Hej
Temat który jakoś mnie męczy od pewnego czasu, instalacja TT , w mieszkaniu zainstalowana Sauna sucha z ogrzewaczem i sterowaniem Nexen , zabezpieczona tylko 3p B16 , RCD tylko na reszte mieszkania.
Nie moge nic wyczytac w instrukcji producenta czy ma byc zabezpieczona RCD czy nie. W przepisach jasno napisane ze rcd na wszytskie obwody sauny z wylaczeniem ogrzewacza. Jak ma sie ochrona przeciwporazeniowa w instalacji TT. Powiedzmy ze uziom w okolicy 5Ω.
Odpowiedzi (10)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Dziękuję za odpowiedź, w takim wypadku co zrobic aby warunki ochrony byly spelnione? O ile montaz RCD na chwile obecna to nie problem , to jednak wylacznik ten moze wyzwalac sie losowo przez prąd upływu ktory to bedzie normalny.
Niemozliwym jest utrzymanie instalacji uziomu na poziomie mniej niz 2,87 Ohma.
Dobezpieczenie sauny urzadzeniem RCM z nastawnym prądem różnicowym nie jest dopuszczalne jako ochrona podstawowa co za tym idzie nastawa musiała by byc ponad prąd różnicowy.
Jak dopuscic taką saune do uzytkowania ? Z informacji od kilku instalatorow wiem ze to normalna praktyka i nikt nie interesuje sie tym w jakiej sieci pracuje sauna.
-
@Jareq: To jest właśnie główna zaleta RCD, że rezystancja uziemienia nie musi być niska, z tego co pamiętam dla 30mA jest to 1667Ω aby spełniony był warunek skuteczności ochrony.
-
No tak, ale co jak nie moge zastosowac RCD i to nie ze nie chce a dlatego ze sama grzałka moze pracowac poprawnie i przekraczac wartosc pradu zadziałania rcd. ?
-
@Jareq:RCM/(RMC) o którym wspominasz jest urządzeniem monitorującym prąd upływu, a nie zabezpieczeniem.
Jeżeli samoczynne wyłączenie zasilania przez zabezpieczenia nadprądowe nie jest możliwe, a zastosowanie wyłączników różnicowoprądowych nie wchodzi w rachubę z powodu dużych prądów upływowych lub wymagań co do niezawodności zasilania, to należy stosować się do postanowień określonych w załączniku PN-HD 60364-4-41:2017-09. Jednak wyłączenie może być wymagane z innych powodów niż ochrona przeciwporażeniowa.
Ochronę przciwporażeniową w układzie sieci TT można uznać za skuteczną jeśli przy zwarciu części czynnej z częścią przewodzącą dostępną powinno nastąpić samoczynne wyłączenie urządzenia od sieci w wymaganym czasie lub obniżenie napięcia dotykowego na częściach przewodzących do wartości bardzo niskiego napięcia bezpiecznego UL.W tym wypadku 25V.
Niestety nie mam dużego doświadczenia z instalacjami saunowymi - wykonywałem tylko jedną taką nie wiem dlaczego instalatorzy pomijają te fakty, być może wynika to z ich doświadczenia że któryś z ww. warunków zawsze jest spełniony. Ale to tylko moje domysły.
-
Urządzenie RCM jak najbardziej monitoruje prąd upływu jak wspomniałeś ale ma również styk sygnalizacyjny więc może rozłączyć np. Stycznik ( w tym przypadku piec sauny)
na zdjęciu wycinek z dokumentacji #EATON (eaton-circiut-breakers-catalog-pl-pl.pdf)
btw. odchodząc od pomysłu urządzenia RCM , nie wiem jak wybrnąć z sytuacji ? @artel electric , @Piotr Bibik , @Sławomir Lesiak - jakieś wskazówki ?
-
Ad.1 takim wypadku co zrobic aby warunki ochrony byly spelnione? Warunek dla Zs przywołany przeze mnie jest dużo łatwiej spełnić dla wyłącznika różnicowoprądowego stąd zachęcam do montażu tego zabezpieczenia.
Ad.2 Niemozliwym jest utrzymanie instalacji uziomu na poziomie mniej niz 2,87 Ohma. Tak, nie jest to proste zadanie dlatego w układach TT wyłącznik RCD jest prostszym rozwiązaniem z punktu widzenia ochrony przed porażeniem.
Ad.3 Dobezpieczenie sauny urzadzeniem RCM. RCM to nie jest wyłącznik więc montaż nie spełnia zapisów przywołanej przeze mnie normy.
Ad.4 Jak dopuscic taką saune do uzytkowania ? Z informacji od kilku instalatorow wiem ze to normalna praktyka i nikt nie interesuje sie tym w jakiej sieci pracuje sauna.
Odp. Zamontować wyłącznik RCD 30mA odpowiedniego typu lub poprawić parametry uziemienia. Różne są praktyki rynkowe, weryfikuje je tragedia, biegły sądowy i sąd.
-
Dziękuje za informacje, czytam jeszcze opracowania i generalnie nie montuje się RCD na saune suchą z w/w powodów ( upływności na grzałce). Jednak względem bezpieczeństwa lepiej niech nie działa gdy upływ przekroczy wartość wyzwolenia RCD jak miało by się cos wydarzyć .
-
@Jareq: to prawda, upływność na grzałce może powodować że inwestor będzie mieć pretensje o to że nie działa.
Natomiast rezygnacja z RCD prowadzi do zabezpieczania wył. MCB - a jak juz mówiliśmy 5Ω jest niewystarczające.
Jeśli dokopie się Pan do jakiegoś sensownego opracowania, proszę się nie wahać i się nim podzielić!
-
jedyny sensowny zapis odstępstwa od RCD znalazłem tutaj:
,,Jeżeli w układzie TT samoczynnego wyłączania zasilania dokonują zabezpieczenia nadprądowe, a połączeniami wyrównawczymi głównymi są objęte wszelkie części przewodzące obce w zasięgu instalacji, to można przyjąć największy dopuszczalny czas wyłączania, jak dla układu TN. Te połączenia wyrównawcze sprawiają, że człowiek nie jest narażony na działanie napięcia dotykowego względem ziemi odniesienia, jak na rys. 8, lecz na działanie wielokrotnie mniejszego napięcia dotykowego między częściami jednocześnie dostępnymi. Jest ono równe spadkowi napięcia, jaki prąd zwarcia doziemnego, nieduży w układzie TT, wywołuje na określonym odcinku przewodów ochronnych (od miejsca zwarcia do miejsca wykonania najbliższych połączeń wyrównawczych)."
Mając powyższe na uwadze , sauna spełnia warunki dla bezpiecznego użytkowania bez RCD, natomiast jak wspomniałem w poprzednim wpisie wyłącznik różnicowoprądowy ,,nie zaszkodzi" ;)
-
-
Czytaj także:
napięcie w sieci a instalacja PV
Przymierzam się do zainstalowania PV 6 kWp. Aktualnie napięcie
Instalacja w układzie TT
Na wiosce (okolice Bielska Białej) otrzymałem warunki przyłączenia
ile rcd w domu?
Ile różnicówek powinno być optymalnie w domku jednorodzinnym?
Kamper pod napięciem. Instalacja elektryczna w kamperze.
Budowa własnego kampera może dać tyle samo frajdy co późniejsze wyj
TT Plast partnerem grywalizacji
Z radością informujemy, że partnerem ostatniej edycji grywalizacji
Powódź a instalacja elektryczna – co zrobić zaraz po ustą
Powódź może poważnie uszkodzić instalację elektryczną, stwarzając z
@Jareq Dzień dobry,
jak był Pan uprzejmy zauwazyć, zgodnie z PN-HD 60364-7-703:2007 wszystkie obwody sauny z wyjątkiem obwodu ogrzewacza sauny powinny być objęte ochroną uzupełniającą za pomocą jednego lub większej liczby wyłączników różnicowoprądowych o Iróżn nie większe jak 30mA.
Gdyby w układzie TT stosować jedynie zabezpieczenie nadprądowe, to warunkiem skutecznosci ochrony jak w układzie TN, czyli dotyczący rezystancji pętli zwarciowej:
Zs mniejsze lub równe Uo / Ia czyli w Pana przypadku Zs ma byc mniejsze lub równe 2,874 Ω.
Żeby nie było nieporozumień co to jest Zs - to impedancja (rezystancja) pętli zwarciowej w układzie TT obejmująca uziemienie przewodu ochronnego odbiornika(-ów) i uziemienie w stacji zasilającej w Ω.
Wniosek jest taki, że obecnie ta ochrona jest nieskuteczna.