Przeczytano 51 razy

kondensator

Z starej Frani zrobiłem kosiarkę. Działała dobrze przez prawie 30 lat, a teraz buczy i zaczyna działać jak zakręcę ostrzem. Wydaje mi się że padł kondensator, ale jak mogę to sprawdzić?

6

Odpowiedzi

Odpowiedzi (6)

 • Napisz czy naprawa się powiodła i co było przyczyną. Tylko wtedy będziemy wiedzieli, czy nasze przypuszczenia i rady były trafne.

  • @Misiek:Dziękuję za pomoc! Coś tam do silnika było dokręcone i miało dwa przewody. W sklepie z częściami do sprzętu AGD sprzedali mi zamiennik, ale co ważne po podłączeniu działa :) 

  • @Timmmy:Tak teraz czytając to co napisałeś w temacie, to na prawdę uruchamiałeś kosiarkę przez odpalenie silnika i ręczne zakręcenie nożami? Palce wszystkie są na miejscu? Nie krytykuję Cię tylko naprawdę się dziwię że ludzie są aż tak nie ostrożni. Mam nadzieję że przynajmniej użyłeś jakiegoś przedmiotu do zakręcenia tymi nożami.

   Cieszę się, że udało się usunąć usterkę i życzę kolejnych udanych napraw! Pytaj śmiało to na pewno pomożemy!

 • Jeżeli silnik posiada kondensator, to właśnie on jest przyczyną.

  W starych pralkach typu "Frania" były stosowane również silniki z rozrusznikiem odśrodkowym, które też często zawodziły. Najczęściej wystarczyło oczyszczenie styków takiego łącznika odśrodkowego. Niestety w tym celu trzeba rozebrać silnik.

 • Cześć.

  Proponuję zerknąć do podobnych tematów:

  https://laczynasnapiecie.pl/search?query=Kondensator