19 odpowiedzi

Sprawdź

Oświetlenie Pracowni Krawieckiej

malek 0 pkt dodane:

Klient będzie otwierał pracownię krawiecką, w której będzie znajdować się 6 stanowisk pracy z maszynami do szycia. Jaką zastosować barwę światła dla tego pomieszczenia (pomieszceznie ma mieć około 30m²) i jaką barwę światła dla każdego stanowiska pracy.

 • Katol -1 pkt

  Jestem zdania, ze w miejscach gdzie przebywa się większość dnia (np. w pracy) i do tego trzeba jeszcze wysilać oczy to nie ma co żałować na jakości oświetlenia i powinno się stosować żrudła światła o jak najwyższy współczynniku RA, w pracy też barwa światła powinna być chłodna powyżej 4000K gdyż zdecydowanie lepiej się pracuje w dobrze doświetlonym miejscu i człowiek się tak nie męczy.

 • Robert 0 pkt

  między 4000K a 5000K  będzie idealnie

  tak jak pisali przedmówcy nie można zapomnieć o współczynniku oddawania barw RA 

  w przypadku tej branży warto pomyśleć o doświetleniu stanowiskowym 

   

 • Piotr Bibik

  Proponuje trochę uporządkować temat oświetlenia.

  Wspomniane były już w odpowiedziach temperatury barwowe, określane stopniami Kelvina. Temperatury niskie 2 400 – 3 000 K, to światło ciepłe, żółtawe sprzyja relaksowi i zachęca do odpoczynku. 4 000 K, to światło białe, naturalne. 5 000 K, i więcej to barwy chłodne, niebieskawe pobudzają do działania.

  Aby się zbytnio nie rozpisywać i nie wchodzić w szczegóły, przyjmuje się że w słoneczny letni dzień w trakcie dnia światło słoneczne zmienia swoje barwy i tak:

            10 000 K wschód słońca
              6 000 K południe około 12:00
              5 000 K popołudnie około 15:00
              2 000 K zachód słońca

  Moi przedmówcy wspominali również o tym aby kolory były dobrze rozpoznawalne.

  Niezależnie od temperatury barwowej istnieje parametr nazwany współczynnikiem oddawania barw oznaczanym jako CRI lub RA. Nie ma żadnych jednostek podaje się go w skali gdzie wartość 20 oznacza bardzo słaby współczynnik oddawania barw natomiast 100 oznacza najlepszy bardzo wysoki współczynnik oddawania barw.

  Światło słoneczne oraz żarówki wykonane w technologii żarowej maja współczynnik oddawania barw równy 100.

  Obecnie normy zabraniają używania w pomieszczeniach mieszkalnych oświetlenia o współczynniku oddawania barw mniejszym niż 80.

  Wizualnie, patrząc np. na kolor czerwony, jest bardzo duża różnica, czy światło ma RA 80 czy RA 90.

  W obecnej technologii LED oświetlenie które ma współczynnik oddawania barw powyżej 90 uważa się za naprawdę dobre (ma to wpływ na cenę).

  Warto zwrócić jeszcze uwagę na kąt rozsyłu światła i czas życia źródeł światła. To znowu temat na dłuższe opracowanie. Warto porównać karty katalogowe i sprawdzić te parametry oraz deklarowaną przez producenta ilość cykli włącz / wyłącz.

  Pamiętajmy, że normy określające natężenie oświetlenia podają wartości minimalne. Każde źródło światła z czasem świeci coraz ciemniej, więc warto wybrać oświetlenie z „nadwyżką” zawsze można wybrać ściemnialne oświetlenie co umożliwia w zastosowaniach profesjonalnych system DALI lub 0-10V.

 • ajotnet 117 pkt

  30m2 na 6 osób jeszcze maszyny to szłu tam nie ma co do nazwy to poprostu szwalnia nie pracownia... W pracowni to się przymierza dopasowuje dobiera kolory, skraca, wydłuża, materiały zbiera miarę, przypina, fastryguje itp jak u krawca rzemieślnika z duszą więc barwa jest też ważna jaki materiał i kolor klient chce itp.

  Co prawda kiedys był hydraulik, elektryk teraz jest obraza jak mu nie powiesz INSTALATOR wod-kan.... W domu była łazienka a teraz POKÓJ KOMPIELOWY. i jeszcze był mały pokój i duży teraz SALOON i WYPOCZYNKOWY z ANEKSEM 4mx4m ! Łał... szał tożto szok....

 • ajotnet 117 pkt

  Philips MasterColour CDM-TC 70W/942 G8.5 Elite 9424502177 - Allegro.pl

  coś podobnego jak dostał byś 4200K ale to trudne będzie.

 • ajotnet 117 pkt

  4000K dzienna im wyższa to bielsza im niższa to żółciejsza i oczywiście im więcej to więcej lux-ów im mniej to mniej lux-ów. Jak zadzwoni do PIP-u to mu podadzą ile musi mieć na stanowisku pracy obecnie na szwalni wydaje mi się iż jakieś 500lx czyli na stole tam gdzie szyją nie na podłodze.

 • ajotnet 117 pkt

  Oświetlenie do sklepu odzieżowego - jak dobrać? | oświetlenie Philips

  podobnie jak w szwalni. chodzi o to że jak ktoś kupi coś granatowego to aby sie nie okazało w domu że to jednak czarne albo prawie czarne a na dworze inne...

 • LucasT 2 pkt

  Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

  Moim zdaniem w obu przypadkach powinno być okolicach 4000K. Nie męczy oczu, jest bardzo zbliżona do światła dziennego,  a pewnie kolory są istotne w takiej pracowni. Nie jest na tyle ciepła żeby usypiac ani na tyle zimna żeby powodować stres. 

  To jest barwa stosowana w gabinetach lekarskich np. Tam, gdzie potrzeba skupienia.

  Barwa na stanowisku nie powinna odbiegać od oświetlania całości (można spróbować zejść w okolice 3200) żeby nie przemeczac oczu