Witam szanowne grono.
Ostatni ospotkałem się z takim oto przypadkiem.
Pompa wibracyjna podłączona jest jest poprzez wyłącznik różnicowoproądowy. Załączanie pompy poprzez stycznik.
Niestety w sposób losowy, od czasu do czasu, róznicówka zostaje wyzwolona. Zdarza się to i w czasie załączania pompy i w czasie wyłączania. Ale nie za kadym razem. Jest w tym spora "dowolność". Zdarza się, że uda się pompę załączyć i wyłaczyć 10 razy i wszsytko jest OK. A czasem co 2-3 włączenie/wyłączenie następuje zadziałanie wyłącznika różnicowego.
Testowane było kilka modeli pomp ... i ciale to samo.
Problem udało sie rozwiązać. Roznolegle z pompą trzeba podłączyć dowolny odbiornik.... testowano z żarówką, zasilaczem do lampek LED, grzałką..... cokolwiek podłączone rownolegle do pompy powoduje, że wyłącznik różnicowoproądowy nie jest wyzwalany.
Problem został rozwiązany za pomoca żarówki. Ale jaka jest przyczyna tego ? Dlaczego tak się dzieje i dlaczgo "żarówka" pomaga ?
Odpowiedzi (5)
-
Na laboratoriach widziałem obwód RLC w którym zakłócenia znikały po wpięciu niepodłączonego kabla oscyloskopowego (pojemność?)
w tym przypadku - czy nie jest możliwe by podpięcie równolegle innego odbiornika zmieniło ostateczną harakterystykę układu?
zapytam przekornie - czy jeśli równolegle zamiast żarówki podłączymy kolejną pompę - problem występuje częściej? -
Przydałoby się więcej informacji.
Jaki to wyłącznik różnicowoprądowy?
Ogólnie w wyłącznikach różnicowoprądowych są dwa typy wyzwalaczy: elektroniczny i elektromagnetyczny.
Pytanie jaki jest w tym konkretnym zabezpieczeniu, i czy cewka pompy nie generuje jakichś zakłóceń, które wyzwalają elektronikę w wyłączniku różnicowoprądowym?
Poza tym cewka w pompie powoduje impulsy, odbiornik rezystancyjny połączony równolegle trochę je "neutralizuje" ;)
Kolejna sprawa czy typ wyłącznika róznicowoprądowego jest prawidłowo dobrany?
Warto zwrócić uwagę na załączniki, które zamieściłem i na zapis:
"Ze względu na pewną asymetrię poszczególnych przebiegów sumujących przekładników prądowych może jednak wystąpić zadziałanie wyłącznika, mimo że nie został wytworzony prąd różnicowy."