Przeczytano 1 389 razy

Które głowice do grzejników są najlepsze?

Potrzebuje dobre głowice tremo statystyczne do moich stalowych grzejników w moim mieszkaniu w bloku. Będę mieć całą instalację wymienioną ale słyszałem, że te głowice są ważne i chciałbym świadomie zakupić dobre, bo wykonawca na pewno da najtańsze. Mam kocioł gazowy (sterowany za pomocą sterownika jednego który jest w reprezentacyjnym miejscu mieszkania - na korytarzu) i grzejniki takie zwykłe stalowe, na kawałku łazienki mam podłogówkę, na środku mieszkania zaprojektowano rozdzielacz.
Prosiłbym o polecenie mi godnych uwagi głowic, tylko prosiłbym o wytłumaczenie mi prosto co te głowice robią, że powodują oszczędności, bo nie rozumiem, bo jak przykręcę głowicę to ta ciepła woda będzie w przewodach (alupex) czyli i tak będzie się wychładzać, chyba? Głowica nie steruje piecem, czy może są takie? Z tym, że ja tego tak nie mam przewidzianego ...
Czy nie będzie sytuacji, że głowica wykryje zadaną temperaturę, a piec nie będzie grzać w tym momencie, i będzie tylko tak ciepła woda jak została z wcześniejszego grzania, i głowica puści nie za ciepłą wodę do grzejnika?
Nie jestem fachowcem, ale trochę się nad tym zastanawiałem, i wydaje mi się że mogą być takie przypadki, proszę o informację, ale proszę o polecenie mi co najmniej dwóch dobrych dostępnych u Was od ręki głowic.

@Piotr Bibik   @Finder   @Zamel   @Doradca - Legrand Polska ​​​​​​​  @F&F ​​​​​​​    pomożesz?

Odpowiedzi (2)

  • Piotr Bibik Ekspert ds. Inteligentnych budynków

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 184 pytań
    • 2221 odpowiedzi
    • 98.8% pozytywnych ocen od użytkowników

    Odpowiedź oznaczona przez autora jako pomocna

    Nie ma czegoś takiego jak najlepszy produkt np. głowica. Produkt dobiera się do oczekiwań klienta i możliwości technicznych - wówczas można mówić, że dane rozwiązanie jest najlepsze do danej sytuacji.

    Montaż elektrycznie sterowanych "głowic termostatycznych" nie przyniesie żadnych oszczędności - dopiero odpowiednie ich zaprogramowanie w odpowiednio długim okresie czasu może (ale nie musi) przynieść oszczędności. 

    W skrócie - ideą uzyskania oszczędności jest odpowiednie sterowanie otwarciem i zamknięciem grzejnika tak, aby w pomieszczeniu utrzymywać odpowiednia temperaturę (to potrafią zwykłe ręcznie sterowane głowice termostatyczne). Głowice sterowane elektronicznie umożliwiają stworzenie bardziej zaawansowanej automatyki, która obniży temperaturę w danym pomieszczeniu (lub całym domu) w momencie gdy w budynku nie ma ludzi.

    Przykład.
    Aby uzyskać oszczędności i komfort możemy w sypialni ustawić inną temperaturę gdy śpimy np. 19 stC, inną gdy się budzimy np. 22 stC a jeszcze inną gdy nie ma nas w domu np. 18 stC. 

    Należy pamiętać, że nie zawsze można ustawić takie sterowanie. Największe oszczędności uzyskamy w budynku w którym prowadzimy regularne życie np. mniej więcej o jednej porze wszyscy opuszczamy budynek (idziemy do pracy, szkoły) tak, że automatyka może w całym budynku obniżyć temperaturę, po czym gdy poszczególni domownicy wracają temperatura zaczyna się podnosić w określonych pomieszczeniach tak, aby niepotrzebnie nie grzać pomieszczeń w których nie przebywają ludzie. Sytuacja przedstawia się inaczej gdy w domu ciągle są ludzie (tu nie obniża się aż tak bardzo temperatury więc i oszczędności będą niższe). 

    Podsumowując. Odpowiednio dobrana i sterowana głowica zamyka lub otwiera dopływ wody go grzejnika lub obwodu ogrzewania podłogowego, przez co utrzymuje zadaną temperaturę wewnątrz danego pomieszczenia. Temat szerzej był opisywany w poniższym wątku:

    Czy elektroniczne sterowanie temperaturą się opłaca?   

    Kolejna sprawa to dobór głowicy do konkretnego rozwiązania. Aby móc coś pomóc potrzebujemy więcej informacji np.:

    - typ zaworu lub rozmiar gwintu lub inny typ mocowania głowicy na zaworze
    - rozmawiamy o zasilaniu bateryjnym czy sieciowym (230; 12 lub 24V)?
    - czy głowica ma mieć zintegrowaną elektronikę sterującą (najczęściej pomiar temperatury na głowicy) np.

    Netatmo PRO Zestaw startowy Smart home Valves 2 głowice termostatyczne NVP-PRO

    czy stosujemy siłownik np. 

    Siłownik termoelektryczny bezprądowo otwarty NO 230V M30x1,5 615211603  

    i do niego moduł sterujący np. 

    Blebox thermoBox - Bezprzewodowy inteligentny termostat

    Może okazać się, że wybrana głowica lub siłownik nie nadają się do założenia na danym typie zaworu i istnieje konieczność zastosowania odpowiedniej przejściówki lub wymiany zaworu. Kilka przykładowych przejściówek głowic poniżej:

    https://www.tim.pl/wyszukiwanie/wyniki/?p=2&q=g%C5%82owica%20termostat&order=p3m&dir=des
     

    Kolejna sprawa dotyczy integracji z systemami automatyki np. Home Assistant, Gogle Home itd. Jeśli taka integracja jest wymagana to należy ją uwzględnić wybierając głowicę lub elektronikę sterującą.

    Przepraszam za trochę chaotyczną wypowiedź ;) mam nadzieję, że pomogła ona w zrozumieniu zagadnienia.

  • Zamel Partner

    • Ostatnia wizyta:
    • W serwisie od:
    • 0 pytań
    • 41 odpowiedzi
    • 100% pozytywnych ocen od użytkowników

    Zamel ma w swojej ofercie jedną głowicę dedykowaną do standardowych grzejników CO, z wkładkami lub zaworami o gwincie M30x1,5

    czyli RGT-01 https://zamel.com/pl/exta-life/radiowa-glowica-termostatyczna-typ-rgt-01

    Najlepiej działają w układach, w których kocioł podtrzymuje  temperaturę wody w układzie CO na stałym poziomie, a poszczególne głowice regulują temperaturę wg ustawień w pomieszczeniu w którym są. 

    Każda głowice jest autonomiczna, zasilana bateryjnie, ale może być sterowana przez aplikację na telefon poprzez kontroler EFC-01 z systemu sterowania bezprzewodowego Exta Life https://zamel.com/pl/exta-life/o-systemie-exta-life 

    Ma możliwość tworzenia harmonogramów pracy, w tym nastawę pracy w trybie dobowym i tygodniowym, sterowanie manualne, regulację siły zamykania zaworu oraz tzw. "tryb otwartego okna", który możemy włączyć podczas wietrzenia pomieszczenia, a który automatycznie  wyłącza się po 30 minutach bezczynności. 

    Dzięki ustawieniom niektórych parametrów grzania, można zoptymalizować zużycie energii grzejnej ale też baterii. Wymiana baterii następuję średnio raz na sezon.

    R.G.

Czytaj także:

Który system do inteligentnego domu najlepszy?
Społeczność

Który system do inteligentnego domu najlepszy?

Przyszedł i czas na mnie... Po namowie innych domowników zgodziłem

Więcej
Czy warto inwestować w droższe głowice do grzejników?
Społeczność

Czy warto inwestować w droższe głowice do grzejników?

Robię przegląd grzejników w swoim domu i zastanawiam się nad wymian

Więcej
Które oprawy wg Was są lepsze ?
Społeczność

Które oprawy wg Was są lepsze ?

Ostatnio w naszej firmie prowadzimy dyskusję nad nowym projektem en

Więcej
Kiedy wybrać ogrzewanie elektryczne?
Blog

Kiedy wybrać ogrzewanie elektryczne?

Budujesz dom i masz mętlik w głowie, bo nie wiesz jaki rodzaj ogrze

Więcej
Czy w remontowanym domu warto instalować system Smart Home?
Blog

Czy w remontowanym domu warto instalować system Smart Hom

Czy warto inwestować w system SMART HOME po zakończonym remoncie? O

Więcej
Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycznej w 2023 roku?
Blog

Jakie są najlepsze sposoby oszczędzania energii elektrycz

Oszczędzanie energii elektrycznej nie tylko pomaga chronić środowis

Więcej