29 odpowiedzi

Sprawdź

Róznica w wysokości gniazdek

Andrzej 0 pkt dodane:

Witam.

Czy jest norma mówiaca o możliwych rózniacach w wysokosci montazu gniazdek? klient wypatrzył róznicę 1 cm po montazu gniazdek w jednym pomieszczeniu i nie wiem czy przerabiać czy jest mozliwosc obrony

 • Cześć! Nie ma wymogów związanych z wysokością na jakiej należy montować gniazda, są wyłącznie zalecenia (np. opisane w normach SEP). Jeżeli nie jest to gniazdo w łazience lub kuchni i nie zachodzi na nieodpowiednią strefę to jest to zgodne postępowanie z prawem budowlanym.

  Inną kwestią są Twoje ustalenia z inwestorem. Pytanie brzmi czy podpisałeś z nim umowę? Czy w umowie umieściłeś zapisy dotyczące ustalonej wysokości? Jeżeli tak, to niestety może to być problem. Jeżeli takich zapisów nie było w umowie to jest to kwestia waszej wspólnej interpretacji. Proponuję się zwyczajnie dogadać. 

 • Norma jest taka że chyba jest upierdliwy lub biedny i szuka niestety jak tu uskubać parę groszy, a na 1cm można naciągnąć na puszkach pod warunkiem że są w miarę dobrze obsadzone i regulacja jest możliwa. 

  Nie takich już na budowach się spotka co kartki przeciska na tynkach na 2,5 łacie bo tynki są nierówne lub posadzki na 5-7m maja 2-3mm różnicy.

  A to jest stan deweloperski 5tyś/1m2 czy premium za 15tyś/za1m2 ?

  Jeżeli nie chcesz się ścierać to może sobie ewentualnie sam to zrobić, a każda ingerencja w instalacje kończy się brakiem gwarancji w przyszłości.

 • Tu bardziej walczysz o swoje dobre imię. Każdy ma inne poczucie estetyki i dla inwestora może być to widoczne i drażniące. Chociaż jeśli jest to gniazdo gdzieś za kanapą itp to po prostu czepialstwo. Na Twoim miejscu poprawiłbym gniazdo i po problemie. A jeśli trzeba podkuć puszkę to poinformuj że trzeba dziurkę w ścianie poprawić to często już z tego rezygnuje inwestor bo ściany pomalowane itd. 

 • Nie znam normy określającej taką wysokość, znam natomiast normę N SEP-E-002 w której są sugerowane pewne rozwiązania. W normie tej znajdują się zalecenia:

  5.2.2.1 Łączniki należy umieszczać obok drzwi w strefie pionowej tak, aby środek najwyżej położonego łącznika znajdował się nie wyżej niż 115 cm nad gotową powierzchnią podłogi.

  5.2.2.2 Gniazda wtyczkowe i łączniki instalowane ponad powierzchniami pracy powinny być umieszczane w poziomej strefie instalacyjnej na zalecanej wysokości 105 cm ponad gotową powierzchnią podłogi.

  W punkcie 5.2.2.3 jest zapis "Gniazda wtyczkowe, łączniki i wypusty przyłączeniowe które muszą być umieszczone poza zalecanymi strefami instalowania powinne być zasilane..."
   

  Tak jak wspomniałem są to zalecenia, dobre praktyki, ale nie znam norm lub innych aktów prawnych które by obowiązkowo narzucały konkretne wymiary.

 • Nie słyszałem o takim zapisie w normie, który mówiłby o tym że gniazdka muszą być montowane na tej samej wysokości.

  Bardziej chodzi tu estetykę i staranność wykonywanych prac przy montażu instalacji.

  Jeżeli "gołym" okiem widać różnicę w wysokości, to rzeczywiście może to drażnić właściciela. Jeżeli różnicy nie widać, to znaczy że klient jest bardzo skrupulatny. Można by powiedzieć że się czepia, ale z drugiej strony, jako klient ma prawo oczekiwać starannie wykonanej pracy.

  Ja osobiście, gdyby klient nalegał, przesunąłbym to gniazdko aby zachować dobre imię i zostawić po sobie dobre wrażenie.