Przeczytano 860 razy

Rodzaje kabli w domu jednorodzinnym.

Przychodzę z pytaniem. Jakie okablowanie prowadzimy w domu. 

Wiadomo jest to YdY 3x2.5mm2 gniazda 

YdY 3x1.5mm2 oświetlenie 

 A internet ? LAN jak sie nie myle. Skretka internetowa kat. 5

A i jak jest z inteligentnym domem ? Okablowanie np. do sterowania rolet. Jaki idzie tam przewód i jakie moduły mniej więcej znajdują się w rozdzielnicy. 

Czy są jakieś inne rzeczy gdzie prowadzić potrzebujemy jakiś inny rodzaj przewodu ?

Odpowiedzi (5)

 • Cześć! Wszystko zależy jaką instalację chcesz prowadzić. Np. są systemy które wymagają puszczania okablowania w formie gwiazdy za pomocą skrętki (np. DEIMIC - patrz filmik). Warto także zwrócić uwagę na fakt stosowania kamer IP oraz domofonów IP, które stają się powoli standardem. Będą one operować na skrętkach.

 • ajonet.

  Do tej pory na żadnych z instalacji z którymi miałem styczność, w których przewód antenowy to Triset żelowany nie widziałem by ciekł żel.. A niektóre instalacje maja wiecej niz 10lat i przewód wygląda jak nowy, oczywiscie wszędzie złaczki kompresyjne.

 • Co do TV anten wszystkie koncentryki zewnętrzne odporne na UV czarne, a w środku białe. żadne żelowane to nie ziemia tylko ściany. A temperatura na elewacjach i pod tynkami w gorące lato spowodują iż różnica poziomów "antena-gniazdo" wyrórna to iż żelek wypłynie w gnieździe ze ściany lub rozdzielnicy multimedialnej. Mało przyjemne sprzątanie tego...

  Przewody wszystkie dostępne w hurtowniach YDY oraz OMY OW oraz wszystkie nowe oznaczenia dostępne i posiadające certyfikaty i deklaracje zgodności, a i takie jak w opisie czy w projekcie zawarte.

  Skrętki internetowe od kategori UTP/FTP itp... 5e do 7 mej jak czujesz taka potrzebę i masz na to środki nik Ci tego nie zabroni, a czy wykorzystasz to kiedyś w domu Twoja sprawa. Im droższe kable i przewody tym droższy osprzęt końcowy z którego nie skorzystasz bo to nie fabryka mercedesa do TV z androidem kat 5e to już dobrze nawet bardzo ale dobrej jakości nie chińszczyzna alu powlekana miedzią lub stalowe pomiedziowane.

  Do rolet teraz wystarczy 3x jeżeli maja sterowanie pilotem jak nie to 4x ale to ustalisz z dostawcą rolet bo każdy ma inne specyfikacje potrzeby i pieniądze inwestor do wydania czy zwyklaki czy cudesy.

 • Z tego ca ja mam do czynienia to:
  - od anten do szafki multimedialnej Triset żelowany
  - od szafki do gniazd triset 113
  - LAN skrętka kat 6
  - alarmówka YTDY
  - ppoż YnTKSYekw

  - audio – no i tu to kwestia spaczenia audiofilskiego 😉
  - automatyka w zależności od systemu część ogarnie się na LAN część na kablach EIB BUS KNX a część na zwykłych😊.
  Wszystko też zależy od tego czy w tynku, rurkach, korytkach itp. Itd.
  A co do osprzętu w szafkach to zależy w których bo tu to od zwykłego nadprądowego, zugów po sterowniki PLC, komputery przemysłowe, przetworniki pomiarowe …