Dlaczego kiedy stawiam komputer bezpośrednio obok routera internetowego to tracę połączenie w laptopie? Czy to jest efekt "najciemniej pod latarnią"?
Odpowiedzi (8)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
@Sławomir Lesiak: Sławku ja Tobie zawszę ufam :) Ja już kończę, ale zawsze mamy fony.
-
@Sławomir Lesiak: Dzięki za wyczerpującą odpowiedź :)
-
-
Jeśli występuje taki problem, i nie można znaleźć jego przyczyny, możesz spróbować połączenia przewodowego z ruterem. Problem powinien ustąpić.
Jest wogule taka możliwość?
-
@Sławomir Lesiak pewnie podpowie :)
-
Nie jestem pewien ale może to być zjawisko interferencji elektromagnetycznej- komputer generuje pole elektromagnetyczne i ono może zakłócać działanie rutera. Rozwiązanie to albo komputer w większej odległości od rutera albo kabel.
-
@Sebastian Łyźniak: Również jestem zwolennikiem połączeń przewodowych - takie problemy nie występują.
-
-
Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie bezpośrednio kablem ethernet laptopa z routerem wtedy będziesz miał zawsze najstabilniejszy internet. Jeśli laptop nie posiada takiego złącza to polecam kupić odpowiedni hub.
Czytaj także:
Wiercenue pod puszki ?
Witajcie, chciałem uzyskać waszej rady odnośnie puszek, musze kończ
Ogrzewanie pod panele
Czy ogrzewanie podłogowe elektryczne pod panele to dobry pomysł? Ro
Kable pod monitoring
Witam wszystkich. Może ktoś tu na grupie podpowie. Mam ostatni momę
Kamper pod napięciem. Instalacja elektryczna w kamperze.
Budowa własnego kampera może dać tyle samo frajdy co późniejsze wyj
Nowe przepisy pod standard ładowania w Unii Europejskiej
Od grudnia 2024 r. wszystkie urządzenia elektroniczne w UE będą mus
Importowane pompy ciepła pod ostrzałem. IGU OZE apeluje o
Rynek pomp ciepła w Polsce boryka się z napływem urządzeń o niskiej
Dziękuję za zaufanie @artel electric.
Opisywana sytuacja nie jest rzadka. Spotykam się z nią dość często. Każda jest indywidualna i może mieć różne podłoże. Spróbuje przedstawić kilka choć tak naprawdę mógłbym więcej coś powiedzieć gdybym był na miejscu z analizatorem widma lub spektralnym.
Jeżeli chodzi tu o laptopa, to po pierwsze trzeba było by sprawdzić jak pracuje modem wi-fi w laptopie, czy jest zainstalowany na płycie czy też stanowi oddzielny moduł. Jeżeli jest modułem dołączanym do płyty to można podmienić go na inny model. Jeżeli jest zintegrowany z płytą, wtedy można systemowo wyłączyć moduł a podłączyć kartę wi-fi przez złącze USB jako zewnętrzne urządzenie. Nowoczesne karty po USB są naprawdę małe i potrafią pracować w wielu częstotliwościach. Czasami taka karta potrafi podnieść poziom transmisji na większy poziom. Jedyna uwaga praktyka to niestety i tutaj czasami może zajść mały problem. Karta karcie nie równa i nie wiadomo czy procesor odpowiedzialny za komunikację będzie współpracował poprawnie z daną zewnętrzna kartą. Czasami trzeba wypróbować kilka takich kart.
Zasada pracy karty czy tez modułu wi-fi jest taka, że posiada moduł zarówno odbiorczy jak i nadawczy. Jeżeli wszystko poprawnie działa to wewnętrzny algorytm karty powoduje iż dostosowuje parametry nadawczo-odbiorcze do sygnału z jakim współpracuje. Jeżeli jest coś nie tak wtedy powstaje efekt tzw. przytykania się a nawet chwilowego blokowania lub nie właściwej pracy co może się objawiać gubieniem strumienia lub jego części i wtedy fizycznie dla nas wygląda to jak by transmisji nie było.
Jest jeszcze inna sprawa. To druga możliwość. Nie znam typu routera ani producenta więc trudno mi się też jednoznacznie odnieść do tego, ale czasami winny może być właśnie on. Przy silnych sygnałach na wejściu routera niektóre obwody wyjściowe potrafią się wzbudzić. Efektem tego będzie przeskakiwanie automatyki po przez logikę routera z kanału na kanał, szukając optymalnego kanału. Tutaj też mamy do czynienia z pewna wada routera. Wtedy też trzeba by wypróbować może inny model.
W niektórych routerach można z poziomu programowania ustawić moc wyjściową. Wtedy warto się ta obcją pobawić. Czasami można sobie nawet pozwolić na odkręcenie anten jeżeli w routerze jest taka konstrukcja, gdzie anteny są przykręcane. Dla testu można też anteny owinąć folią metalową i sprawdzić czy poprawnie działa wi-fi w laptopie.
Wiem że bardzo często ludziom zależy na dużym zasięgu sygnału z routera, ale nie zawsze jest to dobre w przypadku bardzo bliskiej odległości. Wtedy rzeczywiście paczkord RJ45 jest najlepszym rozwiązaniem.
Z falami radiowymi nic nie jest tak oczywiste ;-)