4 odpowiedzi

Sprawdź

Proszę o pomoc w doborze czujek ruchu i obecności

Pytania od klientów TIM.pl dodane:

Dzień dobry, potrzebuję pomocy w doborze czujek ruchu i obecności w mieszkaniu. Robię aktualnie remont w mieszkaniu i chciałbym zamontować czujki ruchu które będą włączały światło z regulacją po jakim czasie mają zgasnąć no i dobrze by było, żeby miały regulację natężenia oświetlenia (żeby nie włączały mi światła w dzień) Również prosiłbym o polecenie czujki obecności z regulacją. Mam w domu dziewczynkę, która nigdzie nie gasi światła. No i najważniejsze, mamy psa...nie chciałbym, żeby włączał światło, to mały pies do 10 kg. 

Proszę o linki do polecanych czujek na TIM.pl

 • Jak już napisał @artel electric temat nie jest łatwy. Powstają podstawowe pytania:

  Czy czujniki będą autonomiczne, czy może będą podłączone pod system alarmowy który będzie sterował oświetleniem?
  W jakich miejscach będą te czujniki montowane?
  Jaki obszar mają monitorować?

  W uproszczeniu, czujnik obecności ma wydzielone strefy w których działa bardzo wysoka czułość (obecność) i mniej czułe (ruch) więc należy właściwie dobrać rozmieszczenie i ilość czujników.

  Temat doboru czujników ruchu został przystępnie opisany w poniższym poradniku.


  Jaki czujnik ruchu wybrać i jakich błędów unikać? Poradnik dla każdego

  Proszę o zapoznanie się z materiałem i podanie większej ilości informacji które pomogą właściwie dobrać czujniki.

  A może warto pomyśleć nad innym rozwiązaniem, w którym czujnik ruchu (zasilany z baterii lub z sieci 230V) podaje sygnał np. do switchBox Light który bezprzewodowo (po Wi-Fi) wysyła informacje do innego urządzenia z oferty Blebox lub Simon 54 GO które bezpośrednio steruje oświetleniem. W tym rozwiązaniu czujnik ruchu wystarczy jak poda nam sygnał o wykryciu ruchu, resztą (logiką) zajmują się elementy Blebox lub Simon 54 GO. W takim przypadku z czujnika ruchu jesteśmy w stanie odczytać przynajmniej dwa stany od których możemy uzależnić dalsze działania automatyki:

       zbocze narastające - czujnik wykrył ruch
       zbocze opadające - czujnik nie wykrywa ruchu

  W oparciu o te stany po stronie Blebox można realizować różne układy co prezentuje poniższe zdjęcie.

 • Temat niby prosty, ale trochę zawiły...Na rynku mamy kilka rodzajów czujników: pasywne (podczerwień), aktywne (ultradźwięki), ultradźwiękowe, laserowe czy wizyjne. Po krótce opiszę dwa z nich.

  Pasywne "PIR" - działają na zasadzie wykrywania zmiany temperatury w pomieszczeniu, lecz raczej nie sprawdzą się jednak w Twoim przypadku z uwagi na posiadanie zwierzęcia, które emituje ciepło występują oczywiście modele odporne na zwierzęta, lecz przystosowane bardziej do instalacji alarmowej (12-48 DC). Należy również pamiętać, że mogą mieć problem z zadziałaniem przy powolnym równoległym do czujnika poruszaniu się oraz by nie instalować urządzenia zbyt blisko źródeł ciepła, gdyż może zakłócać jego pracę.

  Aktywne - działające na zasadzie emisji fali elektromagnetycznej. W przeciwieństwie do "PIR" lepiej wykrywają ruch również równoległy do urządzenia, nie reagują też na zmiany temperatury. W większości potrafią wykryć ruch przez cienkie "przeszkody" np. ściany GK co może być wadą jak też zaletą (niewidoczny montaż nad sufitem GK) raczej nie występują w opcji odporności na zwierzęta.

  Czujnik obecności - z zasady jest też czujnikiem ruchu, ale z wiadomych względów na pewno nie sprawdzi się w przypadku posiadania czworonoga.

  Jedyne co mogę polecić to instalacja czujników "PIR" DC odpornych na zwierzęta wraz zabudowaną automatyką przetwarzającą napięcie, ewentualnie zastosowanie czujników z regulowaną w poziomie głowicą i ustawienia jej na zasadzie prób i błędów, aby nie wykryła pieska i ustawienie czasu działania wg potrzeb, każdy czujnik posiada regulację natężenia oświetlenia.

  Należy zwrócić uwagę na dobór czujki ze względu na jej umiejscowienie, aby swoim zasięgiem obejmowała powierzchnię, na której powinna zareagować, na rynku występują różne kąty "widzenia".

  Jeśli chcesz mogę narysować układ do sterowania na DC.

  Może pomogłem, ale jeśli znajdziesz coś bardziej praktycznego daj znać.