3 odpowiedzi

Sprawdź

Pomiary rezystancji instalacji w smart home

ElektrycznyJas 4 pkt dodane:

Przeczytałem artykuł na portalu i nasunęło mi się pytanie. Chcąc prawidłowo wykonać pomiar rezystancji instalacji w mieszkaniu, w którym są w puszkach zainstalowane bezprzewodowe elementy inteligentnego domu, czy wszystkie te elementy trzeba wypinać? To przecież kupa roboty…

@Houssam Cheikhi może autor coś podpowie?

  • Przy pomiarach rezystancji izolacji jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że ograniczniki przepięć (SPD) lub inne urządzenia mogę mieć wpływ na wynik pomiaru lub mogą się uszkodzić, takie urządzenia należy odłączyć przed wykonaniem pomiaru rezystancji izolacji. Jeśli odłączenie takich urządzeń jest niemożliwe (np. ograniczników przepięć wbudowanych w stałe gniazda wtyczkowe), wówczas dla tego obwodu należy obniżyć napięcie probiercze do 250 V DC, ale rezystancja izolacji powinna mieć wartość co najmniej 1 MΩ. Przy pomiarze zwykłej instalacji 230/400V napięcie probiercze wynosi 500V a to na pewno usmaży elektronikę. 

  • Tak trzeba wypiąć całą elektronikę. Bez tego nie wykonasz prawidłowo pomiaru rezystancji izolacji, a jeśli zrobisz pomiar z podpiętą elektroniką to na 99,99% będzie nadawała się do wyrzucenia (poza tym, że pomiar wyjdzie błędny).   

    Trochę rzetelnej wiedzy znajdziesz tu:

    https://www.sonel.pl/pl/centrum-wiedzy/teoria-pomiarow/ochrona-przeciwporazeniowa/pomiary-rezystancj