Przeczytano 1 032 razy

Projekt instalacji odgromowej - co powinien zawierać?

Podpisałem w 2019 r z klientem umowę na wykonanie instalacji odgromowej. Wykonałem rysunek rozmieszczenia na dachu i ścianach i potem zgodnie z tym 4 przewody odprowadzające, zwody, złącza kontrolne i uziemienie (szpilki). Zrobiłem pomiary. Klient nie chce zapłacić ponieważ domaga się wykonania w tej cenie również instalacji odgromowej wewnętrznej. Twierdzi że rysunek to nie projekt bo nie ma obliczeń. Ktoś się z tym spotkał? Jak z tego wybrnąć?

Odpowiedzi (14)

 • W temacie instalacji odgromowej polecamy też lekturę tekstu na "Instalacja odgromowa, doziemienie, próbniki – oto zasady pracy elektryka!" blogu.

 • Według obecnie obowiązującej przepisów „instalacja odgromowa” jest częścią LPS.

  LPS, czyli urządzenie piorunochronne jest to kompletne urządzenie stosowane do redukcji szkód fizycznych powodowanych wyładowaniami piorunowymi w obiekt, składa się z zewnętrznego i wewnętrznego urządzenia piorunochronnego.

  Według tak podanej definicji projekt powinien zawierać elementy zewnętrznej instalacji odgromowej wraz z rysunkami technicznymi i obliczeniami, oraz projekt wewnętrznej instalacji piorunochronnej w skład której wchodzi wyrównanie potencjałów i ograniczanie przepięć na zasilaniu i torach sygnałowych w obiekcie, oraz system uziemienia który ma za zadanie rozproszenie prądu piorunowego w ziemi z uwzględnieniem ochrony przed napięciami dotykowymi i krokowymi. Projekt powinien uwzględniać sposoby rozprowadzenia przewodów po budynku z szczególnym uwzględnieniem odstępów izolacyjnych od elementów zewnętrznej instalacji odgromowej (zewnętrznego LPS).

  Projekt powinien być wykonany i zatwierdzony przez osoby z odpowiednimi aktualnymi uprawnieniami w zakresie projektowania instalacji elektrycznych.

  • @Piotr Bibik: Dzieki z ainformację !

  • @Piotr Bibik:dzięki! A wiesz może czy deweloper ma obowiązek dostarczenia nabywcy takiego projektu? Na swojego nie mogę znaleźć przepisu.

  • @LucasT: Zaraz do tego dojdziemy. Poniżej wypisz proszę w punktach (same hasła), co Twoim zdaniem powinien zawierać taki kompletny projekt? Według przytoczonej definicji LPS.

  • @Piotr Bibik:rozumiem że to nie jest test z wiedzy?:)

   Jeśli chodzi o moje potrzeby:

   1. Potrzebuje wiedzieć gdzie znajdują się odprowadzenia od zwodow, będę miał robiony coś na kształt żagla nad tarasem, akurat wiercenie narożne  i dosyć głęboko. Wiem że są pewnie na styku tynku i ściany, ale wolałbym znać dokładnie położenie

   2. Uziomy.  Będę sądził bardzo dużo od razu wysokich świerków. Chce przeslonic słup niskiego napięcia, który mam na działce nieopodal domu. Jak się domyślam słup ma swoje własne uziemienie od lat 80, i zastanawiam się czy uziomy domu może być m.in połączony z uziemieniem słupa? Jeśli tak, to słup ma.uziemienie pionowe? Wyobrażam to sobie jako szpile na kilka metrów w dół. Wszystko dotyczy jednego narożnika domu, znane mi są wszystkie instalacje poza tą jedną. Stąd pytanie :)

  • @LucasT

   Nie, jest to test wiedzy, a tylko prośba o zastanowienie się aby łatwiej było kontynuować dalszą dyskusję.

   Przypomnę, rozmawiamy o projekcie LPS, (kompletne urządzenie stosowane do redukcji szkód fizycznych powodowanych wyładowaniami piorunowymi w obiekt, składa się z zewnętrznego i wewnętrznego urządzenia piorunochronnego).

   W skład LPS wchodzą:

   - zewnętrzna instalacja odgromowa,

   - system wyrównania potencjałów,

   - uziemienie,

   - ochrona przeciwprzepięciowa (zasilanie),

   - ochrona przeciwprzepięciowa (sygnałowa np. kamery, anteny itp),

   - ostępy izolacyjne (jak poprowadzić przewody i kable)

   Czyli projekt LPS powinien zawierać szczegółowe projekty i wytyczne wszystkich przytoczonych powyżej punktów (że o kompatybilności elektromagnetycznej nie wspomnę) ;)

   Rozmawiając tylko o małym fragmencie, jakim jest zewnętrzna instalacja odgromowa (bez uziemienia) to bardzo rzadko spotykam projekt. Przeważnie są to uproszczone rysunki lub wytyczne dla instalatora.

   Różnica?

   Z projektem wiąże się pewna odpowiedzialność, dobór i umiejscowienie elementów jest poparte obliczeniami.

   A jak tego nie ma, cóż…

   Poniżej link do materiału z którego można pobrać projekt zewnętrznej instalacji odgromowej (do pobrania dwa pliki). Proszę obejrzeć i zobaczyć czy takie projekty są dostarczane, i czym różnią się od tego co na rynku budownictwa jednorodzinnego funkcjonuje.

   https://www.napiecie.salama.pl/z-czego-wykonac-instalacje-odgromowa/#LPS-projekt-instalacji-odgromow

  •  

   Uziemienie. Do tego trzeba dołożyć projekt uziemienia. Dołożyć, ponieważ nie wystarczy tylko zejść z rezystancją poniżej 10 Ohm, lecz według definicji należy również ograniczyć napięcia dotykowe i krokowe tak aby były bezpieczne dla postronnych osób.

   Zrobić to można tylko przez wykonanie odpowiednich pomiarów, zaprojektowanie i wykonanie uziemienia tak aby było bezpieczne. Niestety definicja LPS określa jasno że jeśli ktoś przechodzi koło przewodu odprowadzającego, a właśnie uderzył piorun, to przechodzącemu człowiekowi nie może się nic stać (napięcia krokowe).

   W szczególnych przypadkach zdarzyć się może, że koszt wykonania kompletnego LPS przewyższy wartość chronionego obiektu. Cóż jeśli jednak z analizy ryzyka wychodzi że LPS ma zostać założony i projektant to nie ma wyjścia. Wartość obiektu wzrasta 😉

  • @Piotr Bibik: odpisuje późno bo musiałem na spokojnie się wczytać. Bardzo dziękuję za te wiedzę.  Jestem po dodatkowej lekturze, więc koge uznać ze coś tam wiem. 

   Moje pytanie bierze się stąd, że bardzo nie lubię mieć zrobionych rzeczy wbrew zasadom, bo po cis te zasady są. 

   Chce wykonać pracę, o których pisałem wcześniej, a jednocześnie.rozumiem z Twojego wpisu że montaż kompletnego LPS nie jest niczyim obowiązkiem. 

   Jednocześnie deweloper zapewnia mnie, że nie posiada w dokumentacji instalacji odgromienia. Może faktycznie oparlo się to na rysunkach, o których mówisz. Dodatkowo, jak pisałem, obecność słupa może utrudniać sprawę, bo ja sam bym pomyślał o połączeniu uziemienia. 

   A mi właściwie chodzi o proste pytanie "gdzie idzie drut?":) 

   Niczego pewnie nie zepsuje, ale kopanie pod duże drzewa wg projektu i trafienie na uziemienia to będzie kłopot. 

   Jednocześnie bardzo dziękuję za tak przedstawione informację, które mi towarzyszą już od zeszłego roku na Twoim blogu :)

  • @LucasT: Nie do końca tak. W skrócie.

   Na domach jednorodzinnych nie ma obowiązku montowania zewnetrznej nstalacji odgromowej, chyba, że na podstawiwe odpowiednich wyliczeń projektant ustali, że jest duży poziom ryzyka i taką instalację zaprojektuje, lub każe wykonać.

   Jeśli już z jakichkolwiek powodów montujemy na budynku zewnętrzną instalację odgromową, to jest to część LPS (definicję już podawałem) i należy wykonać wszytko zgodnie ze sztuką.

   Odnośnie wewnętrznej częśći LPS, to już obowiązujące prawo to narzuca. Chodzi o ochronę przeciwprzepieciową i wyrównanie potencjałów. 

   Tu również prawo określa, że nalezy wykonać, ale nie określa jak. Więc pozostaje stosować się do wytycznych producentów aby ta ochrona była skuteczna. Z tym już jest w praktyce gorzej. 

   W praktyce w wielu przypadkach ma być ogranicznik przepieć, więc jest, a jaki? Czy dobrze podłączony? Czy odpowiedznio jest zachowane stopniowanie? Cóż więcej pisać, wiemy jak do tego podchodzi większość instalatorów na developerce. Cena Czyni Cuda. 

   Jak rozłożone jest uziemienie słupa? 

   Cóż można próbować sprawdzić w dokumentacji jaką powinien posiadać własciciel słupa, lub jeśli masz odpowiednie mierniki i duże doświadczenie w pomiarach rezystancji uziemienia, można spróbować przynajmniej oszacować jak rozkłada się rezystancja i na tej podstawie choć domyslać się jak ta stal jest rozłożona.

   Kończąc, miło mi, że moje materiały sa pomocne :)

  • @Piotr Bibik:bardzo pomocne. Niestety w tego typu pomiarach jestem słaby, nie będę się za to brał. Dużo mi wyjaśniłes. 

   Tym niemniej spodziewałem się że deweloper powie mi że druty idą po tych i tych ścianach w takim i takim miejscu itd. 

   Widać wolną amerykanka trochę....

  • @LucasT: Po ścianach może uda się namierzyć patrząc gdzie przewody odprowadzające schodzą z dachu i gdzie są złącza pomiarowe.

  • @Piotr Bibik:no właśnie nie widać. Mam szalony pomysl pozyczenia od syna drona.  I.mowie poważnie:)