Linia elektroenergetyczna napowietrzna – urządzenie napowietrzne, przeznaczone do przesyłania energii elektrycznej.Linie elektroenergetyczne napowietrzne stanowią większość wśród linii przesyłowych Sposób prowadzenia linii przez rozległe tereny naraża je na liczne czynniki klimatyczne, topograficzne i środowiskowe, które należy uwzględnić w procesie projektowania, budowy i eksploatacji linii napowietrznych.
Co to jest napięcie znamionowe linii ?
Napięcie znamionowe linii jest to wartość skuteczna napięcia na które linia została zaprojektowana oraz wykonana i tu napięcie linii musi odpowiadać napięciu znamionowemu systemu.W Polsce sieci dzieli się na cztery grupy i stąd wynika napięcie znamionowe linii przesyłowych
Grupa 1. Linie w sieciach niskiego napięcia (nn) o napięciu 400 V
Grupa 2. Linie w sieciach średniego napięcia (SN), są to napięcia 15 kV, 20 kV, 30 kV
Grupa 3. Linie w sieciach wysokiego napięcia (WN) o napięciu 110 kV (sieci rozdzielcze)
Grupa 4. Linie w sieciach najwyższych napięć (NN), są to napięcia 220 kV, i 400 kV. (sieci przesyłowe)
Najczęściej podstawowymi elementami linii są:
przewody : nieizolowane lub izolowane
izolatory liniowe (wykonane z materiałów nieprzewodzących)
konstrukcje wsporcze
osprzęt liniowy (uchwyty, zaciski itp.)
źródło: https://www.i-seep.pl/forum/uprawnienia-g1-g2-g3/linie-energetyczne-napowietrzne
Odpowiedzi (6)
- Sortuj według
- Ostatnio dodane
- Najwyżej ocenione
- Sortuj od najstarszych
-
-
Super że temat został poruszony, bo mam wrażenie że wiedza wśród elektryków odnośnie linii napowietrznych jest co najmniej mało zadowalająca, w szczególności odnośnie linii średniego i wysokiego napięcia. Może warto rozwinąć wątek i uzupełnić wiedzę, zapoznać się z aparaturą i osprzętem SN.
-
Hmmm brakuje tu jeszcze lini o napięciu 6kV które często są spotykane w przemyśle.
-
-
Wspomnieć jeszcze można o tym, że na etapie projektowania takich linii należy dobrać długości przewodów między słupami w taki sposób, aby uwzględnić ich rozszerzalność termiczną w najbardziej skrajnych temperaturach w roku (aby zimą się za bardzo nie napinały, a latem za bardzo nie luzowały). Teoretycznie każdy to powinien kojarzyć z fizyki w podstawówce ale myślę że przypomnieć warto.
-
Warto również zwrócić uwagę na niesprzyjające drgania w sieciach napowietrznych, czy to "eolskie" czy wywołane "śladem".
Jako, że specjalistą w dziedzinie nie jestem to i rozpisywać się nie będę, bo niekorzystne skutki może to przynieść ;), ale dla zainteresowanych polecam ciekawą lekturę:
http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-8cfcd6a4-219d-4146-aef6-d1989fd3b541
Czytaj także:
Solarne czy energetyczne
Oświetlenie zewnętrze domu co lepsze lampy solarne czy energetyczne
"Cieknące linie"
Na pozór temat wydaje się śmieszny jak samo sformułowanie, ale są k
Uderzenie pioruna w linie energetyczną?
Co się stanie w przypadku gdy piorun uderzy w linię energetyczną? C
Ochrona przeciwprzepięciowa - dobór i montaż w praktyce
Jak ochronić instalację, urządzenie lub budynek przed efektami prze
Przyłącze energetyczne do działki lub domu - poradnik
Dla całego procesu doprowadzenia energii na działkę kluczowych jest
Ograniczniki przepięć - czego Ci o nich nie mówią?
Jak mądrze kupować ograniczniki przepięć? Jak prawidłowo je dobrać,
Ze swej strony chce tylko dorzucić, że ważna jest informacja na temat możliwości zabudowy w pobliżu linii energetycznych. To również regulują przepisy i normy. Czasami bliskość linii energetycznych może powodować atrakcyjność działki budowlanej przy zakupie. Normy mówią, że budynek musi być oddalony o niezbedne minimum od linii napowietrznej. I dla linii o napięciu od 1 do 45 kV odległość minimalna to 3m a dla linii o napięciu 110 kV to 4,9m. Czasami odległość od linii jest też zmieniana w zależności od materiałów użytych do budowy domu. Ale w normach jest tez podana bezpieczna odległość pionowa dla budynków w przypadku gdy nie ma możliwości innego przebiegu linii. Wtedy odległość pionowa od szczytu dachu spadzistego wynosi 1m a płaskich z kolei 2,5m linii do 1kV, dla linii 1-45kV minimalna odległość 5,2m, dla linii 110kV odległość minimalna to 6,5m.