz żeby to pomogło? Bo przy wodomierzu mam metal
-
@Kondziklkr: nie, rura z dworu też plastikowa raczej teraz. nie ma potrzeby tego się nie dotyka codziennie.
-
-
Rury nie są podłączone do połączeń wyrównawczych lub zostały zdjęte mostki. Ale czy ktoś stwierdził że jest napięcie na rurach czy przeskakuje iskra w momencie dotknięcia czy zbliżenia dłoni ?
-
@ajotnet:tak w momencie styku dłoni nie raz po pieści
-
@Kondziklkr: To niekoniecznie jest napięcie....
teraz kiedy w pomieszczeniu jest sucho od grzejników, powierzchnie się elektryzuja jak sweter przez pocieranie czy grzebień. Czasem mamy to w aucie.
W momencie dotykania dłonią do rur czy grzejników a nawet urządzeń z dobrym uziemieniem lodówka, kuchenka, pralka itp ładunki elektrostatyczne przeskakują z człowieka do dobrze uziemionej rury. Dla ludzi bojącyc się lub wrażliwych na bodźce jest to bardzo nieprzyjemne...
Ważne aby sprawdzić wskażnikiem lub miernikiem czy jest problem czy nie...
-
@ajotnet:być może że to jest to tylko mnie zastanawia że miernik pokazuje tak jakby było napięcie?
-
-
Problem narasta zimową porą w bardzo suchych pomieszczeniach... Na panelach lub posadzkach izolowanych problem na glazurze czy na bosaka w skarpetkach nie istnieje...
-
@ajotnet:dokładnie w skarpetkach na glazurze wtedy to powstaje
-
-
Jeżeli instalacja nie jest uziemiona to napięcie powstaje na skutek oddziaływań elektrostatycznych. Zależy od pieca ale w wiekszosci powinny posiadać podlaczony przewód uziemiajacy i do zniwelowania takiego napiecia wystarcza mostki do tego punktu.
-
Piec ma ruszta raczej kocioł jak już... A piec nie jest zasilany ze wtyczki na 230 tylko na wyngiel... a też może kopać z kąd ?
-
@Pawel_Z:spróbowałem rurę w kotłowni uziemic poprzez przykrecenie ściska i kabel dałem do zera w gniazdko na początku wydaje mi się że działało ale teraz znowu coś się dzieje
-
-
Sprawdzić wskaźnikiem nie probówkami. Czy bolce w gniazdach tez świecą? Sprawdzić przejście między rurami, a zylami fazowymi, rurami a żyłami neutralnymi i żyłami, a żyłami ochronnymi. BEZ NAPIĘCIA jeżeli samemu.
-
Taki problem powinienn rozwiązać elektryk z uprawnieniami który ma pojęcie o branży. Zalecam wezwanie instalatora i dobrze by było żeby miał miernik oraz wiedzę jak i co mierzyć.
Bardzo często zdaża się że instalacje elektryczne i wodne przebiegają równolegle do siebie i może indukować się napięcie.
Wszystkie problemy rozwiąże uziemienie instalacji CO, można też wykonać nie uziemione połączenia wyrównacze części przewodzących w zasięgu ręlki.
Proszę nie bagatelizować sytuacji i zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich.
Jak ktoś wspomniał mostkowanie kabelkiem do zera w gniazdku jest wręcz nie wskazane ze względu na to że przewód N-neutralny "zero" jest przewodem czynnym i w sytuacji awarii lub instalacji zrobionej przez magika po swojemu może się pojawić napięcie i wprowadzimy potencjał tam gnie go niema.
Połączenia wyrównacze, uziemienie, obudowy podłączamy przewodem ochronnym PE- zółtozielonym i nalezy pamiętać o odpowiednim przekroju - grubości ma to spore znaczenie dla poprawnego działania jakim stawiamy przewodą ochronnym.
-
To taki elektryk z uprawnieniami pracujący na codzień w pge był z super ekstra miernikiem i nie stwierdził nic zaskakującego więc pudło
-
Hydraulik wiercąc uchwyty pod rurypewnie przewuercił kabel. Albo jeżeli masz boiler z grzałką to też może być tego przyczyna. Zakładam że rury cu albo stal. Pozdrawiam
-
Udało się pozdrawiam wszystkich
-
@Kondziklkr: co było przyczyną takiej sytuacji?
-
@Piotr Bibik:nad cięty kabel w ściance dzialowej z regipsa masowało do stelaża ale fachmany z pgie tego nie znaleźli udało się samemu
-
Czytaj także:
Czy ten termostat może być na 24V?
zwracam się z zapytaniem dotyczącym termostatów. Mianowicie chodzi
Jak można przygotować się na brak prądu?
W jaki sposób można przygotować się na brak prądu mieszkając w:
Problem z pomiarem napięcia na panelach
Witam, podczas pomiaru napięcia z wszystkich stringów napięcie nie
Instalacja odgromowa, doziemienie, próbniki – oto zasady
Zadaniem instalacji odgromowej jest ochrona obiektu przed uderzenia
Pomiar rezystancji izolacji
Zasada pomiaru elektrycznego rezystancji izolacji polega na podaniu
Brak połączenia wyrównawczego rur to jedno. Jesli pojawia się napięcie które powoduje "przebicie" i efekt kopnięcia to problem może być np w urządzeniu które podgrzewa wodę jak kocioł czy boiler a nawet pompa obiegowa, cyrkulacyjna.