11 odpowiedzi

Sprawdź

Oświetlenie cegły.

Br3xPL 0 pkt dodane:

Jak je wykonać w odpowiedni sposób? Mam pomieszczenie “ala piwnicę” wykonaną z cegły. I chciałbym wykonać tam ciekawe oświetlenie w takim starym stylu. Nadać po prostu jemu klimat. Pomieszczenie wykorzystam do jakiś małych przyjęć i przetrzymywania alkoholu win czy przetworów. 

 

 • Wszystko zalezy od budżetu. Ja bym zastosował instalacje natynkową, stare lampy ochraniane koszami, starego typu gniazda i włączniki "przekręcane".

 • Zrobiłeś te oświetlenie? Możesz się pochwalić efektem? :D

 • W takim klimacie zrobił bym instalacje natynkową. Jest sporo przykładów pod hasłem loft . Reszta zależy już tylko od budżetu 

 • Ciężko jest coś wymyśleć jak nie widzimy tego. Oświetlenie punktowe kinkietami na ścianach lub z szynoprzewodu jak ktoś już tam pisał wcześniej. Jest na tyle uniwersalne że zawsze można je przesuwać, regulować, zmieniać barwy. moce i dokładać opraw w razie potrzeb. No i to co ważne zasilanie 230V jest w jednym miejscu można przeciągnąć szynoprzewodu ile się podoba, zakręcać, zawieszać też na linkach. 

  Szynoprzewód 3-faz polecam bo można w nim mieć 3-y niezależne włączniki czyli sekcje podzielić na oprawach aby mieć możliwość nastrojów w razie potrzeb.

  cos takiego lub podobnego :

  SZYNOPRZEWÓD, SZYNA 3-FAZOWA 2M CZARNA 8511920109 - Allegro.pl

 • Proponowałbym rozwiązanie które podpatrzyłem u kogoś : Na ścianę z cegieł padało światło z listwy led umieszczonej za małym gzymsikiem wykonanym z regipsu na suficie. Mozna to delikatnie "podbajerzyć" montując listwę LED RGB co uatrakcyjni widok kolorami zamiast monotonnego białego światła :)

 • Przede wszystkim unikałbym taśm lądowych. Kilka takich ścian widziałem i szczerze mówiąc nie ma  w tym klimatu. Najładniejszy sposób oświetlenia jaki widziałem to listwa z punktami świetnymi z regulacją kierunku święcenia umieszczona na suficie. Zwłaszcza jeśli cegła jest na wszystkich ścianach. Zmieniając kierunek święcenia poszczególnych punktów możesz nierownomiernie oświetlać każda ścianę osobno. Super klimat.

 • Lampy musisz wybrać sobie sam ale jak mogę coś polecić to poszukaj pod hasłem lampy i industrialne lub loftowe. Jeśli masz czerwoną cegłę to proponuje jakieś bardzo ciepłe światło skierowane na tą cegłę. Np kilka wiszący lamp o różnych długościach blisko tej cegły, albo jakaś wisząca na belce drewnianej i tam kilka żarówek, można też poszukać jakiś kinkietów. Zależy co Ci się podoba. Ja sam robiłem taką dość dużą lampę z rur na 5 żarówek. Kupujesz kilka kształtek, oprawki i rurki nagwintowane o określonej długości, skręcasz i prowadzisz przewody i masz lampkę gotową. A no i jeszcze malowanko. Jak uda mi się zmniejszyć fotkę to wrzucę.

  To są linki do kilku zdjęć z lampy która zrobiłem. Niestety aparat w telefonie nie dał rady z dalszą uchwycić wyglądu żarówek. 

  https://ibb.co/g9RjZGK
  https://ibb.co/W5kLh1Y
  https://ibb.co/xfZL1Lm
  https://ibb.co/tB51qCc
  https://ibb.co/G0BJjyh
  https://ibb.co/2NSNLDd
  https://ibb.co/W37JGRr

 • GN 5 pkt

  Ja wyczyściłem cegły drucianą szczotką, zagruntowałem, rozrobiłem tynk maszynowy na rzadko i zamalowałem tym na kilka razy cegły (pędzel ławkowiec) - ładnie wyrównało/wygładziło fakturę.
  Potem biała farba.
  Oświetlenie:
  https://www.leroymerlin.pl/oswietlenie/reflektorki-i-oprawy-stropowe/serie-reflektorkow/reflektorek-

  Jeżeli mury piwnicy są wilgotne - zamiast tynku do pędzlowania lepiej użyć biały cement.

   

  Zasilanie lampy prowadzisz w fudze między cegłami.
  Po wykonaniu bruzdy dobrze rozdłubać/postrzępić jej brzegi.
  Kabel zacieramy materiałem o ziarnistości zbliżonej do oryginalnej fugi.
  Po pędzlowaniu - ślad po prowadzeniu kabla powinien się zgubić.