7 odpowiedzi

Sprawdź

rozdział PEN

elektryk813 0 pkt dodane:

sieć TN-C czy można w ZK przy liczniku zrobić rozdział przewodu PEN, wykonać uziemienie rozdziału i 5 żyłowym wlz zasilić dom/mieszkanie ? 

 • ajotnet 142 pkt

  Jak ciągniesz z SL przy ZK kabel 5x nie masz wyjścia i musisz podłączyć się zazwyczaj do PEN. 

 • Tak jak kolega wcześniej pisał - ustal z energetyką. 

  Punkt rozdziału powinno się uziemić - ale w wielu wypadkach nie da się teg zrobić (np. w bloku, przy modernizacji instalacji elektrycznej w mieszkaniu). Od wielu lat są różne interpretacje konieczności uziemień przez elektryków. 

 • Peter45 0 pkt

  Uważam że lepiej rozdział zrobić w tablicy rozdzielczej w budynku już. A budynek zasilić kablem 4 razy. Mniejsze ryzyko. 

 • Łukasz Sachmata 0 pkt

  To zależy, czy operator zgadza się na wykonanie podziału w ZKP. ENEA się na przykład na to nie zgadza, podział każą robić po stronie instalacji odbiorczej. Wszystko jest opisane w warunkach technicznych przyłączenia.

  Moim zdaniem podział w złączu jest gorszym rozwiązaniem, bo w przypadku uszkodzenia się zacisku N w liczniku ryzykujemy uszkodzeniem zainstalowanych w domu urządzeń. Lepiej zasilić budynek WLZ 4-żyłowym, a podziału dokonać w głównej tablicy rozdzielczej. Punkt podziału uziemić przez połączenie z główną szyną wyrównawczą.