Myślicie, że realnie w Polsce możemy spodziewać się podobnego planu na kryzys energetyczny? W Szwajcarii temat wzięli już mocno pod lupę https://wrc.net.pl/mh-zakaz-jazdy-dla-samochodow-elektrycznych-i-krocej-otwarte-sklepy-to-tylko-niek
Trochę jak podczas pandemii ;) Tylko czy u nas ludzie dalej byliby tak grzeczni i posłuszni?
Odpowiedzi (11)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Martin80 Swego czasu był nawet zakaz wchodzenia do lasów, więc nie można niczego wykluczyć.
W przypadku faktycznej pilnej potrzeby dodatkowej energii i braku możliwości kupna jej na rynku czy otrzymania od dostawców awaryjnych, to prędzej spodziewałbym się black-outu i czasowych przerw w dostawie energii do przemysłu.
Miejmy nadzieję że nie dojdzie do takiej sytuacji.
P.S. Co do aut elektrycznych - mamy ich raptem niecałe 50 tys sztuk, co wniesie taki zakaz w skali kraju? Nic.
-
@Bartłomiej Jaworski: jeśli są rozproszone po całym kraju to masz rację a jeśli są zgrupowane tylko w kilku lokalizacjach to już zmienia postać rzeczy. OStatnio montowałem kilka ładowarek i to było na jednym osiedlu kilka domków koło siebie wiec chyba posiadacze aut elektrycnych raczej grupują się co każe przypuszczać ze raczej na mapie polski bedzie to kilka zgrupowań pewnie dużych miejscowości jak Warszawa Wrocła Katowice Poznań Trójmiasto a wtenczas taki zakaz może już sporo dać
-
@Coś tam wiem ;): Zwróciłeś uwagę na aspekt o którym mało kto myśli. Rzeczywiście pojedyncze auto elektryczne ma znikomy wpływ na lokalną sieć energetyczną, ale już kilka lub kilkanaście aut podłączonych do ładowania w tym samym czasie (szczególnie szybkie ładowarki) może mieć kluczowy wpływ na działanie sieci energetycznej na jakimś osiedlu. Zresztą podobnie jest z pompami ciepła lub fotowoltaiką. Ludzie masowo przerzucili się na te technologie i starszych rejonach energetycznych gdzie infrastruktura pamięta lata 70 gdy na niewielkim obszarze w domkach jednorodzinnych jest bardzo dużo instalacji PV, lub pomp ciepła już występują problemy z zasilaniem (pierwszy taki sezon grzewczy po boomie na pompy ciepła przed nami). Jeśli do tego byśmy na takim niewielkim osiedlu dołożyli kilkanaście samochodów elektrycznych to energetyka ma zagwarantowane kłopoty.
Posłużę się tu swoim przykładem.
Wystąpiłem do dostawcy prądu o zmianę warunków przyłączenia i zwiększenie mocy z 15 kW na 32,2 kW - od przyszłego sezonu przerzucam się na ogrzewanie elektryczne, ale nie pompę ciepła ;) Dostawca prądu zobowiązał się, że dostosuje sieć energetyczną w ciągu 1,5 roku i dopiero wówczas będę mógł korzystać z większego przydziału mocy (więc realnie jeśli nic się nie zmieni to nie jak planowałem przyszły a jeszcze kolejny sezon grzewczy).
I nie chodzi tu tylko o wymianę zabezpieczeń do mojego domu. Na moim osiedlu domków jednorodzinnych zasilanie prowadzone jest linią napowietrzną. W moim przypadku operator sieci ma na odcinku blisko 200 m położyć dodatkowy kabel AsXSn 4x70, który wepnie w linię zasilającą na głównej ulicy.
A przecież mówimy tu tylko o zwiększeniu mocy o 15 kW (taka moc jest wymagana dla niektórych szybkich ładowarek aut elektrycznych). Jeśli na moim osiedlu pojawi się z 10 aut elektrycznych co orientacyjnie stanowi około 3% aut na naszym osiedlu i do tego mieszkańcy przerzucą się na pompy ciepła (obecnie na naszym osiedlu króluje ekogroszek i kotły gazowe) to sieć zasilająca szczególnie w mroźne wieczory nie jest w stanie podołać zapotrzebowaniu na energię elektryczną.Więc @Bartłomiej Jaworski jak słusznie zauważył @Coś tam wiem ;) te niecałe 50 tys sztuk aut elektrycznych w pewnych warunkach lokalnie może stanowić niezły problem.
-
@Piotr Bibik: Pytanie autora tematu @Coś tam wiem ;) tyczy się skali makro więc i moją odpowiedź tak nalezy traktować.,
W skali mikro to możemy dywagować nad różnymi scenariuszami.
Wracając do tematu - samo ograniczanie dostaw energii na potrzeby ładowania aut w Polsce w najblizszym czasie to zabieg PR-owy który nie ma wpływu na sieć krajową i ja bym to traktował jako zabieg PR-owy.
Ile tych aut prowdziwie elektrycznych jest w Polsce: https://pspa.com.pl/tag/licznik-elektromobilnosci/
-
@Bartłomiej Jaworski: masz rację. Ja przyzwyczajony jestem rozpatrywać takie kwestie od dołu czyli od lokalnego zapotrzebowania i przygotowania infrastruktury a na krajowym systemie energetycznym skończywszy stąd moja wypowiedź dotyczyła lokalnej społeczności.
-
-
-
Sądzę, że w Polsce nie ma opcji na coś takiego. Samochody elektryczne w Polsce nie są tak popularne, a zabranianie polskiej społeczności czegoś mija się z celem. Każdy znajdzie jakiś sposób na obejście systemu. Jednak uważam to za dobre ponieważ zabranianie dóbr przez państwo to ograniczanie swobody obywatelskiej. Krok po kroku dokręcana śruba.
-
@Pysiak: a od kiedy to u nas robi się coś z głową i w przemyślany sposób? OStatnie lata pokazują że Polaska to kraj absurdów i sprzecznych decyzji
-
@Coś tam wiem ;): No właśnie z tym jest u nas problem. Nie wiem kiedy to się zmieni:(
-
-
-
U nas to każdy sobie a najlepiej szybko i tanio kupić coś a potem narzekać UWażam że jednym z najlepszych i najbardziej kompletnych mateiałów jakie dotycza przygotowania do blackoutu jest poniższe opracowanie https://www.napiecie.salama.pl/blackout-jak-przygotowac-dom-na-brak-pradu/ Pan @Piotr Bibik opisał w tym materiale wszytkie ogólniedostępne rozwiązania na wypadek braku prądu.
-
@automatykabudynkowa: Dokładnie tak jak napisałeś zachodnie kraje potrafią się złączyć razem i zrezygnować z niektórych dóbr aby było lepiej a w Polsce każdy sam sobie:(
-
Czytaj także:
Solarne czy energetyczne
Oświetlenie zewnętrze domu co lepsze lampy solarne czy energetyczne
Hamak na słupach energetycznych
Czego to ludzie nie wymyślą? :) Słyszeliście o podobnych przypadkac
NEWS: Nowe farmy wiatrowe na Opolszczyźnie - ambitny plan
Projekty farm wiatrowych w Bramie Morawskiej Warszawska firma Ener
Przyłącze energetyczne do działki lub domu - poradnik
Dla całego procesu doprowadzenia energii na działkę kluczowych jest
Belgia buduje sztuczną wyspę energetyczną na Morzu Północ
Belgia realizuje przełomowy projekt energetyczny – budowę Wyspy Ksi
Elektrownia jądrowa w Bełchatowie? Apel o rozwój regionu
Region bełchatowski stoi przed wyzwaniem – lokalne związki apelują
W ostatnich latach świat pokazał nie tylko Polska jak daleko idą drogi ograniczania wolności ludzkiej. W przypadku który opisałeś, prędzej spodziewał bym się black outu czy odłączenia sieci przemysłowej na pewien czas