Przeczytano 725 razy

Przeciekający balkon

Czym uszczelnić balkon? Dom z lat 90 więc balkony już swoje przeżyły. Obecnie w kilku miejscach po deszczach przesiąka woda. Będę skuwał wierzchnią warstwę wymieniał izolację i opierzenia. Następnie na papę chciałem ułożyć legary na których będzie zamocowana deska kompozytowa - czy to dobre rozwiązanie? Dodatkowo do uszczelnienia papą mam daszek nad drzwiami wejściowymi 3x1,2 m (na nim papa będzie warstwą ostateczną).

Zastanawiam się nad tą papą. Czy mieliście już z taką doświadczenie?

https://izohan.eu/produkt/nexler-premium-one-pye-pv250-s53/ 
 

p.s.

@ajotnet pisałeś o papach, spotkałeś się może z tym modelem papy?

Odpowiedzi (21)

 • Sam się zdziwiłem, ile jest teraz możliwości izolacji balkonu i tarasu. Możemy wybierać między foliami w płynie, izolacjami mineralnymi, matami izolacyjnymi czy płynnymi membranami. Wszystko łatwo się nanosi (wystarczy nawet pędzel zy wałek) i rozprowadza. Izolacja doskonale chroni przed wodą, jest też odporna na promieniowanie UV i chemikalia,

 • Tak dodatkowo jeszcze, fajnym rozwiazaniem na balkon na beton jest tz folia w plynie ale nie taka w wiaderku gotowa tylko taka 2 akladnikowa w workach. Nakladasz paca. I nie ma bata ze cos przecieknie. Mozesz wody w to lac i basen;)

 • Remont się dokonał czy nadal pozostał, bo zima już za pasem i roboty takie to już problem. Wiele wątków się tu porusza tylko nie wiemy czy to skutkuje czymś czy tylko pisaniem dla zabicia czasu ?

  • @ajotnet: remont się przedłużył na wiosnę/lato. Jak to często bywa wykonawca zawiódł więc wszystkie materiały mam kupione i mam nadzieję że od wiosny ruszę dalej z robotą. Przyznam, że Twoje wskazówki pomogły w wybraniu papy :)

  • @Piotr Bibik: To git, sam widzisz nie wszystko jest po naszej myśli. Staraj się papę trzymać w pionie, bo się zgnieciona rolada zrobi do wiosny, temperatur nie będzie to się nie skleji Większość czasem myśli że nie mamy co robić, lub nie chcemy, a po prostu nam dnia brakuje i większość tylko czeka do weekendu aby na RODOS odpalić wrotki bo ziemia ciągnie. Odetchnąć, odstresować się i ładować aku na poniedziałek do piątku. A inwestorzy płatnicy jak tylko dopadną już wykonawcę to zrób to a tamto a jeszcze to a tamto i zamiast siedzieć 2-3 dni jesteś tydzień bo kolejka czeka i wiesz że szybko nie wrócisz.

  • @ajotnet: Papa stoi w pionie. W złym okresie dopadły mnie te przymusowe remonty, bo o wykonawców trudno i mało kto chce się bawić w remonty. Lepiej wziąć dużą budowę. Trudno się temu dziwić więc cóż, rozwlecze się w czasie...

 • Bierz ponad 6mm wierzchnia

 • Byłem na RODOS...

  Remmers Polska | Remmers

  Oni mają full wypas na te klimaty i się sprawdza.

  Co do papy to jasne że tak ale naprawdę musiał byś jeszcze dobrze i to wyrównane podłoże pod nią i dobrze zagruntowaną.

  Pewnie że każda papa wierzchniego krycia gruba i ciężka w rolkach max 5mb.

  Mój kolega ostatnio kupował papę nie termozgrzewalną, ale z warstwą zrywalną folii i przyklejasz jak taśmę, tak się trzyma pierniczona że jak masz zagruntowane (na czarno powierzchnię) to jak przyłożysz to ni chu hu nie oderwiesz... Mówi ze chciał cos tam oderwać i poprawić 2-3cm to nie ma szans. Mogę sprawdzić co to za wynalazek nowy bez palnika jak taśma chyba 200 pln rolka.

  Legary położysz na papę ale jak chcesz to kotwic do podłoża (tylko położyć i po klinować, drewno pracuje jak nie od temperatur i wilgotności jak też od wiatru itp) ?

  Jak położysz papę czy izolację to jej już nie powiercisz, ale na dystansach do poziomowania i owszem. Dobre drewno lub jakieś egzotyczne nie jest tanie.

  Wraca znów temat konserwacji drewna (malowania, impregnowania) pod deskami od strony papy. Nic nie jest wieczne ale te prace są upierdliwe i pracochłonne.

  • @ajotnet: poruszyłeś tematy nad którymi ciągle myślę. Zastanawiam się, czy po skuciu obecnej warstwy wierzchniej na balkonie, nie wymierzyć legarów, powiercić i osadzić kołki rozporowe i dopiero wówczas montować papę - wkręty wstępnie zamocowane aby papa nie zalepiła otworów ;). Później wkręty wymienić na nierdzewne, a pomiędzy papę i legary dać dodatkowe uszczelnienie (jeszcze nie wiem co). Wówczas powinno być szczelnie. 

   Odnośnie konserwacji deski kompozytowej, rozmawiałem z producentem który jedynie zaleca konserwację w postaci mycia. Jak napisali w instrukcji:

   Deski kompozytowe GALA nie wymagają konserwacji, impregnacji oraz malowania. Ponadto nie butwieją oraz są odporne na wodę, warunki atmosferyczne, niskie temperatury i szkodniki (np. termity).

   https://dlh.pl/deska-tarasowa-kompozytowa-gala-25x150-grafit.html

  • @Piotr Bibik: No tak deska kompozytowa to bezproblematyczna, ale na słońce to cholera gorąca gołą nogą nie staniesz a po to jest balkon czy taras, (ale nie ma wyboru lepszego)...

   Nie praktykuje się szczelnego opatulania drewna papą, legarów z kompozytu bo też są takie nie podgrzejesz papą i palnikiem.

  • @ajotnet: może źle się wyraziłem. Papę mam zamiar ułożyć na betonowym zagruntowanym betonie. Jak to spokojnie ostygnie (w praktyce po kilku dniach) dopiero będę montował legary kompozytowe i uszczelnianie jakąś taśmą na zimno.

  • Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

   @Piotr Bibik: Przewiercając papę ? Nie uszczelnisz tego profesjonalnie jak dachu, to takie półśrodki na krótko...

   Chyba że na papę to sobie przykleisz klejem dekarskim na papę są różne regulacje i wysokości, a na to legary :

   Wspornik legary - Niska cena na Allegro.pl

   fajne nowe wynalazki....

  • @ajotnet: tego nie znałem! Oczywiście masz rację. Dzięki kolejny temat do rozpoznania.

  • @Piotr Bibik: Proszę, mogę to pomogę... Ale fajne teraz robią widziałem to u kogoś gdzieś na tarasie zewnętrznym ale takim duuuużym, dokładali tego więcej bo rozpiętości były większe, a legary z kompozytu się uginały, ale dołożyli i było git, to nie wina podstaw ale plastiku, to nie belka drewniana 15x15 twarda i sztywna.

   No może tam tańcować będziesz....

   Nie zapomnij że musisz wywinąć na ścianę tę papę jakieś 10-15cm min wyżej.

  • @ajotnet: o wywijaniu papy pamiętam. Teraz muszę ustalić czy papa z posypką na daszek (nic na niej nie będzie), nadaje się również na montaż pod deską kompozytową. Ale to już są pytania do producenta papy ;)

  • @Piotr Bibik: Jak najbardziej. POSYPKA TO PAPA WIERZCHNIEGO KRYCIA. Inne to papy podkładowe więc traktować trzeba jako szpary miedzy deskami czy zwykłymi czy kompozytowymi więc to jest wierzch jak i odporność na UV. Więc jak najbardziej tak.

   A by tez nie była śliska dla śniegu jak by nie była szorstka i do chodzenia aby nie poślizgnął się człowiek i jak po lodzie na dół zjechał po to posypka. Ja kupowałem też posypkę we wiaderku dla uzupełnień jak by przepalił niechcący palnikiem.

   Papę nawet dobierzesz w kolorze bo teraz robią, nawet niebieską, zielona, czerwoną, szarą standard.