Przeczytano 1 179 razy

Pomiary rezystancji instalacji w smart home

Przeczytałem artykuł na portalu i nasunęło mi się pytanie. Chcąc prawidłowo wykonać pomiar rezystancji instalacji w mieszkaniu, w którym są w puszkach zainstalowane bezprzewodowe elementy inteligentnego domu, czy wszystkie te elementy trzeba wypinać? To przecież kupa roboty…

@Houssam Cheikhi może autor coś podpowie?

Odpowiedzi (3)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 41 pytań
    • 835 odpowiedzi
    • 99.8% pozytywnych ocen od użytkowników

    Przy pomiarach rezystancji izolacji jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że ograniczniki przepięć (SPD) lub inne urządzenia mogę mieć wpływ na wynik pomiaru lub mogą się uszkodzić, takie urządzenia należy odłączyć przed wykonaniem pomiaru rezystancji izolacji. Jeśli odłączenie takich urządzeń jest niemożliwe (np. ograniczników przepięć wbudowanych w stałe gniazda wtyczkowe), wówczas dla tego obwodu należy obniżyć napięcie probiercze do 250 V DC, ale rezystancja izolacji powinna mieć wartość co najmniej 1 MΩ. Przy pomiarze zwykłej instalacji 230/400V napięcie probiercze wynosi 500V a to na pewno usmaży elektronikę. 

  • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 169 pytań
    • 2053 odpowiedzi
    • 98.7% pozytywnych ocen od użytkowników

    Tak trzeba wypiąć całą elektronikę. Bez tego nie wykonasz prawidłowo pomiaru rezystancji izolacji, a jeśli zrobisz pomiar z podpiętą elektroniką to na 99,99% będzie nadawała się do wyrzucenia (poza tym, że pomiar wyjdzie błędny).   

    Trochę rzetelnej wiedzy znajdziesz tu:

    https://www.sonel.pl/pl/centrum-wiedzy/teoria-pomiarow/ochrona-przeciwporazeniowa/pomiary-rezystancj


      • Ostatnia wizyta:
      • W serwisie od:
      • 50 pytań
      • 793 odpowiedzi
      • 99.7% pozytywnych ocen od użytkowników

      @Piotr Bibik:
      Podpisuje sie obiema "tymi ręcami" ;)

      Zwrócę uwage tutaj na jeden aspekt. Pomiar rezystancji wykonujemy dla wszystkich trzech żył (w kablu 3 żyłowym) - dla każdej żyły w kablu wielożyłowym (co nie oznacza mierzenia każdej żyły z każdą). 
      W przypadku badania L-PE i N-PE jeżeli urządzenie nie ma na wejściu filtrów lub ochronników wpinanych do przewodu PE to jest spora szansa na to, że te dwa pomiary wyjdą poprawnie. Problem w tym, że sporo urządzeń posiada filtry LC które są łączone z przewodem PE i przyłożenie do nich napięcia 750 czy 1000V uszkodzi kondensatory, warystory czy diody zabezpieczające.
      W przypadku badania L-N - właściwie jest pewne, że elektronika nie przeżyje takiego szoku napięciowego ponieważ wprowadzisz zbyt wysokie napięcie na prostownik i kondensator filtrujący. 

      Niestety - choć wydaje się to absurdalne - trzeba wszsytkie urządzenia powypinać. 
      Nie uważam za dobre rozwiązanie obniżanie napięcia pomiarowego. Spróbuję to prosto wyjaśnić na podstawie przykładu. 
      Wyobraź sobie uszkodzony przewód w instalacji. Wyzwalany jest wyłącznik różnicowo prądowy od czasu do czasu. Czasem kilka razy w ciągu dnia, a czasem raz na dwa tygodnie.
      Przychodzisz do instalacji, odpinasz ją w rozdzielnicy i mierzysz rezystancję za pomocą omomierza. Co omomierz pokaże? W 99% przypadków jakieś duże MegaOhmy. Hmmm. myślisz sobie, to czemu u diabła wyzwalany jest wyłącznik? Biegniesz do kolegi elektryka, pożyczasz induktor do pomiaru rezystancji izolacji. Podłączasz i kręcisz korbką. Nie masz doświadczenia, wiec zaczynasz od powolnych obrotów, a wskazówka ani drgnie. Zaczynasz kręcić coraz szybciej i szybciej i nagle, gdy już się rozpędziłeś wskazówka induktora zaczyna skakać do zera. 
      To oznacza, że kabel jest uszkodzony - ale nie ma trwałego połączenia między żyłami.. Kabel może być przecięty i zawilgocony, może być osmalony czarnym węglowym sadem.... a możę jeszcze coś innego. 
      Efekt jest taki, że powstaje nieliniowa impedancja między żyłami kabla, która trochę działa jak warystor. Przy niskim napięciu w miejscu uszkodzenia kabla nie płynie prąd, bo potrzebne jest wyższe napięcie do przebicia warstwy cieczy, wody czy pyłu węglowego. Po przekroczeniu pewnego poziomu napięcia następuje przebicie, jonizacja i dalej już wiadomo. prąd zaczyna płynać, wzrasta temparatura itd, itp... 
      Dlatego uważam, że obniżanie napięcia do pomiaru to nie jest dobre rozwiązanie, choć pewnie sam znalazłbym przypadki, że inaczej pomiaru nie da się wykonać.

Czytaj także:

Pomiar zużycia energii na poszczególnych obwodach w instalacji Smart Home
Społeczność

Pomiar zużycia energii na poszczególnych obwodach w insta

Cześć, Od jakiegoś czasu przyglądam się tematowi instalacji inteli

Więcej
Smart Home – jakie gniazda podtynkowe?
Społeczność

Smart Home – jakie gniazda podtynkowe?

Mamy tu wielu specjalistów, więc na pewno doradzicie mi na co zwróc

Więcej
Smart Home
Społeczność

Smart Home

Dawno nie miałem styczności z bezprzewodowymi systemami Suplą, Exta

Więcej
Pomiar rezystancji izolacji
Blog

Pomiar rezystancji izolacji

Zasada pomiaru elektrycznego rezystancji izolacji polega na podaniu

Więcej
SMART HOME - okiem praktyka
Blog

SMART HOME - okiem praktyka

O tym, co oferują domy inteligentne, jak się w nich mieszka i jak z

Więcej
Pomiar instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym lub mieszkaniu – rezystancja izolacji
Blog

Pomiar instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym lub

Czy pamiętasz, kiedy ostatnio były wykonywane u Ciebie pomiary inst

Więcej