Przeczytano 145 razy

[NEWS] UE znacząco zmniejszyła zależność od rosyjskiego gazu dzięki zielonej energii

Unia Europejska osiągnęła ogromny sukces w ograniczaniu importu gazu z Rosji, co zawdzięcza w dużej mierze odnawialnym źródłom energii (OZE). Najnowsze sprawozdanie Komisji Europejskiej pokazuje, że dalsze postępy w tym zakresie będą możliwe dzięki intensyfikacji elektryfikacji unijnej gospodarki.

Wyraźny spadek importu gazu z Rosji

Od 2021 roku udział rosyjskiego gazu w całkowitym imporcie gazu do UE zmniejszył się z 45 proc. do 18 proc. w czerwcu 2024 roku. Dodatkowo UE osiągnęła swoje cele magazynowania gazu na poziomie 90 proc., na długo przed wyznaczonym terminem 1 listopada. To ogromne osiągnięcie, które uniezależnia Europę od gazu rosyjskiego i wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne, szczególnie przed nadchodzącą zimą.

Już nie jesteśmy zależni od rosyjskich rurociągów, a nasz sektor energii staje się bezpieczniejszy, bardziej konkurencyjny i przystępny cenowo – komentuje Kadri Simson, unijna komisarz ds. energii.

Ograniczenie zapotrzebowania na gaz

Zmniejszenie zależności od rosyjskiego gazu było możliwe nie tylko dzięki surowcom z Norwegii i USA, ale przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu zapotrzebowania na ten surowiec. Kraje UE zmniejszyły zużycie gazu o 138 mld m³ od sierpnia 2022 r. do maja 2024 r. To głównie efekt rosnących inwestycji w OZE, które osiągnęły rekordowy poziom. W pierwszej połowie 2024 roku połowa energii elektrycznej produkowanej w UE pochodziła z odnawialnych źródeł, z dominującą rolą energetyki wiatrowej.

Energia wiatrowa wyprzedziła gaz w unijnym miksie energetycznym, stając się drugim po energii jądrowej najważniejszym źródłem energii elektrycznej w UE. Ceny energii w Europie stabilizują się i są znacznie niższe niż w czasie kryzysu energetycznego w 2022 roku. Komisja Europejska podkreśla także postępy w dekarbonizacji, przy czym emisja gazów cieplarnianych spadła w latach 1990-2022 o 32,5 proc., podczas gdy gospodarka UE wzrosła o około 67 proc.

Kluczowa rola elektryfikacji

Jednak aby utrzymać ten trend, Unia Europejska musi przyspieszyć elektryfikację gospodarki. W raporcie KE podkreśla potrzebę intensyfikacji działań w zakresie elektryfikacji urządzeń grzewczych, renowacji budynków oraz rozwiązania problemu wysokich cen energii. Państwa członkowskie muszą także zaktualizować swoje krajowe plany w dziedzinie energii i klimatu, aby osiągnąć cele na 2030 rok.

Choć raport pokazuje znaczące postępy, Komisja apeluje o dalsze wysiłki w walce z emisjami, aby zrealizować cel ograniczenia ich o co najmniej 55 proc. do 2030 roku.

Jakie są Wasze przemyślenia na temat redukcji zależności UE od gazu i rosnącej roli OZE? Podzielcie się swoimi opiniami na forum.

Odpowiedzi (1)


    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 10 pytań
    • 563 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    Myślę że nastawienie ludzi również się zmienia, w obliczu wysokich cen ogrzewania domu dużo ludzi decyduję się na izolacje termiczną domów, która w dłuższej perspektywie opłaca się dzięki zmniejszeniu się kosztów ogrzania budynku. A co za tym idzie mniejsze zapotrzebowanie na energie w celu ogrzewania.

Czytaj także:

Czujnik gazu
Społeczność

Czujnik gazu

Na jakiej wysokości zamontować czujnik gazu?

Więcej
Fuzja termojądrowa - kolejne źródło "zielonej energii".
Społeczność

Fuzja termojądrowa - kolejne źródło "zielonej energii".

Przeczytałem niedawno, że Microsoft podpisał umowę na dostawę

Więcej
Czujnik gazu
Społeczność

Czujnik gazu

Szukam czujnika gazu - tylko nie bateryjny, raczej na zasilacz. Czy

Więcej
Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycznej w 2023 roku?
Blog

Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycz

Oszczędzanie energii elektrycznej nie tylko pomaga chronić środowis

Więcej
Fotowoltaika - co to jest? Jak działa?
Blog

Fotowoltaika - co to jest? Jak działa?

Dowiedz się, co to jest fotowoltaika i jak dokładnie działają panel

Więcej
Nowe przepisy pod standard ładowania w Unii Europejskiej
Blog

Nowe przepisy pod standard ładowania w Unii Europejskiej

Od grudnia 2024 r. wszystkie urządzenia elektroniczne w UE będą mus

Więcej