Łącznik, rozłącznik, wyłącznik, przełącznik, odłącznik ;)

Jakie są oficjalne definicje dla:

 • łącznik,
 • rozłącznik,
 • wyłącznik,
 • przełącznik,
 • odłącznik?

Kto podejmie wyzwanie i wyjaśni w sposób zrozumiały - tak dla laika - jaka jest różnica?

Jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić – to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz.
                                                                                                                Albert Einstein


P.S.
Co jakiś czas, abyśmy mogli się troszkę zrelaksować, postaram się rzucać takie małe elektryczne wyzwania ;) Zachęcam do aktywności i prób.
@Redakcja widziałem nowy regulamin ramowy ;)

Rozwiązane! Idź do rozwiązania.

18

Odpowiedzi

Odpowiedzi (18)

 • Świetna dyskusja!
  Dlatego postanowiliśmy, że chcemy Was dodatkowo zachęcić do dzielenia się swoimi pomysłami i swoją wiedzą! 

  Najciekawszą odpowiedź w tym wątku nagrodzimy zestawem gadżetów, w którym znajdzie się: kubek, smycz, miarka składana i zestaw wkrętaków (o łącznej wartości 180zł brutto).

  Na Wasze odpowiedzi czekamy do niedzieli 26. czerwca do godziny 23:59 - a zwycięzcę wybierzemy spośród osób, które udzielą odpowiedzi po ogłoszeniu konkursu.

   

   

  regulamin konkursu: TUTAJ

 • Łącznik - urządzenie odpowiadające za połączenie-zwieranie instalacji elektrycznej.

  Rozłącznik - służy do włączania i wyłączania prądów roboczych

  Wyłącznik - urządzenie, które jedynie wyłącza

  Odłącznik - odpowiada za tworzenie przerwy izolacyjnej w obwodzie elektrycznym

 • Łącznik służy do dokonywania łączeń czyli: załączenia,wyłączenia i przełączenia obwodów elektrycznych.

  Ze względu na przeznaczenie można wyróżnić łączniki na instalacyjne(gniazda wtyczkowe i wtyczki) i przemysłowe(odłączniki ,przełączniki odłącznikowe).

  Rozłącznik czyli łącznik roboczy służy do załączenia prądów roboczych oraz do samoczynnego wyłączenia prądów łączeniowych (stycznik ).

  Wyłącznik czyli łączniki zwarciowe,które mogą wyłączać prądy znacznie większe od prądu znamionowego (większe od 10-krotnej wartości prądu znamionowego).Można podzielić na wyłączniki samoczynne instalacyjne i wyłączniki zwarciowe.

  Przełącznik czyli łącznik przemysłowy stosowany w urządzeniach rozdzielczych niskiego napięcia np.w układach sterowania napędami elektrycznymi,służącymi do otwierania obwodu i przełączenie bez obciążenia lub pod obciążeniem przepływa prąd  o małym natężeniu, stworzenia bezpiecznej przerwy w obwodzie .

  Odłącznik służy do stworzenia widocznej przerwy   w stanie bez prądowym w obwodzie elektrycznym.

  Odłączniki jak i przełączniki zaliczają się do łączników izolacyjnych.

 • Panowie. Niezależnie czy mówimy o laiku czy fachowcu pewne nazewnictwo powinno być jasne i precyzyjne. Nikt nie kwestionuje sformułowania koparka, ładowarka choć wykonują w pewnych warunkach to samo zadanie. Jest różnica gdy ktoś zamówi koparkę czy ładowarkę. W mowie potocznej różne rzeczy tez różnie nazywamy, ale gdy mamy już coś zamówić lub znaleźć na sklepie nie będziemy się posługiwali słowami potocznymi, ale technicznymi, bo nie wiemy czy wyszukiwarka będzie wiedzieć co mamy na myśli lub sprzedawca będzie też wiedział jak zinterpretować słowo odnoszące się do jakiejś rzeczy. jest słownik wyrazów dla mowy a dla fachowców są odpowiednie autorytety które określiły znaczenie słów technicznych. Na nas też spoczywa obowiązek kształtowania świadomości. Jeżeli jesteśmy w swoim własnym kręgu zapewne używamy zamiennie różnych słów, ale jesteśmy wtedy pewni że jesteśmy zrozumiani. W odniesieniu do innych trzeba być precyzyjnym. To trudna sztuka. Sam siebie też karcę. Dobrze jest jedna trzymać poziom....

 • A mnie na praktykach w dziale głównego energetyka MPWiK w 1984 roku uczyli że:

  ODŁĄCZNIK - służy do trwałego odłączenia obwodu elektrycznego, z widoczną dużą przerwą. Czynność wykonywana absolutnie bez napięcia (nie ma prawa pociągnąć najmniejszego łuku elektrycznego);

  ROZŁĄCZNIK - służy do wyłączenia obwodu elektrycznego pod pełnym napięciem z zastrzeżeniem, że styki mają się rozewrzeć w sposób szybki i pewny (vide LO-250), aby ewentualny łuk elektryczny trwał jak najkrócej i szybko został zgaszony w komorze gasikowej. Nie pamiętam czy podawali wówczas max czas rozłączenia styków.

  WYŁĄCZNIK - służy do wyłączenia obwodu elektrycznego pod pełnym napięciem, ale jest możliwość pociągnięcia łuku elektrycznego przez dłuższy czas (słychać wówczas jak w środku coś "bzyczy"). Przykładem niech będą używane aktualnie wyłączniki klawiszowe do oświetlenia. Mnie podawano wówczas przykład OBROTOWEGO (pokrętnego) wyłącznika światła (w tamtych latach powszechny zwłaszcza w starym budownictwie).

 • Łącznikiem jak każdy przycisk i jak sama nazwa wskazuje łącznik - taki do oświetlenia bez względu na ilość klawiszy i sposób przełączania styków. Ale gniazdko z wtyczką też tworzy łącznik.  Czyli najprościej chyba jest to urządzenie włączające lub wyłączające prąd w jednym lub kilku obwodach.  Pomijając szczegóły techniczne najprostsza różnica między rozłącznikiem odłącznikiem i wyłącznikiem to wielkość prądu do którego każde z tych urządzeń jest przystosowane, tzn.  Odłącznik służy do wyłączania małych prądów (rzędu prądu jałowego transformatora) i tworzy widoczną przerwę w obwodzie. Rozłącznik służy do wyłączania prądów roboczych "normalnych" i nieznacznych przeciążeń. Wyłącznik służy do wyłączania prądów roboczych (znamionowych) i prądów zwarciowych  Najlepszym przykładem jest tu popularny "es" załóżmy 16A - jest on wstanie wyłączyć prąd od 0-6000A (najczęściej), wyłączenie w zakresie 0-16A musi zostać zrealizowane ręcznie poprzez "pstryczek" a prądy od 18A zostaną wyłączone samoczynnie w czasie zależnym od charakterystyki wyłącznika.  Przełączniki to urządzenia które przełączają np. dwa obwody lub styki raz. Jeden wspólny raz z jednym raz z drugim stykiem. Lub jak w niektórych urządzeniach od 0-8 zwiększając tym samym prędkość np. miksera (tak mam taki ).

 • A jednak, jeśli można wtrącę się w temat

  I tu na czynniki pierwsze rozebrałbym to coś czym na co dzień posługujemy się do włączania/wyłączania oświetlenia w łazience na przykład.

  Trochę posłużę się wypowiedzią @Piotr Kubaszewski sorry mam nadzieję, że nie będziesz miał  mi tego za złe.

  Łącznik – hmm no to urządzenie łączące, ale nie wiadomo do końca co  ma łączyć, w jakich warunkach i no i jak to działa, a może to złączka na rurze CO

  Rozłącznik -  np. wyłącznik oświetlenia. Element, który rozłącza dany obwodów elektryczny za pomocą jakiegoś przycisku, pokrętła czy zdalnie”

              I tu pytanie? „rozłącza”, ale również „załącza”, więc dlaczego rozłącznik, a nie może „załącznik” (sam nie wierzę w to co piszę), ale jak zabawa to zabawa ;)

  Wyłącznik – tutaj chyba dyskusję w gronie elektryków możemy odpuścić. Laików zapraszam do wypowiedzi kolegów @boss, @Piotr Kubaszewski

  Odłącznik – j.w.

  Przełącznik – sprawa dość skomplikowana.

  Tutaj przytoczę odpowiedź mojej małżonki na pytanie co rozumiesz pod określeniem przełącznik, taką uzyskałem odpowiedź „ u ciebie to jakieś 0-1-2, czyli Wakacje-Praca-Rodzina, szkoda, że zawieszasz się w pozycji "1" i jak to nazywasz styki ci się posklejały na tym czymś (prycznik srocznik czy jakoś tak)”. A ja odpowiadam; "kochanie Ty jak elektryk już gadasz, skąd u Ciebie taka fachowa terminologia?" Wyjdź z psem na spacer i daj mi spokój usłyszałem...

  Wracając do meritum jak nazwiemy wspomniany ……. oświetlenia w łazience. Ja osobiście staram się posługiwać jednak określeniem „łącznik”, bo to przecież nie „wyłącznik”, załącznik”, „rozłącznik”

  A’propos mamy jeszcze kilka innych aparatów, które spełniają podobne funkcje np.styczniki, przekaźniki, iskierniki, warystory, diody etc.

 • Fajny temat według mnie wygląda to tak:

  łącznik - element łączący dwa elementy. np. kostka Wago lub ZUG-i

  rozłącznik - np. wyłącznik oświetlenia. Element, który rozłącza dany obwodów elektryczny za pomocą jakiegoś przycisku, pokrętła czy zdalnie.

  wyłącznik - Element, który rozłącza dany obwodów pod jakimś czynnikiem/warunkiem. Np. różnicówka, nadprądówka.

  przełącznik - element, który przełącza obwód pomiędzy dwoma stanami pracy

  Odłącznik - tutaj @boss dobrze wyjaśnił.

  Oczywiście nie są to definicje podręcznikowe, bo każdy z tych elementów musimy spełniać wymogi danych norm, lecz łopatologicznie moim zdaniem można tak wyjaśnić definicje, o które pytasz.

  • boss 610 pkt

   @Piotr Kubaszewski:
   NIe zgodze się z Tobą Piotrze. Łącznik to nie złączka. 
   Łącznik to aparat - łącznikami są m.in. elementy na ścianie którymi włączasz i wyłączasz światło w domu. DO tej grupy nie zaliczamy złączek.

   • @boss:

    Natomiast ja się nie zgodzę z Tobą w tym momencie. 

    Łącznik to aparat łączeniowy. 3 tygodnie temu byłem na konferencji gdzie obecne były największe biura projektowe z branży automatyki przemysłowej i podczas rozmów zakulisowych poruszaliśmy podobny temat. Projektanci automatyki przemysłowej traktują łącznik jako aparat łączeniowy dwóch układów/obwodów ze sobą. Ja przedstawiłem przykład kostki Wago, ale są to także bloki rozdzielcze w szafach sterowniczych. 

    Pracowałem również 3 lata w branży pneumatycznej i łącznikiem również było nazywane połączenie (w przypadku pneumatyki) dwóch przewodów pneumatycznych. 

    Łącznik z samej nazwy ma pełnić funkcje łączeniową, natomiast Ty napisałeś, że to element , którym włączasz lub wyłączasz oświetlenie w domu. Ja urządzenie, które spełnia takie zadanie nazwałbym wyłącznikiem oświetlenia, ponieważ jak nazwa mówi pełni funkcje załącz/wyłącz. 

    @artel electric

    Tak jak napisałem wcześniej. Łącznik to łącznik. W pneumatyce jest to szybkozłączka, w hydraulice jakaś złączka na rurze CO, natomiast w elektryce NN kostka Wago czy lista łączeniowa.

    Rozłącznik czy załącznik - język polski to trudny język :) Lepiej brzmi rozłącznik, niż załącznik. 

    Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że standardowy włącznik oświetlenia jest elementem bistabilnym. Więc nie masz określonego normalnego stanu pracy. Więc również można być załącznikiem jak i rozłącznikiem, ponieważ nie jesteś w stanie określić stanu normalnego (beznapięciowego).

 • Pomysł na relaks dość oryginalny, tylko co z tego skoro pierwsza odpowiedź od @boss wyczerpała gruntownie temat :) 

  Niema już czym się popisać i po zabawie :(

 • @Piotr Bibik 
  Piotrze, wkradła sie pewna nieścisłość w twoim pytaniu. 

  Albo oficjalna definicja, albo dla laika ? Bo oficjalna definicja nie jest dla laika ;) 

  Ja napisałem dla laika i mam nadzieję, że laik to przetrawi ;) 
  Oficjalnych nie chce mi sie teraz szukać.