Witam,
Mam puszczony kabel (3 żyłowy: brązowy, niebieski , biało zielony) pomiędzy 2 pomieszczeniami . Gdy podłącze pod niego faze i przewód neutralny to na końcówce mam napięcie i na przewodzie fazowym i uziemiającym . Nie bardzo mam jak wymienić ten przewód (kupę roboty by z tym było) .
Czy w takim wypadku bezpieczniej było by użyć przewody z przebiciem jako przewód neutralny , czy to nie ma znaczenia i może być użyty jako fazowy ?
Odpowiedzi (4)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Uzupełnię wypowiedź @Tomasz Brzostowski o wyjaśnienie.
Do początku lat 90 w Polsce obowiązywał układ połączeń sieci TN-C w którym ochrona przeciwporażeniowa była wykonywana poprzez tzw. zerowanie. W tym układzie wykorzystuje się dwa przewody fazowy oznaczany L i PEN (instalacja 1-fazowa). Ale od około 30 lat zmienił się system i teraz instalacje elektryczne w większości wykonuje się w układzie TN-S, czyli w instalacji 1-fazowej wykorzystuje się wyłącznik różnicowoprądowy i trzy przewody: fazowy (L), neutralny (N), ochronny (PE).
W opisywanym przypadku jest instalacja 3-przewodowa a wiec układ TN-S i NIE MOŻNA z TN-S przejść na TN-C.
Pytanie z jakiego powodu powstało uszkodzenie przewodu? Może da się go naprawić? Pytanie na jakiej podstawie twierdzisz, że pozostałe dwie żyły są sprawne? W zaistniałej sytuacji należy przeprowadzić pomiar rezystancji izolacji omawianego przewodu i dopiero na tej podstawie można stwierdzić w jakim stanie jest przewód.
Owszem, można bez wymiany przewodu zrobić tak, aby działało, ale należy mieć świadomość podejmowanego ryzyka dla zdrowia i życia osób które mają kontakt z urządzeniami zasilanymi tym przewodem, oraz ewentualnymi konsekwencjami prawnymi (odpowiedzialność) w przypadku gdy ktoś zginie lub dozna uszczerbku na zdrowiu spowodowanego niesprawną instalacją elektryczną? Należy pamiętać również o możliwych kłopotach z ubezpieczycielem w przypadku ubiegania się o wypłatę odszkodowania...
W razie wypadku nikt nie będzie pytał o ilość roboty czy o koszty związane z koniecznością wymiany przewodu. Po prostu należy wymienić i tyle.
-
@Piotr Bibik: Dziękuję za wyjaśnienie. Nie zagłębiałem się w szczegóły, ponieważ nie brałem w ogóle pod uwagę możliwości wykorzystania dwóch żył w uszkodzonym przewodzie. Dla mnie sprawa jest jasna i jednoznaczna, bez względu na rodzaj sieci, czy jest to TNC czy TNS, nie wolno eksploatować uszkodzonego przewodu, nawet w przypadku gdy uszkodzona jest tylko jedna żyła (w powyższym przypadku jestem pewien że są uszkodzone co najmniej dwie żyły).
-
-
Najlepiej nie bawić się w kabinowymi i odrazu coś takiego wymieniać
Czytaj także:
Upalony przewód neutralny N
Domek jednorodzinny z instalacją 3-fazową w układzie połączeń TN-S.
Przewód neutralny/zerowy
Zupełnie przypadkiem na jednym z portali powiedzmy informacyjno-pub
Przerwa na neutralnym
WitamPytanie z ciekawości1. co może się stać jeśli przewód neutraln
Instalacja odgromowa, doziemienie, próbniki – oto zasady
Zadaniem instalacji odgromowej jest ochrona obiektu przed uderzenia
Ogrzewanie podłogowe elektryczne- co powinniśmy wiedzieć?
Coraz więcej inwestorów budujących dom, zastanawia się nad wyborem
Jak podłączyć płytę indukcyjną?
Podłączenie nowej płyty indukcyjnej do kuchni może być wyzwaniem dl
Uszkodzony przewód powinien być bezwzględnie wymieniony. Eksploatowanie takiego przewodu jest bardzo niebezpieczne, grozi nie tylko porażeniem prądem elektrycznym ale również pożarem.
Jeżeli przebicie jest spowodowane uszkodzeniem mechanicznym, miejscowym, to można taki przewód naprawić, ale musi to zrobić elektryk. Po naprawie należy wykonać pomiar rezystancji izolacji przewodu, zresztą po wymianie przewodu na nowy taki pomiar również powinien być wykonany.